ՀՔԾ-ն Արթուր Սարգսյանի մահվան փաստով հարուցված քրեական գործը մի դրվագով կարճել է, մյուսն ուղարկել ՔԿ
ՀՔԾ-ն Արթուր Սարգսյանի մահվան փաստով հարուցված քրեական գործը մի դրվագով
կարճել է, մյուսն ուղարկել ՔԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հատուկ քննչական ծառայությունը հանրությանը «հաց բերող» բնորոշմամբ հայտնի Արթուր Սարգսյանի մահվան փաստով հարուցված քրեական գործը մի դրվագով կարճել է, իսկ մյուս մասով նորից ուղարկել է ՀՀ քննչական կոմիտե: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՔԾ մամուլի խոսնակ Մարինա Օհանջանյանը:
«Հատուկ քննչական ծառայությունը մի դրվագով կարճել է քրեական գործը, իսկ մյուս մասով նորից ուղարկել Քննչական կոմիտե»,-ասաց Օհանջանյանը:
Այսպիսով` քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցներին այդ գործի շրջանակներում ՀՔԾ-ն մեղադրանք չի առաջադրել, դրվագը կարճել է:
Քննչական կոմիտեն արդեն ստացել է գործը և շարունակում քննությունը:
ՊՊԾ գնդի գրավման գործով մեղադրյալ Արթուր Սարգսյանը մահացել է 2017 թվականի մարտի 16-ին: Քննչական կոմիտեում հարուցվել էր քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ բժշկական օգնություն ու սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահը:
Քրեական գործով նշանակել էր հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննություն` մահվան պատճառը պարզելու համար: 2018 թվականի ամռանը քննչական կոմիտեն հայտարարել էր, որ Արթուր Սարգսյանի մահը վրա է հասել բազմաօրգանային անբավարարությունից: Բացի այդ, պարզվել էր, որ նա տառապել է «Բեխտերևի» հիվանդությամբ, սակայն թիվ 226/հձ եզրակացության համաձայն՝ ինչպես «Նուբարաշեն», այնպես էլ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկներում նշված հիվանդության, ինչպես քրոնիկական սիրտ-թոքային ախտաբանության կապակցությամբ բուժում չի իրականացվել:
2016 թվականի դեկտեմբերի 21-ին «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում Արթուր Սարգսյանի մոտ գրանցվել է քրոնիկական բրոնխիտի առկայություն, որի թարախային բնույթը հետագայում հաստատվել է 2017 թվականի մարտի 15-ին ` «Արմենիա» ԲԿ-ում ֆիբրոսկոպիկ ինտուբացիա կատարելիս: Իսկ դիակի դատաբժշկական փորձաքննության ընթացքում հայտնաբերվել է թոքաբորբ, որի զարգացմանը կարող էր նպաստել շնչառական ֆունկցիայի խանգարմամբ ուղեկցվող «Բեխտերեւի» հիվանդությունը եւ որի առաջացման վաղեմությունը կազմում է մահվանից առնվազն` շուրջ 3- 4 օր առաջ:
Քրեական գործով փաստական տվյալներ էին ձեռք բերվել առ այն, որ պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» եւ «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկների բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող որոշ աշխատակիցներ Արթուր Սարգսյանի «Բեխտերեւի» հիվանդության և քրոնիկական սիրտ-թոքային ախտաբանության կապակցությամբ բուժում չէին իրականացրել, այսինքն` իրենց մասնագիտական պարտականությունները՝ դրանց նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքի հետեւանքով չէին կատարել։ Ուստիև, քրեական գործն ըստ քննչական ենթակայության ուղարկվել էր հատուկ քննչական ծառայություն:

ССС Армении по одному эпизоду прекратила уголовное дело, возбужденное по факту смерти Артура Саркисяна, другой отправила в СК
ССС  Армении по одному эпизоду прекратила уголовное дело, возбужденное по факту
смерти Артура Саркисяна, другой отправила в СК
Специальная следственная служба Армении по одному эпизоду прекратила уголовное дело, возбужденное по факту смерти Артура Саркисяна, известного общественности как “приносящий хлеб”, а по другой части вновь отправила его в Следственный комитет.
Об этом в беседе с «Арменпресс» сообщила пресс-секретарь ССС Марина Оганджанян.
“ССС по одному эпизоду прекратила уголовное дело, по другой части вновь отправила его в Следственный комитет” – сказала Оганджанян.
Таким образом, в рамках этого дела ССС не предъявила обвинения сотрудникам уголовно-исполнительного учреждения, по этому эпизоду дело было прекращено.
Следственный комитет уже получил дело по другому эпизоду и продолжает следствие.
Обвиняемый по делу о захвате полка ППС Артур Саркисян скончался 16 марта 2017 года. В Следственном комитете было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи. 130 УК РА, это неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и обслуживание, повлекшее по неосторожности смерть лечащегося пациента.
По уголовному делу была назначена судебно-медицинская экспертиза для выяснения причины смерти. Летом 2018 года Следственный комитет заявил, что смерть Артура Саркисяна наступила от многооргановой недостаточности. Кроме того, выяснилось, что он страдал болезнью Бехтерева, однако, согласно заключению № 226, в уголовно-исполнительных учреждениях  “Нубарашен”, и в “Больнице для осужденных” не проводилось  лечение  как этой болезни, так и хронической сердечно-легочной патологии. 21 Декабря 2016 года в УИУ “Больница для осужденных” у Артура Саркисяна был выявлен хронический бронхит, гнойный характер которого в дальнейшем был подтвержден при проведении фиброскопической интубации в МЦ “Армения” 15 марта 2017 года. А во время судебно-медицинской экспертизы тела была обнаружена пневмония, развитию которой могла способствовать болезнь Бехтерева, сопровождаемая нарушением дыхательной функции, и давность возникновения которой составляла не менее 3-4 дней до смерти. В рамках уголовного дела были получены фактические данные о том, что некоторые сотрудники уголовно-исполнительных учреждений “Нубарашен” и “Больницы для осужденных”, осуществляющие медицинскую помощь и обслуживание, не проводили лечения у Артура Саркисяна болезни Бехтерева и хронической сердечно-легочной патологии, то есть проявили халатные отношения и не выполнили свои профессиональные обязанности. Исходя  из чего уголовное дело было направлено в Специальную следственную службу.