Դատապարտում ենք ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ Ադրբեջանում միջազգային հումանիտար իրավունքի ակնհայտ խախտմամբ կայացրած դատավճիռը. Աննա Նաղդալյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը դատապարտում է ադրբեջանական դատարանի՝ միջազգային հումանիտարիրավունքի ակնհայտ խախտմամբ կայացրած ՀՀ քաղաքացի Կարեն Ղազարյանի գործով դատավճիռը, որի իրական հեղինակնԱդրբեջանի ղեկավարությունն է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասված է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի մեկնաբանությունում:
«Ցավոք, Ադրբեջանի իշխանությունները, չբավարարվելով անհայտ հանգամանքներում Ադրբեջանի տարածքում հայտնված ԿարենՂազարյանի նկատմամբ ֆարս հիշեցնող դատական գործընթացի նախաձեռնությամբ, ավելի հեռուն գնացին և ակնհայտառողջական խնդիրներ ունեցող մեր քաղաքացու գործն «արագացված կարգով» քննելով՝ կայացրեցին 20 տարվա ազատազրկմանդատավճիռը: Որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ պետական մակարդակով Կարեն Ղազարյանի պատանդառության իրականնպատակը, սակայն այդ ջանքերը չեն կարող հաջողության հասնել։ Թե՛ ՀՀ-ի և թե՛ Արցախի համար գերակայություն ենհակամարտության գոտում ապրող մարդկանց իրավունքները և միջազգային հումանիտար իրավունքը: Ավելին, Արցախիիշխանությունների վերջերս ընդունած որոշումն` ազատ արձակելու համաչափ պատիժը կրած ադրբեջանական զինծառայողին,լավագույնս վկայում է իրավունքի գերակայության և միջազգային հումանիտար իրավունքի հանդեպ հայկական կողմիհավատարմության մասին։ Սակայն ազգային ատելության հողի վրա կատարված անչափահասի սպանությունը գտնվում է այլիրավական, ինչպես նաև բարոյական հարթությունում, առավել ևս երբ մեր հիշողությունում վառ է նմանօրինակհանցագործությունների և դրանց իրականացնողների համապետական հերոսացումը: 15 տարի առաջ նույն դրդապատճառներովսպանության համար հերոսացված մարդասպանի անպատժելիությունն ամենօրյա հիշեցում է, որ ո՛չ մեր տարածաշրջանին և ո՛չ էլմիջազգային հանրությանը պետք չեն նմանօրինակ նոր «հերոսներ»»,-ասված է Աննա Նաղդալյանի մեկնաբանության մեջ: Նա նշել է, որ Հայաստանը հետևողական ջանքեր է գործադրելու իր քաղաքացու իրավունքների պաշտպանության և ազատարձակման ուղղությամբ:

YEREVAN, MARCH 1, ARMENPRESS. Armenia condemns the verdict of the Azerbaijani court concerning citizen Karen Ghazaryan, ruled in a vivid violation of the international humanitarian law, while the real author of that verdict is the leadership of Azerbaijan, Anna Naghdalyan – spokesperson of the foreign ministry, said in a statement, reports Armenpress.
“Sadly, the Azerbaijani authorities, unsatisfied with initiating farce-like court case against Karen Ghazaryan who appeared in the Azerbaijan’s territory under unknown circumstances, went even further and, by conducting the trial in an “accelerated manner”, ruled a sentence of 20 years in prison against our citizen who has apparent health issues.
We condemn the verdict of the Azerbaijani court, ruled in a vivid violation of the international humanitarian law, while the real author of that verdict is the leadership of Azerbaijan.
The real reason behind the state-orchestrated capture of Karen Ghazaryan is not a secret. However, those efforts will not succeed. The rights of the people living in the conflict zone and the international humanitarian law constitute a priority for both the Republic of Armenia and Artsakh.
Moreover, the recently-issued decision of the authorities of Artsakh to free the Azerbaijani serviceman, who had served his proportionate court sentence, attests to the supremacy of the rule of law and the adherence of the Armenian side to the international humanitarian law.
Nevertheless, the murder of a minor on the grounds of ethnic hatred is on a different legal as well as moral plane, moreover when we still have a fresh memory of the state-wide glorification of such crimes and their perpetrators. The impunity of the murderer glorified for the crime committed under exactly the same pretext 15 years ago is a daily reminder that such new “heroes” are needed by neither our region nor by the international community”, the statement said.
The MFA spokeswoman added that Armenia will undertake consistent efforts towards defending the rights of its citizen and his freedom.