Մշակողները Apple-ի համար համապիտանի հավելվածներ կկարողանան ստեղծել 2021 թվականից. Bloomberg
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple ամերիկյան կորպորացիան արդեն մինչեւ 2021 թվականը ծրագրային ապահովման (ԾԱ) կողմնակի մշակողներին կարող Է հնարավորություն ընձեռել՝ ստեղծելու համապիտանի հավելվածներ, որոնք կաշխատեն ընկերության կողմից թողարկվող բոլոր հիմնական սարքերի վրա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 20-ին հայտնել Է Bloomberg գործակալությունը:
«Marzipan կոդային անվանումը կրող բազմաստիճան նախագծի վերջնական նպատակն Է՝ մինչեւ 2021 թվականը մշակողներին հնարավորություն ընձեռել ստեղծելու մեկ հավելված, որը կաշխատի ինչպես iPhone եւ iPad սարքերի, այնպես Էլ MacBook եւ iMac համակարգիչների վրա»,-գործակալությունը մեջբերում Է Apple-ի այս նախաձեռնությանը ծանոթ մասնագետի խոսքը:
Ինչպես նշում Է Bloomberg-ը, նախագծի հաջող իրագործումը պետք Է բերի ԾԱ-ի ավելացման, որը կողմնակի մշակողներն ստեղծում են Apple-ի համար: Սպասվում Է նաեւ, որ կընդլայնվի այն սարքերի օգտագործումը, որոնք թողարկվում են ամերիկյան ընկերության կողմից: Ընդ որում՝ անցյալում կմնա ժամանակի այն շոշափելի տարբերությունը, որն առկա Է շարժական գաջեթների համար (iOS օպերացիոն համակարգ) եւ համակարգիչների համար (macOS օպերացիոն համակարգ) հավելվածների թողարկման միջեւ:
Ներկայում կողմնակի մշակողներին հարկ Է լինում ստեղծել իրենց հավելվածների երկուական տարբերակ՝ iOS-ի եւ macOS-ի համար: Դա նրանցից քիչ ռեսուրսներ չի խլում եւ արգելակում Է նոր ծրագրային պրոդուկտների շուկա դուրս գալը:
1976 թվականին հիմնադրված Apple-ն արտադրում Է iPhone սմարթֆոններ, iPad պլանշետային համակարգիչներ, MacBook նոութբուքեր, iMac սեղանի համակարգիչներ, iPod երաժշտական փլեերներ եւ բարձրտեխնոլոգիական այլ տեխնիկա: Կորպորացիան, որի կենտրոնակայանը գտնվում Է Քուփերթինոյում (Կալիֆոռնիայի նահանգ), խոշորագույններից մեկն Է աշխարհում: 2018 թվականի օգոստոսին նրա շուկայական կապիտալիզացիան գերազանցել Է 1 տրիլիոն դոլարը, սակայն այնուհետեւ նվազել Է եւ ներկայում կազմում Է 800 մլրդ դոլարից փոքր-ինչ ավելի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Bloomberg: разработчики смогут создавать универсальные приложения для Apple с 2021 года
Американская корпорация Apple может предоставить уже к 2021 году сторонним разработчикам программного обеспечения (ПО) возможность создавать универсальные приложения, которые будут работать на всех основных выпускаемых компанией устройствах. Об этом в среду сообщило агентство Bloomberg.
"Финальная цель многоступенчатого проекта под кодовым названием Marzipan - к 2021 году предоставить возможность разработчикам создавать одно приложение, которое будет работать как на устройствах iPhone и iPad, так и на компьютерах MacBook и iMac", - приводит агентство слова специалиста, знакомого с данной инициативой Apple.
Как отмечает Bloomberg, успешная реализация проекта должна привести к увеличению ПО, создаваемого сторонними разработчиками для Apple. Ожидается также, что расширится использование устройств, выпускаемых американской компанией. При этом уйдет в прошлое ощутимая разница во времени между выпуском приложений для мобильных гаджетов (операционная система iOS) и для компьютеров (операционная система macOS),сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В настоящее время сторонним разработчикам приходится создавать по две версии своих приложений: для iOS и для macOS. Это отнимает у них немало ресурсов и тормозит выход новых программных продуктов на рынок.
Основанная в 1976 году Apple производит смартфоны iPhone, планшетные компьютеры iPad, ноутбуки MacBook, настольные компьютеры iMac, музыкальные плееры iPod, "умные" часы Apple Watch и другие устройства. Корпорация со штаб-квартирой в Купертино (штат Калифорния) - одна из крупнейших в мире. В августе 2018 года ее рыночная капитализация превысила $1 трлн, однако затем снизилась и в настоящее время составляет чуть более $800 млрд.