Ռուսաստանը պատրաստ Է սպառնալիքի դեպքում հրթիռներն ուղղել ԱՄՆ-ի վրա. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանն իր զենքով նշանառության տակ կպահի ոչ միայն այն երկրները, որտեղ ԱՄՆ-ը կտեղակայի միջին եւ փոքր հեռահարության հրթիռներ, այլեւ, սպառնալիքի դեպքում՝ հենց ԱՄՆ-ը: Փետրվարի 20-ին այս մասին հայտնել Է ՌԴ-ի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Դաշնային ժողովին հղած ուղերձում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ռուսաստանը նաեւ կնախատեսի հայելային եւ անհամաչափ միջոցներ այն դեպքում, եթե ԱՄՆ-ը միջին եւ փոքր հեռահարության հրթիռներ տեղակայի Եվրոպայում, ասել Է նա: «Ռուսաստանը մտադիր չԷ առաջինը նման հրթիռներ տեղակայել Եվրոպայում: Բայց եթե դրանք արտադրվեն եւ մատակարարվեն Եվրոպա աշխարհամասին, իսկ ԱՄՆ-ը նման պլաններ ունի, ապա դա կտրուկ կսրի իրադրությունը միջազգային անվտանգության ոլորտում, լուրջ սպառնալիքներ կստեղծի Ռուսաստանի համար, չԷ որ որոշ դասերի այդ հրթիռների մինչեւ Մոսկվա թռչելու ժամանակը կարող Է կազմել 10 – 12 րոպե: Այդ դեպքում մենք հարկադրված կլինենք նախատեսել հայելային եւ անհամաչափ գործողություններ»,- նշել Է Պուտինը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Путин заявил о готовности России нацелить ракеты на США в случае угрозы
Россия нацелит оружие не только на страны, где США разместят ракеты средней и меньшей дальности, но и на сами США в случае угрозы. Об этом в среду сообщил президент РФ Владимир Путин в послании Федеральному собранию.
Россия также предусмотрит зеркальные и асимметричные меры на случай, если США разместят ракеты средней и меньшей дальности в Европе,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Россия не намерена первой размещать подобные ракеты в Европе. Если же они действительно будут произведены и поставлены на Европейский континент, а США такие планы имеют, то это резко обострит ситуацию в сфере международной безопасности, создаст для России серьезные угрозы, ведь у некоторых классов этих ракет подлетное время до Москвы может составить до 10-12 минут. В таком случае мы будем вынуждены предусмотреть зеркальные и асимметричные действия", - сказал Путин.