ՀՀ կառավարությունը հանդիպում է անցկացնելու զարգացմանն աջակցող միջազգային կառույցների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիին և ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են զարգացմանն աջակցող միջազգային կազմակերպությունների հետ Հայաստանի կառավարության համագործակցության համակարգմանը նվիրված առաջիկայում կայանալիք հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը: Քննարկվել է առաջիկա հանդիպման օրակարգն ու մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի զարգացմանն աջակցող կազմակերպությունների հետ առավել արդյունավետ աշխատանքները համակարգելու և համատեղ ծրագրերն իրականացնելու գործուն մեխանիզմների վերաբերյալ:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի համոզմամբ՝ դոնոր կազմակերպությունների հետ համագործակցության հիմքում պետք է լինեն ՀՀ կառավարության ծրագրի գերակայությունները, միջազգային կազմակերպությունների հետ միջնաժամկետ համագործակցության փաստաթղթերը և, իհարկե, ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընլայնված գործընկերության համաձայնագիրն ու դրա ճանապարհային քարտեզը: Փոխվարչապետն ընդգծել է, որ պետք է բոլոր դոնոր կազմակերպությունների ծրագրերը համատեղել համընդհանուր պատկեր ստանալու, ոլորտային խնդիրները վերհանելու և կառավարության առաջնայնությունների հետ առաջիկայում իրականացվելիք ծրագրերի համապատասխանությունն ապահովելու նպատակով:
Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ կառավարության ոլորտային ծրագրերի հաստատումից հետո նաև համակարգման հարթակն օգտագործելով հնարավոր է կառուցողական մթնոլորտում արդյունավետ աշխատանք իրականացնել և հաջողություններ գրանցել բոլոր ուղղություններով՝ բացերի վերհանման և իրականցվող աջակցության ծրագրերի առաջխաղացման գործում:

Правительство Армении проведет встречу с донорскими организациями
Вице-премьер Армении Мгер Григорян принял главу делегации ЕС в Армении, посла Петра Свитальского и постоянного координатора ООН Шомби Шарпа.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса вице-премьера, в ходе встречи собеседники обсудили процесс подготовки к предстоящей встрече по координации сотрудничества между правительством Армении и международными донорскими организациями. Была обсуждена повестка предстоящей встречи, состоялся обмен идеями о механизмах координации, более эффективной работы с организациями и реализации совместных программ.
Вице-премьер-министр Мгер Григорян выразил уверенность, что сотрудничество с донорскими организациями должно основываться на приоритетах программы правительства Армении, среднесрочных документах о сотрудничестве с международными организациями и, конечно же, Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС и его дорожной карте. Вице-премьер подчеркнул, что необходимо объединить программы всех донорских организаций, чтобы получить общую картину, выявить отраслевые проблемы и обеспечить соответствие приоритетам правительства.
Собеседники согласились с тем, что после утверждения отраслевых программ правительства с использованием координационной платформы можно будет выполнять продуктивную работу в конструктивной атмосфере и добиваться успеха во всех аспектах.