Կիրո Մանոյանը անհրաժեշտ է համարում Հայաստանի և Արցախի միջև համագործակցության պայմանագրի կնքումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ , ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների միջև պետք է կնքվի համագործակցության պայմանագիր, որպեսզի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից  հնչեցրած քաղաքական հայտարարությունները լինեն օրենքով ամրագրված:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 15-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում այս կարծիքը հնչեցրեց ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
«Պայմանագրի անհրաժեշտությունը արդեն 10-15 տարի է բարձրաձայնում ենք, հիմա առավել ևս կարևոր է դրա առկայությունը, որովհետև ՀՀ վարչապետի կողմից հնչեցրած հայտարարությունները, թե Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարող բանակցություններում փոխարինել Արցախի Հանրապետությանը, չպետք է լինեն պարզ քաղաքական հայտարարություններ, այլ դրանք պետք է ամրագրված լինեն օրենքով: Պարզ է, որ դա կարող է առաջացնել Ադրբեջանի դժգոհությունը, սակայն խաղաղ կարգավորումը չի նշանակում, որ անպայման անհրաժեշտ է Ադրբեջանի համաձայնությունը»,- ասաց Մանոյանը և հավելեց, որ Ադրբեջանը բանակցությունները սկսելուց ի վեր անընդհատ կամայական կեցվածքներ է ցուցաբերել, և այս հիմնախնդրի կարգավորման  հարցը, փաստորեն, տեղից չի շարժվել:

Giro Manoyan says Armenia and Artsakh need to sign cooperation agreement
YEREVAN, FEBRUARY 15, ARMENPRESS. A cooperation agreement must be signed between Armenia and Artsakh so that the political statements made by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan are enshrined by law, Giro Manoyan - Director of the International Secretariat of the ARF Bureau, told reporters.
“We are raising the necessity for signing the agreement for already 10-15 years, and now its signing is much more important because the statements of the Armenian PM according to which Armenia cannot replace Artsakh in the negotiations, should not be just political statements, they must be enshrined by law. It’s obvious that this can create Azerbaijan’s complaint, but the peaceful settlement doesn’t mean that Azerbaijan’s consent is definitely needed”, he said, adding that since the launch of negotiations Azerbaijan has always demonstrated arbitrary stances, and in fact, this conflict settlement has not recorded any progress.