Կիրո Մանոյանը անհրաժեշտ է համարում Հայաստանի և Արցախի միջև համագործակցության պայմանագրի կնքումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ , ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների միջև պետք է կնքվի համագործակցության պայմանագիր, որպեսզի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից  հնչեցրած քաղաքական հայտարարությունները լինեն օրենքով ամրագրված:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 15-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում այս կարծիքը հնչեցրեց ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
«Պայմանագրի անհրաժեշտությունը արդեն 10-15 տարի է բարձրաձայնում ենք, հիմա առավել ևս կարևոր է դրա առկայությունը, որովհետև ՀՀ վարչապետի կողմից հնչեցրած հայտարարությունները, թե Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարող բանակցություններում փոխարինել Արցախի Հանրապետությանը, չպետք է լինեն պարզ քաղաքական հայտարարություններ, այլ դրանք պետք է ամրագրված լինեն օրենքով: Պարզ է, որ դա կարող է առաջացնել Ադրբեջանի դժգոհությունը, սակայն խաղաղ կարգավորումը չի նշանակում, որ անպայման անհրաժեշտ է Ադրբեջանի համաձայնությունը»,- ասաց Մանոյանը և հավելեց, որ Ադրբեջանը բանակցությունները սկսելուց ի վեր անընդհատ կամայական կեցվածքներ է ցուցաբերել, և այս հիմնախնդրի կարգավորման  հարցը, փաստորեն, տեղից չի շարժվել:

Киро Маноян считает необходимым заключение договора о сотрудничестве между Арменией и Арцахом
Между Арменией и Арцахом должен быть заключен договор о сотрудничестве, чтобы  озвученные премьер-министром НиколомПашиняном политические  заявления  были  утверждены  законом.
Как передает Арменпресс, такое  мнение  высказал глава офиса  по политическим вопросам Ай Дата АРФД Киро Маноян на пресс-конференции 15 февраля.
«Мы  уже 10-15 лет поднимаем вопрос о необходимости такого договора, но теперь его наличие  особенно важно, потому  что заявления премьер-министра о том, Армения  не  может заменить в  переговорах Арцах, должны  быть не  просто политическими заявлениями, а положениями, закрепленными законом.  Понятно, что это может вызвать недовольство Азербайджана, но мирное  урегулирование вовсе  не  означает, что обязательно необходимо согласие  Азербайджана», - сказал Киро Маноян и добавил: с самого начала переговоров  Азербайджан неизменно  показывал своевольную позицию, и потому проблема  урегулирования  фактически не сдвигалась с места.