Ֆրանսիան պատրաստակամ է Հայաստանի հետ հարաբերությունները զարգացնել երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին և Զարգացման Ֆրանսիայի գործակալության տարածաշրջանային ղեկավար Գայել Ասայագին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, նշելով, որ հանդիպումը կայանում է շատ խորհրդանշական օր, երբ Կառավարության ծրագիրը հաստատվել է Ազգային ժողովի կողմից՝ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը կարևորել է Ֆրանսիայի հետ համագործակցության զարգացումն ու խորացումը նաև կառավարության առաջ քաշած բարեփոխումների իրականացման գործընթացում: Մհեր Գրիգորյանը ներկայացրել է կառավարության ծրագրի հիմնական դրույթները, ինչպես նաև շեշտել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակներում երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու հնարավորությունները:
Դեսպան Լաքոտը նշել է, որ Ֆրանսիան պատրաստակամ է Հայաստանի հետ հարաբերությունները զարգացնել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում: Ընդգծելով, որ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը վերջերս հայտնել է Հայաստան պետական այցով ժամանելու մտադրության մասին՝ դեսպանը նշել է, որ այդ այցը ևս կնպաստի երկկողմ ծրագրերի հստակեցմանն ու հետագա ընդլայնմանը:
Զարգացման Ֆրանսիայի գործակալության տարածաշրջանային ներկայացուցչության ղեկավարը ներկայացրել է կազմակերպության կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի ընթացքը, ինչպես նաև կազմակերպության պատրաստակամությունը ապագայում ևս նոր ծրագրեր մշակել Հայաստանի կառավարության առաջ քաշած բարեփոխումներին համահունչ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում կապիտալի  շուկայի ձևավորման անհրաժեշտությանը, քննարկել Հայաստանում ֆրանսիական բիզնեսի զարգացման հեռանկարները: Քննարկվել են նաև Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ անդամ լինելու, ինչպես նաև GSP+ արտոնությունների համակարգերում ընդգրկված լինելու և Առևտրի միջազգային կազմակերպության անդամ հանդիսանալու առավելությունները:

Франция готова развивать отношения с Арменией как в двустороннем, так и в многостороннем форматах
Вице-премьер Армении Мгер Григорян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Французской Республики в Армении Джонатана Лакота и регионального директора Агентства развития Франции Гайел Асаяга.
Как сообщили Арменпресс в канцелярии вице-премьера Мгера Григоряна, отметив, что встреча проходит в очень символичный день, когда программа правительства утверждена Национальным Собранием, вице-премьер Мгер Григорян подчеркнул важность развития и углубления сотрудничества с Францией, в том числе в процессе реализации реформ. Мгер Григорян представил основные положения программы правительства, а также подчеркнул возможности развития двусторонних отношений в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС.
Посол Лакот отметил, что Франция готова развивать отношения с Арменией как в двустороннем, так и в многостороннем форматах. Подчеркнув, что президент Франции Эммануэль Макрон недавно объявил о своем намерении прибыть в Армению с государственным визитом, посол отметил, что этот визит также будет способствовать уточнению и дальнейшему расширению двусторонних программ.
Глава регионального представительства Французского агентства развития представил процесс реализации в Армении программ, а также готовность организации разработать новые программы в соответствии с реформами.
Собеседники коснулись необходимости формирования рынка капитала в Армении и обсудили перспективы развития французского бизнеса в Армении. Были обсуждены преимущества вступления Армении в члены ЕАЭС, а также членства в системе привилегий GSP + и членства в Всемирной торговой организации.