Գուայդոյի ներկայացուցիչը Վաշինգտոնում հանդիպել Է Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենեսուելայում իրեն նախագահ հայտարարած Խուան Գուայդոյի հանձնարարությամբ ԱՄՆ-ում դեսպանի գործառույթներն իրականացնող Կառլոս Վեկիոն փետվարի 13-ին Վաշինգտոնում հանդիպում Է անցկացրել ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի հետ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է մամուլի համար Վեկիոյի արած հայտարարության մեջ:
Վեկիոն Փելոսիից այն բանի հավասիացումներ Է ստացել, որ Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի կառավարության վրա գործադրվող ճնշումը կուժեղացվի:
«Չորեքշաբթի Միացյալ Նահանգներում Վենեսուելայի դեսպան Կառլոս Վեկիոն հանդիպում Է անցկացրել Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի հետ, որը հավաստել Է ուզուրպատորի ռեժիմի վրա ճնշումն ուժեղացնելու եւ մարդասիրական օգնության շուտափույթ ապահովման ուղղությամբ երկկուսակացական ջանքերի անհրաժեշտությունը, որը կոչված Է վերջ դնելու այն տառապանքներին, որոնք բռնապետությունը պատճառում Է Վենեսուելայի ժողովրդին»,- նշվում Է հաղորդագրության մեջ:
Հունվարի 23-ին Գուայդոն իրեն հայտարարել Է երկրի նախագահի պաշտոնակատար: Նույն օրը նրան պետության ժամանակավոր ղեկավար Է ճանաչել ԱՄՆ-ը, նրան միացել են Լիմայի խմբի երկրները (բացառությամբ Մեքսիկայի), Ամերիկյան պետությունների կազմակերպությունը, մի շարք այլ երկրներ: Մադուրոն տեղի ունեցածը որակել Է հեղաշրջման փորձ եւ հայտարարել ԱՄՆ-ի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները խզելու մասին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Представитель Гуайдо встретился в Вашингтоне со спикером Палаты представителей
Карлос Веккьо, выполняющий функции посла в США от объявившего себя президентом Венесуэлы Хуана Гуаидо, в среду провёл встречу со спикером палаты представителей конгресса США Нэнси Пелоси. Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении Веккьо для прессы, которым располагает РИА Новости.
Веккьо получил от Пелоси заверения помочь усилить давление на правительство президента Венесуэлы Николас Мадуро, сообщается там же.
"В среду посол Венесуэлы в Соединенных Штатах Карлос Веккьо провел встречу со спикером палаты представителей Нэнси Пелоси, которая подтвердила необходимость двухпартийных усилий по усилению давления на режим узурпатора и обеспечению скорейшего поступления гуманитарной помощи, которая призвана прекратить страдания, которые диктатура причиняет венесуэльскому народу ", - говорится в сообщении.
Спикер парламента Венесуэлы Хуан Гуаидо 23 января объявил себя главой государства на период действия временного правительства. США и ряд других стран заявили о его признании. Россия и Китай заявили, что поддерживают Мадуро в качестве законного президента. Властные структуры находятся в руках Мадуро, армия также заявила о его поддержке.