Մեծ Բրիտանիայի Պահպանողական կուսակցությունը հաղթանակ կտաներ խորհրդարանի ընտրությունների դեպքում. Times
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայում կառավարող Պահպանողական կուսակցությունը կամրապնդեր դիրքերը եւ մեծամասնություն կստանար խորհրդարանում այժմ ընդանուր ընտրությունների անցկացման դեպքում՝ չնայած Brexit-ի հետ կապված անորոշությանը: Փետրվարի 12-ին այս գնահատումն Է ներկայացրել The Times թերթը՝ վկայակոչելով YouGov սոցիոլոգիական ծառայության տվյալները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ընտրությունների անցկացումը պնդում Է առաջատար ընդդիմադիր Լեյբորիստական կուսակցությունը, սակայն, ծառայության փորձագետների տվյալներով՝ նման նախաձեռնության իրականացումն «ուժգին հարված կհասցներ լեյբորիստներին»: Նրանք 12 տեղ կկորցնեին խորհրդարանի ստորին պալատում, եւ նրանց նեկայացուցչությունը կնվազեր մինչեւ 250 պատգամավոր: Իսկ թորիները կստանային չորս լրացուցիչ պատգամավորական մանդատ՝ 650-տեղանոց բարձրագույն օրենսդիր մարմնում՝ իրենց ներկայությունը հասցնելով 321 պատգամավորի: Ընտրություններից շահած կլինեին «Լիբերալ դեմոկրատները» (գումարած չորս՝ մինչեւ 16), կանխատեսում Է YouGov-ը: Ճիշտ այդքան կավելացներ իր ներկայությունը Շոտլանդիայում կառավարող Շոտլանդիայի ազգային կուսակցությունը (39):
Փետրվարի 2 – 7-ն անցկացված հարցմանը մասնակցել Է տարբեր սոցիալական խավեր ներկայացնող ավելի քան 40 հազար մարդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Times: Консервативная партия Великобритании победила бы в случае выборов в парламент
Правящая в Великобритании Консервативная партия упрочила бы позиции и получила рабочее большинство в парламенте в случае проведения сейчас всеобщих выборов, несмотря на неопределенность с Brexit. Такую оценку приводит во вторник газета The Times, ссылаясь на данные социологической службы YouGov, передает Арменпресс.
На проведении выборов настаивает ведущая оппозиционная Лейбористская партия, однако, по данным экспертов службы, реализация подобной инициативы "нанесла бы сильный удар по лейбористам". Они потеряли бы 12 мест в нижней палате парламента, и их представительство снизилось бы до 250. Тори же получили бы четыре дополнительных депутатских мандата, доведя свое присутствие в 650-местном высшем законодательном органе до 321 депутата.
В выигрыше от выборов оказались бы "Либеральные демократы" (плюс четыре, до 16), прогнозирует YouGov. Настолько же увеличила бы свое представительство правящая в Шотландии Шотландская национальная партия (39). В опросе, проведенном 2-7 февраля, приняли участие более 40 тыс. респондентов, представляющих различные социальные слои.