Գրեթե կրկնակի նվազել Է Իրանից Վրաստան կատարվող ավիաչվերթերի թիվը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանից Վրաստան կատարվող ավիաչվերթերի թիվը հունվարին նվազել Է գրեթե կրկնակի: Վրաստանի Էկոնոմիկայի եւ կայուն զարգացման նախարարության քաղաքացիական ավիացիայի գործակալության տվյալներով՝ 2019 թվականի հունվարին Իրանից Վրաստան իրականացվել Է 38 չվերթ, իսկ 2018 թվականի հունվարին՝ 71 չվերթ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Գրուզիա Online»-ին:
Գործակալության տվյալներով՝ դեռ անցյալ տարվա վերջին չվերթերի թվաքանակն աճող Էր: Նոյեմբեր-դեկտեմբերին Իրանից կատարվել Էր 132 չվերթ, ինչը 11-ով ավելի Է, քան 2017 թվականի նոյեմբեր-դեկտեմբերին: Այս պահի դրությամբ Իրանից Վրաստան կանոնավոր թռիչքներ Է կատարում երկու ավիաընկերություն:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հունվարին Իրանից Վրաստան այցելուների թիվը կրճատվել Է 41 տոկոսով: Դրա հնարավոր պատճառների թվում նշում են այսպես կոչված խոզագրիպը, որի կապակցությամբ Իրանի ԱԳ նախարարությունը քաղաքացիներին հորդորել Է ձեռնպահ մնալ Վրաստան ուղեւորություններից: Բացի այդ, 2018 թվականին մերժվել Է Իրանի 3224 քաղաքացիների մուտքը Վրաստան:

Почти вдвое уменьшилось число авиарейсов из Ирана в Грузию
Количество авиарейсов из Ирана в Грузию в январе уменьшилось почти вдвое. По данным Агентства гражданской авиации министерства экономики и устойчивого развития, в январе 2019 года из Ирана в Грузию выполнили 38 рейсов, а в январе 2018 года – 71 рейсов.
По данным агентства, еще в конце прошлого года количество рейсов было растущим. В ноябре-декабре из Ирана выполнили 132 рейса, что на 11 больше, чем в ноябре-декабре 2017 года. К этому времени из Ирана в Грузию регулярные полеты совершают две авиакомпании,сообщает Арменпресс со ссылкой на Грузия Online.
Напомним, что в январе этого года число посетителей из Ирана сократилось на 41 процент. Среди возможных причин этого называют т.н. свиной грипп, из-за которого МИД Ирана призвал граждан воздержаться от поездок в Грузию. Кроме того, в 2018 году 3224 гражданам Ирана было отказано во въезде в Грузию.