Չինացիները լուսնի տոմարով ամանորյա տոներին ծախսել են 76,21 միլիարդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի բնակիչները մեկշաբաթյա արձակուրդին 415 միլիոն ուղեւորություն են կատարել երկրում՝ ծախսելով 513,9 միլիարդ յուան (76,21 միլիարդ դոլար): Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են Չինաստանի մշակույթի եւ զբոսաշրջության նախարարության տվյալները:
Համեմատության համար նշենք, որ Լյուքսեմբուրգի համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի՝ 2018 թականի տվյալները) շուրջ 69 միլիարդ դոլար Է, Լատվիայինը՝ 34 միլիարդ, Կիպրոսինը՝ 23 միլիարդ, Մոնղոլիայինը՝ 13 միլիարդ, Չեռնոգորիայինը՝ 5 միլիարդ դոլար:
Չունցզեն (Գարնան տոնը՝ Ամանորը լուսնի տոմարով) 2019 թվականին Գրիգորյան տոմարով Չինաստանում սկսվել Է փետրվարի լույս 5-ի գիշերը: Տարվա խորհրդանիշ Է դարձել Հողաբնակ խոզը: Ամանորյա պաշտոնական տոները Չինաստանում ավարտվել են փետրվարի 10-ին:
Նախարարության տվյալների պահման եւ մշակման կենտրոնի հաշվարկների համաձայն՝ տոնական շաբաթվա ընթացքում ընդհանուր առմամբ Չինաստանում կատարվել Է 415 միլիոն ուղեւորություն, ինչը 7,6 տոկոսով ավելի Է, քան 2018 թվականի նույն ժամանակամիջոցում: Զբոսաշրջության ոլորտի եկամուտը կազմել Է 513,9 միլիարդ յուան (76,21 միլիրադ դոլար)՝ մեկ տարում ավելանալով 8,2 տոկոսով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Китайцы за праздники потратили втрое больше, чем киприоты заработали за год
Жители Китая за время недельных каникул по случаю Нового года по лунному календарю совершили 415 миллионов поездок по стране, потратив 513,9 миллиарда юаней (76,21 миллиарда долларов), свидетельствуют данные китайского министерства культуры и туризма, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Для сравнения, ВВП Люксембурга (данные МВФ за 2018 год) - около 69 миллиардов долларов, Латвии - 34 миллиарда, Кипра - 23 миллиарда, соседней Монголии - 13 миллиардов, Черногории - 5 миллиардов долларов.
Чуньцзе (праздник Весны, Новый год по лунному календарю) в 2019 григорианском году наступил в Китае в ночь на 5 февраля. Символом года стала Земляная свинья. Официальные новогодние праздники в Китае завершились 10 февраля.
Согласно подсчетам центра хранения и обработки данных министерства, за время праздничной недели в общей сложности были совершены 415 миллионов поездок по Китаю, что на 7,6% больше чем за аналогичный период 2018 года.
Доход туристической отрасли составил 513,9 миллиарда юаней (76,21 миллиарда юаней), увеличившись за год на 8,2%.