NASA-ն հրապարակել Է Մարսի համայնապատկերը, որը նկարահանել Է Curiosity մարսագնացը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: NASA-ն հրապարակել Է Մարսի համայնապատկերի տեսագրությունը, որը նկարահանել Է ամերիկյան Curiosity մարսագնացը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է տիեզերական գործակալության պաշտոնական կայքը:
Նշվում Է, որ մարսագնացն իջել Է Վերա Ռուբինի կատարից, որը գտնվում Է Էլոիդ լեռան վրա՝ Մարսի Գեյլի խառնարանի կենտրոնական բարձրակետին՝ ավելի քան մեկ տարվա հետազոտություններից հետո: Հեռանալուց առաջ մարսագնացը նկարահանել Է Rock Hall գագաթնակետին դրա վերջին հորատման շրջանի 360-աստիճանանոց համայնապատկերը:
Տիեզերական գործակալությունը տեսանյութը մոնտաժել Է այն համայնապատկերի հիման վրա, որը մարսագնացը նկարահանել Է դեկտեմբերի 19-ին:
Curiosity-ն 2012 թվականին վայրԷջք Է կատարել Մարսի Գեյլի խառնարանի շրջանում, որտեղ լավ են երեւում մարսյան գրունտի խորքային շերտերը, որոնք բացահայտում են մոլորակի երկրաբանական պատմությունը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

NASA опубликовало панораму Марса, сделанную марсоходом Curiosity
NASA опубликовало видео панорамы Марса, сделанной американским марсоходом Curiosity. Как передает Арменпресс, об этом сообщается на официальном сайте космического агентства.
Как сообщается, марсоход спустился с хребта Веры Рубин, находящегося на горе Эолида, центральном пике марсианского кратера Гейл, после более чем года исследований. Перед уходом марсоход сделал 360-градусную панораму района его последнего бурения на хребте Rock Hall.
Космическое агентство смонтировало видео на основе панорамы, сделанной марсоходом 19 декабря.
Curiosity совершил в 2012 году посадку в районе марсианского кратера Гейл, в котором хорошо просматриваются глубинные слои марсианского грунта, раскрывающие геологическую историю планеты.