Ռուսաստանը մեկնաբանել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հարցի շուրջ ստեղծված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հարցի շուրջ ստեղծված անորոշությունը հիվանդագին է կազմակերպության համար, սակայն այն չի ազդի ՀԱՊԿ արդյունավետության և մարտունակության վրա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Ալեքսանդր Պանկինը:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը թափուր է մնացել այն բանից հետո, ինչ Հայաստանը հետ կանչեց այդ պաշտոնը զբաղեցնող Յուրի Խաչատուրովին, ում դեմ քրեական գործ է հարուցված Մարտի 1-ի գործի շրջանակներում: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար է դարձել նրա տեղակալը՝ Վալերի Սեմերիկովը:
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն դեկտեմբերի 21-ին երկրի Անվտանգության խորհրդի պետքարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ ունեցած աշխատանքային հանդիպումից հետո ստորագրել էր ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշման նախագիծ նրան կազմակերպության գլխավոր քարտուղար նշանակելու վերաբերյալ: Ավելի վաղ Զասն իր նշանակման համաձայնեցման համար այցելել էր Ղրղզստան, Ղազախստան, Տաջիկստան և Ռուսաստան: Ընդ որում, Հայաստանից հայտնել էին, որ Զասի այց Երևան չի նախատեսվում: Ինքը՝ Զասը, հայտնել էր, որ պատրաստ է Հայաստանի վարչապետի համար ցանկացած հարմար ժամանակ ժամանել Երևան ու հանդիպել երկրի ղեկավարության հետ: Նա նշանակման հարցում կոնսենսուսի հույս էր հայտնել:
«Այն, որ Հայաստանի կողմից ՀԱՊԿ ղեկավարին հետ կանչելուց հետո մեզ չի հաջողվում նորին արագ նշանակել, հիվանդագին է կազմակերպության համար»,- ասել է Պանկինը:
Նրա կարծիքով՝ իրադրությանը պետք է հնարավորինս շուտ լուծում տրվի:
ՌԴ ԱԳ փոխնախարարը  բացառել է ստեղծված իրադրության բացասական ազդեցությունը ՀԱՊԿ արդյունավետության ու մարտունակության վրա: Ալեքսանդր Պանկինի խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ն խաղաղության ու տարածաշրջանային անվտանգության պահպանման կարևոր գործիք է, ուստի այն պետք է հստակ գործի:

Russia comments on current situation over appointment of CSTO Secretary General
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. The current uncertainty over the issue of the appointment of the CSTO Secretary General is painful for the organization, but it will not affect the CSTO effectiveness and efficiency, Russian deputy foreign minister Alexander Pankin told RIA Novosti.
On November 2 Armenia’s Yuri Khachaturov was dismissed from the position of the CSTO Secretary General after Armenia applied to the CSTO member states to launch the process of recalling him as criminal case was filed against Khachaturov over the 2008 March 1 unrest in Yerevan. CSTO Deputy Secretary General Valery Semerikov temporarily assumed the duties of the CSTO Secretary General.
President of Belarus Alexander Lukashenko on December 21 signed a draft decision of the CSTO Collective Security Council on appointing Stanislav Zas, the State Secretary of Security Council of Belarus, as CSTO Secretary General following the working meeting with the latter. Earlier Zas visited Kyrgyzstan, Kazakhstan, Tajikistan and Russia for the approval of his candidacy. Moreover, Armenia said visit of Stanislav Zas to Yerevan is not planned. Zas said that he is ready to visit Armenia at any time comfortable for the Armenian leadership. He expressed hope for reaching consensus on his appointment.
“The fact that after Armenia recalled the CSTO chief we still do not manage to appoint a new Secretary General is painful for the organization”, Pankin said, adding that the situation should be solved as soon as possible.
He ruled out the negative impact of the current situation on the CSTO efficiency. The Russian deputy FM said the CSTO is a key tool of maintaining regional peace and stability, therefore it must operate concretely.