Փորձագետները խոցելի են համարել տեղակայված համակարգչային ծրագրերի ավելի քան կեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Windows գործառական համակարգի կառավարմամբ գործող համակարգիչներում տեղակայված ծրագրերի կեսից ավելին օգտատերերին վտանգի Է ենթարկում չվերացված խոցելիությունների պատճառով: Այս եզրակացությանն են հանգել Avast ընկերության մասնագետները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Փորձագետները վերլուծել են 163 միլիոն համակարգիչներից ստացված տվյալները, որոնցում տեղակայված են ընկերության ծրագրերը, եւ պարզել են, որ օգտատերերի ավելի քան 94 տոկոսի մոտ տեղակայված Է Skype-ի հնացած տարբերակ, 85 տոկոսն օգտագործում Է Mozilla Firefox-ի հին տարբերակը, 77 տոկոսը չի նորացրել iTunes-ը: Մասնագետներն օգտատերերին կոչ են արել բաց չթողնել նորացումները, հատկապես եթե խոսքը վերաբերում Է բրաուզերներին կամ փոստային ծրագրերին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Более половины установленных компьютерных программ признали уязвимыми
Более половины программ, установленных на компьютерах под управлением операционной системы Windows, подвергают пользователей опасности из-за неустраненных уязвимостей. К такому выводу пришли специалисты компании Avast.
Эксперты проанализировали данные, полученные от 163 миллионов компьютеров, на которых установлены продукты компании, и установили, что более чем у 94% пользователей установлена устаревшая версия Skype, 85% используют старую версию Mozilla Firefox, 77% не обновили iTunes, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Специалисты призвали пользователей не пропускать обновления, особенно если речь идет о браузерах или почтовых программах.