ԵԱՏՄ-ն մինչև 2025-ը մշակելու է եվրասիական ինտեգրման ռազմավարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում կձևավորվեն մինչեւ 2025 թվականը Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, հղում անելով Բելառուսի կառավարության մամուլի ծառայությանը:
Այսպիսի որոշում է կայացվել հունվարի 22-ին Բելառուսի վարչապետ Սերգեյ Ռումասայի և ԵԱՏՄ հիմնական ուղղություններով ինտեգրացիայի և մակրոէկոնոմիկայի գծով խորհրդի անդամ Տատյանա Վալովայայի հանդիպման ընթացքում:
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ԵԱՏՄ ինտեգրման արդիական հարցերը: Մասնավորապես խոսվել է մինչև 2025 թվականը Եվրասիական տնտեսական ինտեգրման զարգացման ռազմավարական ուղղությունների մասին»,- նշված է մամուլի ծառայության հաղորդագրությունում:
Քննարկվել են նաև այնպիսի հարցեր, որոնք հավանաբար քննարկման առարկա կդառնան փետրվարի 1-ին Ալմա-Աթայում կայանալիք Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստում:

В ЕАЭС разработают стратегию развития евразийской интеграции до 2025 года
Стратегические направления развития евразийской экономической интеграции до 2025 года будут разработаны в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом, как сообщили в пресс-службе правительства Белоруссии, шла речь во вторник на встрече премьер-министра республики Сергея Румаса с членом коллегии (министром) по основным направлениям интеграции и макроэкономике Евразийской экономической комиссии Татьяной Валовой.
"Обсуждены актуальные вопросы развития ЕАЭС. В частности, речь шла о разработке стратегических направлений развития евразийской экономической интеграции до 2025 года", - отметили в белорусском правительстве.
Также обсуждены вопросы, предполагаемые для рассмотрения на очередном заседании Евразийского межправительственного совета, запланированного на 1 февраля в Алма-Ате, проинформировали в Совмине Белоруссии.