Փոմպեոն եւ Մնուչինը Դավոսի համաժողովին կմասնակցեն տեսակամրջի ձեւաչափով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայք Փոմպեոն եւ ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը հունվարի 22-ին Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովին կմասնակցեն տեսակամրջի ձեւաչափով, չնայած ավելի վաղ արված այն հայտարարություններին, որ ԱՄՆ-ը հրաժարվել Է մասնակցել ՀՏՀ-ին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստիի թղթակիցը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել Էր, որ ոչ միայն ինքը չի մեկնելու Դավոս, այլեւ այնտեղ չի ուղարկելու իր նախարարներին՝ Փոմպեոյին եւ Մնուչինին: Պատճառն արդեն գրեթե մեկ ամիս շարունակվող շաթդաունն Է, որն ամենաերկարատեւն Է դարձել ԱՄՆ-ի պատմության մեջ:
ՀՏՀ-ի աշխատանքի ծրագրի նորացումը հունվարի 22-ի առավոտյան հրապարակել են համաժողովի կազմակերպիչները: Ինչպես սպասվում Է, Փոմպեոն եւ Մնուչինը ՀՏՀ-ի առանձին նստաշրջանին տեսակամրջով կմասնակցեն երեքշաբթի օրվա երկրորդ կեսին:

Помпео и Мнучин примут участие в ВЭФ по видеомосту
Госсекретарь США Майк Помпео и глава минфина Стивен Мнучин во вторник примут участие в сессии Всемирного экономического форума в Давосе в формате видеомоста, несмотря на сделанные ранее заявления об отказе США принять участие в ВЭФ. Как передает Арменпресс, об этом сообщает корреспондент РИА Новости.
Ранее президент США Дональд Трамп заявил, что не только сам не поедет в Давос, но и не отправит своих министров — Мнучина и Помпео. Виной всему продолжающейся уже почти месяц шатдаун, ставший самым длительным в американской истории.
Обновление в программе работы ВЭФ опубликовали во вторник утром организаторы форума. Как ожидается, Помпео и Мнучин примут участие в отдельной сессии ВЭФ по видеомосту во второй половине дня во вторник.