Գերմանիան օդանավակայանները փակեց Իրանի Mahan Air ավիաընկերության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի իշխանություններն Իրանի Mahan Air ավիաընկերությանը զրկել են երկրի օդանավակայաններում վայրԷջք կատարելու թույլատրագրից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել են զանգվածային լրատվամիջոցները՝ վկայակոչելով ԳԴՀ-ի ԱԳ նախարարության մի աղբյուր:
Նա այդ միջոցը բացատրել Է անվտանգության նկատառումներով, ինչպես նաեւ այն կասկածանքով, որ Mahan Air-ը համագործակցում Է Իսլամական հեղափոխության պահապանների զորակազմի հետ, իսկ նրա ինքնաթիռներն օգտագործվում են լրտեսության եւ ահաբեկչության համար:
Mahan Air-ն Իրանի՝ մեծությամբ երկրորդ ավիաընկերությունն Է Iran Air-ից հետո: Այն շաբաթական չորս չվերթ Էր կատարում Դյուսելդորֆ եւ Մյունխեն: Ավիաընկերությունն ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների ցուցակում Է գտնվում 2011 թվականից:
Եվրամիությունը հունվարի սկզբին պատժամիջոցներ Է սահմանել Իրանի ուժային կառույցների եւ դրանց երկու ղեկավարների դեմ, որոնց կասկածում են Նիդեռլանդներում, Դանիայում եւ Ֆրանսիայում իրանցի ընդդիմադիրների մի շարք սպանությունների եւ նրանց դեմ պլանավորված հարձակումների հետ առնչության մեջ: Գերմանիայի կառավարությունում ընդգծել են, որ Mahan Air-ի դեպքում խոսքը վերաբերում Է ոչ թե Իրանի դեմ պատժամիջոցներին, այլ կոնկրետ ընկերության դեմ սահմանված կոնկրետ միջոցին, նշում Է Deutsche Welle-ն, հաղորդել Է «Ինտերֆաքսը»:

Германия закрыла аэропорты для иранской Mahan Air
Власти Германии лишили иранскую авиакомпанию Mahan Air лицензии на посадку в аэропортах Германии. Как передает Арменпресс, об этом сообщают немецкие СМИ со ссылкой на источник в МИД ФРГ.
Он объяснил эту меру соображениями безопасности, а также подозрением в том, что Mahar Air сотрудничает с иранским Корпусом стражей исламской революции, а ее самолеты используются для шпионажа и терроризма.
Mahan Air - вторая по величине авиакомпания Ирана после Iran Air. Она осуществляла четыре рейса в неделю в Дюссельдорф и Мюнхен. Авиакомпания находится в санкционном списке США с 2011 года.
Европейский союз в начале января ввел санкции против силовых структур Ирана и двух их руководителей, подозреваемых в причастности к серии убийств и запланированных нападений на иранских оппозиционеров в Нидерландах, Дании и Франции.
В правительстве ФРГ подчеркнули, что в случае с Mahan Air речь идет не о санкциях против Ирана, а о конкретной мере против конкретной компании, сообщает Deutsche Welle.