Շվեյցարիայում Ադրբեջանի դեսպանատան 1 դոլարանոց քարոզչությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունվարի 18-ին ադրբեջանական «Ազերթաջ» պետական լրատվական գործակալությունը, հղում անելով Շվեյցարիայում Ադրբեջանի դեսպանատան հայտարարությանը, տեղեկություն էր տարածել այն մասին, թե իբր Շվեյցարիայում «հունվարի 20-ին Բաքվում տեղի ունեցած ողբերգությանը» նվիրված փոստային նամականիշ է թողարկվել: Ըստ այս տեղեկության՝ նամականիշերի թողարկման վերաբերյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Շվեյցարիայում Ադրբեջանի դեսպանատան և «Շվեյցարիայի փոստ» ԲԸ-ի (Schweizerische Post" AG) հետ: Նշվում է, որ նամականիշները թողարկվել են ոչ առևտրային նպատակով և կօգտագործվեն դեսպանության կողմից:
Այնինչ, «Շվեյցարիայի փոստ» ԲԸ-ի կայքի ուսումնասիրության արդյունքում պարզվեց, որ կայքում հասանելի է Web Stamp («Վեբ շտամպ») ծառայությունը, որի միջոցով էլ տպվել է ադրբեջանական կողմի տարածած նամականիշը: Նշված ծառայությունը թույլ է տալիս կայքում գրանցվելով պատվիրել նամականիշ, որը հնարավոր է ստեղծել սեփական դիզայնով:
Սեփական նկարով և դիզայնով պատվիրված նամականիշը կարող է 1-3 օրվա ընթացքում էլեկտրոնային փոստի միջոցով ուղարկվել պատվիրատուին: Մեկ սովորական նամականիշ հնարավոր է ստեղծել և պատվիրել սկսած մոտ 1 շվեյցարական ֆրանկով (համարժեք է նույնքան ԱՄՆ դոլարին): Վերոնշյալն արդեն իսկ ցույց է տալիս, որ «Շվեյցարիայի փոստ»-ում ցանկացած անձ կարող է պատվիրել և ստանալ իր իսկ դիզայնով նախապատրաստած նամականիշ, ինչի համար պարտադիր չէ «առանձին պայմանավորվածություն ձեռք բերել փոստի հետ»: Որպես օրինակ կարող ենք ներկայացնել նույն տրամաբանությամբ կայքի միջոցով «Սումգայիթի և Բաքվի ջարդերին նվիրված» նամականիշի օրինակ:

The embarrassing Azerbaijani 1-dollar propaganda attempt in Switzerland DEBUNKED
YEREVAN, JANUARY 21, ARMENPRESS. Azerbaijan has ordered a custom-made propaganda stamp in Switzerland and attempted to present it as a state-level achievement.
On January 18, Azerbaijan’s state news agency Azertac reported that its embassy in Switzerland has issued a post stamp dedicated to “the January 20 tragedy in Baku”. According to the report, the Azerbaijani embassy in Switzerland and the Switzerland Post (Schweizerische Post AG) had reached an agreement over issuing the stamp. It claimed that the stamps have been issued for non-commercial purposes and will be used by the embassy.
However, a closer look at the website of the Schweizerische Post AG shows that the company offers a Web Stamp service, which in turn has been used to publish the abovementioned stamp.
The service enables anyone to get registered and order a custom made stamp online.
The price for ordering one ordinary stamp starts at 1 dollar. In an unsuccessful attempt to exaggerate the story, Azerbaijan, however, falsely presented the order of an online stamp to be a “an agreement with the post”.
As an example, below is a version of a stamp “Dedicated to the Sumgayt and Baku Pogroms” with the same method.