Չինաստանը պահպանել Է աշխարհի երկրորդ տնտեսության կարգավիճակը 2018 թվականի արդյունքներով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը 2018 թվականի արդյունքներով պահպանել Է աշխարհի երկրորդ խոշորագույն տնտեսության կարգավիճակը: Այդ մասին հունվարի 21-ին հայտարարել Է Չինաստանի Պետական վիճակագրական վարչության ղեկավար Նին Ցզիչժեն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ)՝ 82,07 տրիլիոն յուան (շուրջ 12 տրիլիոն դոլար) ընդհանուր ծավալով Չինաստանը 2017 թվականին նույնպես հավաստել Էր աշխարհի երկրորդ տնտեսության՝ իր կարգավիճակը՝ զիջելով սոսկ ԱՄՆ-ին: «2018 թվականին Չինաստանի ՀՆԱ-ի ընդհանուր ծավալը գերազանցել Է 90 տրլիոն յուանը, ինչը մոտավորապես 8 տրիլիոնով ավելի Է, քան 2017 թականին: Եթե հաշվենք միջին փոխարժեքով, ապա Չինաստանի տնտեսության ընդհանուր ծավալը հասել Է 13,6 տրիլիոն դոլարի՝ վստահորեն զբաղեցնելով երկրորդ տեղն աշխարհում»,- ճեպազրույցում հայտարարել Է Նին Ցզիչժեն: Հրապարակված տվյալների համաձայն՝ 2018 թվականի արդյունքներով Չինաստանի ՀՆԱ-ի աճի տեմպերը կազմել են 6,6 տոկոս, ինչը դարձել Է 1990 թվականից ի վեր ամենավատ ցուցանիշը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Китай сохранил статус второй экономики мира по итогам 2018 года
Китай по итогам 2018 года сохранил статус второй крупнейшей экономики мира, заявил в понедельник глава государственного статистического управления Китая Нин Цзичжэ.
С общим объемом ВВП 82,07 триллиона юаней (около 12 триллионов долларов) Китай в 2017 году также закрепил за собой статус второй экономики мира, уступая только США.
"В 2018 году общий объем ВВП Китая превысил 90 триллионов юаней, что примерно на 8 триллионов больше, чем в 2017 году. Если считать по среднему курсу, то общий объем экономики Китая достиг 13,6 триллиона долларов, уверенно занимая второе место в мире", - заявил на брифинге Нин Цзичжэ,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Согласно опубликованным данным, темпы роста ВВП Китая по итогам 2018 года составили 6,6%, что стало худшим показателем с 1990 года.