Վրաստանը կպահպանի ՌԴ-ից Հայաստան գազի տարանցորդի դերը. վարչապետ Մամուկա Բախտաձե
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանը չի պատրաստվում հրաժարվել Ռուսաստանից Հայաստանին գազի մատակարարման տարանցորդի դերից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 18-ին Թբիլիսիում լրագրողներին հայտարարել Է վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն՝ պատասխանելով այն հարցին, թե վերանայվելու Է արդյոք ՌԴ-ից Վրաստանի տարածքով Հայաստանին գազի մատակարարման վերաբերյալ ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության հետ կնքված տարանցման համաձայնագիրը, որի ժամկետը լրացել Է 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ին:
«Վրաստանը բավական զգալի օգուտ Է ստանում տարանցման գործառույթից, եւ մենք կշարունակենք այն կատարել: Դա համապատասխանում Է մեր երկրի շահերին: Ինչ վերաբերում Է համաձայնագրին, ապա դրա շուրջ «Գազպրոմ»-ի հետ բանակցությունները կսկսվեն այն ժամանակ, երբ կորոշվի կոնկրետ ամսաթիվը եւ կնշանակվի հանդիպումը»,-ասել Է վարչապետը: Նա նշել Է, որ առայժմ նման բանակցույուններ նշանակված չեն, «իսկ եթե պարտավորագրում հայտնվի ինչ-որ նոր բան, հասարակայնությանը կտեղեկացվի Վրաստանի Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից»:
Մինչեւ 2017 թվականի հունվարը Վրաստանը Ռուսաստանից Հայաստան գազի տարանցման դիմաց ստանում Էր տարանցվող հումքի ընդհանուր ծավալի 10 տոկոսը: 2017 թվականի սկզբին «Գազպրոմ»-ի հետ ստորագրված նոր պայմանագրին համապատասխան, 2017 թվականին ռուսական կողմը այդ տարանցման համար Վրաստանին վճարում Էր փողով եւ մասամբ հումքով, իսկ 2018 թվականին՝ միայն ֆինանսական միջոցներով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Georgia to preserve role of transit country for Russian gas supply to Armenia - Mamuka Bakhtadze
YEREVAN, JANUARY 18, ARMENPRESS. Georgia is not planning to renounce its role as a transit country for Russian gas supplies to Armenia, ARMENPRESS reports Georgian PM Mamuka Bakhtadze told reporters on January 18 in Tbilisi, answering the question if Georgia plans to revise the agreement with Gazprom on gas supplies to Armenia. The agreement expired on December 31, 2018.
“Georgia significantly benefits from its role of a transit country and we will continue to preserve it. It is in line with the interests of our country. As refers to the agreement, the negotiations with Gazprom will start when a date is scheduled”, he said, noting that so far there is no negotiation plan. “And if something new appears in the contract, the public will be informed by the Ministry of Economy of Georgia”, Bakhtadze said.
Until January 2017 Georgia received 10% of the transited. In the beginning of 2017 Gazprom and Georgia signed another agreement, according to which the Russian side paid for the transit mainly in cash, while starting from 2018 only in cash.