Ապրում ենք մի դարում, որտեղ նորարարությունները կառավարում են աշխարհը. ՀՀ նախագահն Աբու Դաբիի համաժողովում հանդես է եկել որպես գլխավոր բանախոս
Ապրում ենք մի դարում, որտեղ նորարարությունները կառավարում են աշխարհը. ՀՀ
նախագահն Աբու Դաբիի համաժողովում հանդես է եկել որպես գլխավոր բանախոս
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Միացյալ Արաբական Էմիրություններում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ԱՄԷ-ի մայրաքաղաքում տեղի ունեցող «Աբու Դաբի կայունության շաբաթ» (Abu Dhabi Sustainability Week) ֆորումի շրջանակում հունվարի 16-ին մասնակցել է «Ապագայի գագաթնաժողով» (Future Summit) խորագրով համաժողովին։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այն բացել է ԱՄԷ էներգետիկայի և արդյունաբերության նախարար Սուահիլ Մոհամեդ Ֆարաժ ալ-Մազրուին։
Նախագահ Սարգսյանը համաժողովին հանդես է եկել որպես գլխավոր բանախոս։ Իր խոսքում նախագահը նշել է.
«Սա յուրահատուկ համաժողով է, և պատահական չէ, որ այն տեղի է ունենում հենց այստեղ։ Սա արտացոլումն է այն փաստի, որ կառավարությունը՝ Շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդի ղեկավարությամբ, նայում է դեպի ապագան։
Այստեղ բարձրացվել են հարցեր, որոնք առնչվում են ապագային ու սպասվող մարտահրավերներին, այն ռիսկերին, որոնց առնչվելու ենք վաղը՝ սկսած սննդից, ջրից, կլիմայական փոփոխություններից մինչև էներգիա։
Եթե պատմականորեն հարյուր տարի հետ գնանք, կտեսնենք, որ ապրում էինք էներգիայի արդյունաբերության աշխարհում, որը կարող էինք «սև» անվանել, քանի որ այրում էինք ածուխը, նավթը և ստանում էներգիա, որն օգտագործում էինք արդյունաբերության մեջ և այդպես շարունակ։ Ավելի ուշ մենք սովորեցինք օգտագործել վերականգնվող էներգիան, սկսեցինք օգտագործել նաև գազը ։ Այսօր այդ «սևը» դարձել է մոխրագույն։
Սակայն մենք բոլորս ակնկալում ենք ունենալ աշխարհ, որը ոչ թե մոխրագույն է, այլ` կանաչ, մինչդեռ այսօրվա մոխրագույն աշխարհից դեպի վաղվա կանաչ աշխարհ տանող ճանապարհը լինելու է ժամանակատար, պահանջելու է տքնաջան աշխատանք ու ջանքեր։
Բոլորը խոսում են կլիմայական փոփոխությունների մասին։ Ես ցանկանում եմ նշել, որ մենք պետք է շատ զգուշավոր լինենք՝ քննարկելու ոչ թե պարզապես կլիմայական փոփոխությունները, այլ նաև դրա ազդեցությունը բնության վրա։
Լավագույն օրինակ է ատոմային էներգիան։ Թեպետ ատոմային էներգիայի ազդեցությունը կլիմայի վրա նվազագույն է, սակայն այն ստեղծում է ատոմային վառելիք, ատոմային թափոններ, որոնց հետ պետք է հաշվի նստենք։ Մենք օգտագործում ենք ստեղծվող ատոմային վառելիքի միայն մի փոքր մասը։ Մենք պետք է այն չեզոքացնենք կամ պահեստավորենք ապագա սերունդների համար։
Մեկ այլ խնդիր են ատոմային թափոնները, որոնք ռադիոակտիվ են։ Ուստի պետք է լինենք շատ ուշադիր՝ հասկանալու, թե ինչ անել դրանց հետ, քանի որ դրանք երկար ժամանակ կարող են վտանգ հանդիսանալ բնության համար։
Մոխրագույնից դեպի կանաչ, պայծառ ապագա տանող ճանապարհին ընկած է մեծ աշխատանք։ Մենք ունենք վերականգնվող էներգիայի մեծ հնարավորություններ, սակայն դա օգտագործելիս անգամ պետք է շատ զգույշ լինենք՝ չվնասելոՎ բնությանը։
Խնդիրներից զատ թույլ տվեք խոսել նաև առավելությունների ու այն մասին, թե որտեղ ենք մենք այսօր։
Ես կկենտրոնանամ երկու խնդրի վրա։
Նախ, կցանկանամ խոսել գլոբալիզացիայի մասին։ Այն շատ կարևոր է մեր կյանքում։ Գլոբալիզացիայի ողջ ազդեցությունը սկսվեց Բեռլինի պատի անկումից հետո, երբ պատնեշները արևելքի ու արևմուտքի, գաղափարախոսությունների միջև կործանվեցին։
Երկրորդ ազդեցությունը եղավ, երբ աշխարհը հասկացավ, որ կա ապագայի միայն մեկ կարևոր ճանապարհ: Դա կառավարման կապիտալիստական տարբերակն է, ազատ ու լիբերալ շուկաների տարբերակը։ Դա դարձավ միջկառավարական հարաբերությունների, ինչպես նաև միջազգային այնպիսի ինստիտուտների ակտիվ ստեղծման պատճառ, ինչպիսին է Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությունը։ Այս ամենը հանգեցրեց աշխատանքի, էներգիայի և փողի մեծ հոսքի՝ արևմուտքից արևելք։ Արտադրությունը սկսեց իրականացվել ոչ միայն ԱՄՆ-ում, այլև Վիետնամում, Չինաստանում, Հնդկաստանում... Աշխարհը դարձավ համաշխարհային շուկա։
Երրորդ կարևոր կետը. տարիներ առաջ աշխարհի տարբեր հատվածներ միմյանց հետ կապված էին կապի՝ հեռախոսակապի միջոցով, սակայն երբ այսօր նայում ես աշխարհին, տեսնում ես, որ այն նյարդերի հսկայական ցանցով իրար կապված մի փոքր երկիր է։ Այս մոլորակը փոխկապակցված է։ Այսօր բնական է հեռախոսով զանգել Կալիֆորնիա կամ Ավստրալիա և իրական ժամանակում տեսնել մարդկանց, քննարկում ունենալ, մինչդեռ այս ամենը 20-30 տարի առաջ չկար։ Տեղի ունեցածի պատճառը գլոբալիզացիան է՝ տեխնիկական գլոբալիզացիան։
Գլոբալիզացիան սկսվել է որպես մակրո գործընթաց, սակայն այն շատ հեռու է գնացել՝ վերածվել միկրո գլոբալիզացիայի։ Ես սա անվանում եմ գլոբալիզացիա քվանտային մակարդակով։ Անգամ եթե մենք դնենք որոշակի սահմանափակումներ, չենք կարողանա կանգնեցնել գաղափարների, ստարտափների հոսքը, որոնք արդյունաբերության նոր շարժիչ ուժերն են։ Այսինքն, գուցե մակրոմակարդակի վրա ստեղծվեն արգելքներ, սակայն նոր՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության ինդուստրիան երբեք կանգ չի առնի։ Համաշխարհային քվանտային գլոբալիզացիան անհնար է կանգնեցնել։
Երկրորդը, որի մասին կցանկանայի խոսել, ինդուստրիալ հեղափոխությունն է։ Երբ մոտ հարյուր տարի ետ գնանք, կտեսնենք, որ մոլորակի վրա տեղի է ունեցել դրամատիկ իրադարձություն։ Դա այն հսկայական զարգացումն է, որը կատարվել է ֆիզիկայում։ Նախքան այդ ամեն բան պատկերացնում էինք՝ ելնելով դասական ֆիզիկայի ու մեխանիկայի օրենքներից, որոնք սահմանել էին Իսահակ Նյուտոնը և շատ այլ գիտնականներ: Ամեն բան բացատրելի էր։ Սակայն 19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարի սկզբին տեղի ունեցան նոր իրադարձություններ, նոր գիտական հայտնագործություններ, որոնք անհնար էր բացատրել դասական ֆիզիկայի օրենքներով։ Որպես դրա արդյունք հանճարները, ինչպիսին էր Ալբերտ Այնշտայնը, ստեղծեցին հավանականության տեսությունը, մեծ զանգվածի՝ տիեզերքի ֆիզիկան, գրավիտացիայի տեսությունը։ Այդ մեծ գիտնականները ստեղծեցին քվանտային ֆիզիկան։
Սա պարզապես նոր՝ քվանտային ֆիզիկայի հայտնագործում չէր, սա մտածելակերպի, տրամաբանության հեղափոխություն էր։
Այս հանճարները նայեցին իրականությանն ու փոխեցին, հեղափոխեցին իրերի ընկալման ողջ տրամաբանական մտածելակերպը։ Իհարկե, ի սկզբանե գիտնականները վախեցած էին, քանի որ ամեն բան անտրամաբանական էր։ Սակայն երբ փոխում ես տրամաբանությունը և մոտեցումը, սկսում ես հասկանալ, ու ամեն բան տրամաբանական է դառնում նոր գաղափարներով։ Սա շատ կարևոր է գիտության հեղափոխության մեջ։
Մյուս կետը, որին ուզում եմ անդրադառնալ ինդուստրիալ հեղափոխության մասին խոսելով, հետևյալն է. այն, ինչի մասին խոսում ենք, չորրորդ ինդուստրիալ հեղափոխություն չէ։ Ես դա այլ կերպ կմեկնաբանեմ։
Ներկայում բնական գիտություններում՝ ֆիզիկայում ,մաթեմատիկայում, քիմիայում, մեր նվաճումներից է արագացումը, իսկ դրա հիմքում ընկած է արհեստական բանականությունը։ Ցանկացած ուսումնասիրության հիմքում տվյալներն են և այն, թե ինչպես ենք մենք դրանց հետ աշխատում։ Այսօր ունենք տեխնոլոգիաներ, որոնք սկանավորում են մարդու մարմինն ամբողջությամբ, արդյունքում ունենում ենք մեծ թվով տվյալներ։ Չկա բժիշկ, ով կարող է այդ տվյալների ողջ ծավալի հետ աշխատել, սակայն, երբ մենք օգտագործում ենք արհեստական բանականություն՝ կոմպյուտերային համակարգերը, որոնք կարող են ինքնուրույն վերլուծություն անել և սովորել, և այդ համակարգերը կարող են վայրկյանների ընթացքում վերլուծել բոլոր տվյալները և բժշկական խորհուրդ տալ։
Արհեստական բանականությունը կօգնի մեզ ավելի խորը հասկանալ մեր ԴՆԹ-ն, ինչպես նաև վերափոխել այն այնպես, որ մենք ապրենք ավելի երկար ու առողջ, հաղթահարենք այնպիսի հիվանդություններ, ինչպիսին է քաղցկեղը։
Պատահական չէ, որ մենք արդեն իսկ ունենք նվաճումներ. նախորդ տարի Նոբելյան մրցանակը բժշկության մեջ տրվել է երկու անձի, ովքեր քաղցկեղի որոշ տեսակների հաղթահարման լուծումներ են գտել։ Սակայն դա մի քանի տարվա դժվարին աշխատանքի և արհեստական բանականության օգտագործման արդյունք է։
Արհեստական բանականությունը դառնում է ինդուստրիալ հեղափոխության ուղեղը։
Ուզում եմ արձանագրել մի կարևոր բան՝ չկա չորրորդ ինդուստրիալ հեղափոխություն: Այն, ինչին առերեսվում ենք այսօր և այն, ինչին երիտասարդ սերունդը առերեսվելու է վաղը, մշտական հեղափոխություն է, որը տեղի է ունենալու ամեն օր։ Դրա հիմքում գիտության ու տեխնոլոգիաների ոլորտում հսկայական գիտելիքներն են, սակայն լոկոմոտիվն արհեստական բանականությունն է։ Այն երկրները կամ ընկերությունները, որոնք ներդրումներ են անում արհեստական բանականության գործում, ճիշտ ուղու վրա են, քանի որ արհեստական բանականությունը մեր ունեցած գիտելիքների հետ դրամատիկորեն փոխելու են այս աշխարհը, ինչպես նաև այն, թե ինչպես ենք փորձում լուծել մեր խնդիրները, այդ թվում և` սննդի, ջրի, էներգիայի հարցերը։ Այս ամենը փոխելու է նաև մարդկանց կողմից իրականացվող աշխատանքը։ Օրինակ՝ բժշկի աշխատանքը շատ տարբեր է լինելու, քանի որ արհեստական բանականությունը խորհուրդ է տալու բժշկին։ Տարբեր է լինելու նաև իրավաբանի և մյուսների աշխատանքը։ Կլինեն աշխատանքի շատ տեսակներ, որոնք կվերանան, սակայն կստեղծվեն նաև նորերը։ Եվ դրանց հիմքում լինելու են նորարարությունները։
Մենք ապրում ենք ոչ թե մեծ ինդուստրիալ ընկերությունների ժամանակաշրջանում, այլ` մի դարում, որտեղ երիտասարդ նորարարություններն ու ստարտափերը կառավարում են աշխարհը։ Նայեք աշխարհի խոշորագույն ընկերություններին։ Արդյոք դրանք խոշոր նավթային ընկերություններ են: Ոչ։
Դրանք այն ընկերություններն են, որոնք սկիզբ են առել ավտոտնակներում, երիտասարդ նորարար մարդկանց կողմից՝ վերածվելով միլիարդավոր դոլարներ արժեցող ընկերությունների, որոնք ղեկավարում են աշխարհը։ Մեր խնդիրները գտնելու են լուծումներ, որոնք կապված են լինելու ինդուստրիալ հեղափոխության նոր ձևերի հետ։ Ես այն անվանում եմ սրընթաց էվոլյուցիա՝ էքսպոնենցիալ աճով։
Մենք առերեսվելու ենք էվոլյուցիային ամեն օր։ Երիտասարդ սերունդն ապրելու է հրաշալի մի աշխարհում՝ մի աշխարհում, որտեղ կճանաչվեն նրանց որակներն ու տաղանդը, նրանց նորարական ուժը։
Այս հեղափոխությունը, գլոբալիզացիան ազդելու են մեր ամենօրյա կյանքի վրա։ Դրա ականատեսն ենք լինում ամենուրեք։ Իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունենում աշխարհում, թվում են մի փոքր անկանխատեսելի, անկազմակերպ։ Դրանք սրընթաց էվոլյուցիայի և նոր քվանտային աշխարհի արդյունք են։ Օրինակ` իրադարձությունները, որոնք տեղի ունեցան Ֆրանսիայում՝ նախագահ Մակրոնի ընտրությունը, ով եկավ երիտասարդների շարժման արդյունքում և հաղթեց ընտրություններում։ Իրադարձությունները Բրիտանիայում, որտեղ զգացմունքներն ու հասարակությունը, «Ֆեյսբուք»-ը ստեղծեցին «Բրեքսիթ»-ի շարժումը։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հիանալի օրինակն է նրա, թե ինչպես է հնարավոր 21-րդ դարում քաղաքականությամբ զբաղվել՝ շրջանցելով լրատվամիջոցներն ու ուղղակիորեն դիմելով ընտրողներին, բնակչությանը։
Իմ երկրում մոտ մեկ տարի առաջ, երբ ես նախագահ ընտրվեցի, երիտասարդ լրագրողի ղեկավարած բողոքի ակցիան, որը սկսվել էր երկրի հյուսիսում ընդամենը մի քանի հոգով, վերածվեց 100, 1000, 5000, 10000 մարդուց բաղկացած բողոքի ակցիայի։ Ի վերջո հրապարակում մենք ունեինք 200 հազար մարդ, ինչը երկու շաբաթում Հայաստանում հանգեցրեց հեղափոխության։ Այս ամենը տեղի ունեցավ, քանի որ աշխարհը գլոբալիզացված է, քանի որ մենք փոխկապակցված ենք, ամեն մեկն ունի էջ «Ֆեյսբուք»-ում: Ուստի անհրաժեշտ չէ, որ քաղաքական կուսակցությունը մեծ փոփոխության պատճառ դառնա երկրում կամ առհասարակ աշխարհում։ Ուստի, բարի գալուստ նոր, գլոբալ աշխարհ, որտեղ ապրելու ենք։
Բարի գալուստ քվանտային վարքագծի նոր աշխարհ, որտեղ բիզնեսի, գաղափարների զարգացման, անգամ քաղաքականություն վարելու դասական մեթոդները այլևս չեն լինելու արդյունավետ։ Պետք է լինել շատ նորարար։
Երկու խոսք կամ պարզապես խորհուրդ երիտասարդներին։ Ինձ համար երիտասարդ լինելը կապված չէ այս մոլորակի վրա անցկացրած տարիների հետ, այլ` կապված է նրա հետ, թե ինչքան երիտասարդ ես քո հոգում,արդյոք ունես բավարար էներգիա, արդյոք հետաքրքրված ես նրանով, թե ինչ է տեղի ունենում։
Եթե ես խորհուրդ տալու լինեի իմ թոռնիկին, ում անունը ևս Արմեն է, ես կասեի՝ սիրելի Արմեն, ես չեմ պատրաստվում քեզ խորհուրդ տալ դառնալ բժիշկ, իրավաբան կամ ֆերմեր։ Գուցե 30 տարի անց շատ քիչ լինեն բժիշկներ կամ իրավաբաններ։
Ես նախ և առաջ խորհուրդ կտամ նայել ձեր ներսը, հասկանալ, թե ով ես, քանի որ ցանկացած երեխա ի ծնե ունի տաղանդ։ Մեկը տաղանդավոր է մաթեմատիկայի, մյուսը` երաժշտության, արհեստի, պատմելու, քաղաքականության, մեկն էլ` ուրիշներին լսելու, գուցե նրանց խորհուրդներ տալու գործում։ Խնդիրը ոչ թե այն է, թե ինչ դառնալ, այլ` հասկանալ, թե ով ես դու։
Երկրորդը, որը խորհուրդ կտամ Արմենին, հետևյալն է՝ գտիր քո կյանքի առաքելությունը։ Եթե դու տաղանդավոր ես երաժշտության մեջ, դու պետք է ունենաս առաքելություն՝ դառնալու, օրինակ, լավագույն ջութակահարը։ Գտիր քո կյանքի առաքելությունը, այլ ոչ թե աշխատանքը։ Այն առաքելությունը, որը քո կյանքի տարերքն է։ Դա քո մի մասն է, և այդ երկուսը պետք է ներդաշնակության մեջ լինեն մեկը մյուսի հետ։
Երրորդը՝ մտածիր քո կյանքի մասին 21-րդ դարում, մտածիր քո կյանքի մասին՝ որպես ստարտափի։ Դու պետք է ստեղծես քո սեփական ստարտափը, որը կոչվում է «Ստարտափ Արմեն»։ Կերտի՛ր ինքդ քեզ որպես պրոֆեսիոնալ՝ մեկը, ով ունի ստեղծելու կարողություն։ Իհարկե, մի մոռացիր, որ դա դժվարին աշխատանք է, պետք է ջանասիրաբար գործես: Մի՛ մոռացիր, որ կան պատմական արժեքներ՝ քո ժողովրդի ու ընտանիքի արժեքները: Մի՛ մոռացիր, որ որևէ բանի հասնելու համար պետք է ողջ կյանքում երիտասարդ մնաս։
Հիշի՛ր, որ երիտասարդ լինելը կապված չէ այս մոլորակում անցկացրած տարիների հետ. այն հոգու երիտասարդության հետ է կապված։ Եթե ամեն օր որևէ նոր բան սովորես, ինչպես մանուկները, ապա դու կլինես երիտասարդ։ Անգամ եթե ութսուն տարեկան ես, սակայն շարունակում ես սովորել, զարմանալ աշխարհի վրա, կազմել ապագայի ծրագրեր, ուրեմն` երիտասարդ ես։
Իհարկե, քո կյանքում ունենալու ես դժվարություններ, սակայն պետք է խիզախ լինես։ Քո հաջողությանը հաջորդող ամեն եկող օրվա հետ դու պետք է ապացուցես, որ արժանի ես նրան, ինչին հասել ես։ Ամեն նոր օր ձախողումից, հիասթափությունից հետո դեպրեսիայի առիթ չպետք է լինի։ Պարզապես կանգնի՛ր ու կրկին քայլի՛ր։ Դու քո առջև ունես հրաշալի մի կյանք և այս նոր աշխարհը, որը քվանտային է։ Մի՛ անհանգստացիր, մի՛ վախեցիր, ինչպես չվախեցան գիտնականները հարյուր տարի առաջ։ Նրանք լուրջ դրամա, ողբերգություն էին ապրում, չէին հասկանում, թե ինչպես է գործում այս տիեզերքը, սակայն նրանք փոխեցին իրենց մոտեցումներն ու տրամաբանությունը, նրանք դարձան նորարարներ, սկսեցին Ֆիզիկայի աշխարհի մասին մտածել քվանտային կերպով, և ամեն բան դարձավ ներդաշնակ ու հստակ։
Նայի՛ր քո կյանքին, 21-րդ դարին, ինդուստրիային, բիզնեսին ու քաղաքականությանը նորարարի տեսանկյունից։ Վերաբացահայտի՛ր այս աշխարհը՝ տրամաբանությունը տարբեր է լինելու։ Այս աշխարհը քվանտային է, այն դասական չէ, սակայն, եթե հասկանաս, թե ինչպես է այն գործում, դու կլինես ներդաշնակության մեջ ու կլինես հաջողակ։
Ուստի, հաջողությու՛ն քեզ, հաջողությու՛ն բոլորիդ։
Ինչ-որ առումով ես նախանձում եմ. կցանկանայի լինել 15-20 տարեկան՝ ձեզ պես, քանի որ սպասվող կյանքը լի է լինելու մարտահրավերներով, սակայն լուծումներն այստեղ են»։

Мы живём в таком веке, в котором инновации и стартапы управляют миром: Армен Саркисян выступил на форуме в Абу-Даби в качестве главного спикера
Находящийся с официальным визитом в Объединённых Арабских Эмиратах Президент Республики Армения Армен Саркисян в рамках проходящего в столице ОАЭ форума «Неделя устойчивости Абу-Даби» (Abu Dhabi Sustainability Week) сегодня принял участие в конференции, проходящей под названием «Саммит будущего» (Future Summit). Её открыл Министр энергетики и промышленности ОАЭ Сухейль Мохаммед Фарраж аль-Мазруи.
Президент Саркисян на форуме выступил в качестве главного спикера. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении. В своей речи Президент отметил:
«Это особенная конференция, и не случайно, что она проходит именно здесь. Это отображение того факта, что правительство во главе с Шейхом Мохаммедом бин Зайдом, смотрит в будущее.
Здесь подняты вопросы, которые касаются будущего и ожидаемых вызовов, тех рисков, с которыми мы столкнёмся завтра, начиная от питания, воды, климатических изменений до энергии.
Если исторически обратимся на сто лет назад, увидим, что мы жили в мире энергетической индустрии, которую мы могли называть «чёрной», потому что сжигали уголь, нефть и получали энергию, которую использовали в промышленности и так далее. Позднее мы научились использовать возобновляемую энергию, начали использовать также газ. Сегодня это «чёрное» стало «серым».
Однако мы все хотели бы, чтобы наш мир был не серым, а зелёным. Между тем, дорога, ведущая от сегодняшнего серого мира к завтрашнему зелёному, будет длительной, потребует кропотливой работы и усилий.
Все говорят о климатических изменениях. Я хочу отметить, что мы должны быть очень осторожны, обсуждая не просто климатические изменения, а также их влияние на природу.
Лучший пример – атомная энергия. Хотя влияние атомной энергии на климат минимально, она создаёт ядерное топливо, радиоактивные отходы, с которыми нужно считаться. Мы используем лишь малую часть создающегося ядерного топлива. Мы должны его нейтрализовать или складировать для следующих поколений. Другой проблемой являются отходы, которые радиоактивны. Следовательно, мы должны быть очень внимательны, чтобы понять, что с ними делать, поскольку они долгое время могут нести опасность природе.
На пути, ведущем от серого к зелёному, к светлому будущему, лежит большая работа. У нас есть большие возможности возобновляемой энергии, однако, используя даже эту энергию, мы должны быть очень осторожны, чтобы не навредить природе.
Помимо проблем позвольте сказать также о преимуществах и о том, где мы сейчас находимся.
Я сконцентрируюсь на двух вопросах.
Прежде всего, хотел бы сказать о глобализации. Она очень важна в нашей жизни. Всё влияние глобализации началось с крушения Берлинской стены, когда рухнули преграды между востоком и западом, между идеологиями.
Второе влияние произошло, когда мир понял, что есть лишь один важный путь к будущему. Это капиталистический путь управления, путь свободных и либеральных рынков. Это стало причиной активного создания межправительственных отношений, а также таких международных институтов, как Всемирная торговая организация. Всё это привело к большому потоку труда, энергии и денег с запада на восток. Производство начало осуществляться не только в США, но и во Вьетнаме, Китае, Индии… Мир стал всемирным рынком.
Третий важный пункт: годы назад разные части мира были связаны друг с другом посредством линий связи – телефонной связи, однако, когда смотришь на мир сегодня, видишь, что это маленький глобус, опутанный гигантской сетью нервов, которыми являются оптоволоконные кабели, протянутые на поверхности и под землёй и связывающие всё воедино. Эта планета взаимосвязана. Сегодня естественно звонить по телефону в Калифорнию или Австралию и в реальном времени видеть людей, проводить обсуждения, между тем всего этого 20-30 лет назад не было. Причина произошедшего – глобализация, техническая глобализация.
Глобализация началась как макропроцесс, однако она очень далеко зашла, превратившись в микроглобализацию. Я это называю глобализацией на квантовом уровне. Даже если мы поставим определённые ограничения, не сможем остановить поток идей, стартапов, которые являются новой движущей силой промышленности. То есть, может на макроуровне создадутся преграды, однако новая индустрия информационных технологий, искусственного интеллекта никогда не остановится. Всемирную квантовую глобализацию невозможно остановить.
Второе, о чём я хотел бы сказать, - индустриальная революция. Если вернёмся почти на сто лет назад, увидим, что нечто драматическое тогда имело место на планете – это было гигантское развитие, произошедшее с физикой. До этого мы представляли всё, исходя из законов классической физики и механики, которые были открыты Исааком Ньютоном и многими другими учёными. Всё было объяснимо. Однако в конце 19-го века и в начале 20-го века произошли новые события, новые научные открытия, которые было невозможно объяснить законами классической физики. В результате этого гении, как Альберт Эйнштейн, создали теорию относительности и физику большой массы – вселенной, теорию гравитации: специальную и общую теории относительности. И тогда были великие учёные, которые создали физику микромира – квантовую физику.
Это не было просто открытием новой, квантовой физики – это была революция мышления, логики.
Эти гении посмотрели на реальность и изменили, совершили революционное изменение во всём логическом мышлении восприятия вещей. Конечно, изначально учёные были испуганы, поскольку всё было нелогичным. Однако, когда меняешь логику и подход, начинаешь понимать, и всё становится логичным с новыми идеями. Это очень важно в научной революции.
Другой пункт, о котором хочу сказать, говоря об индустриальной революции, следующий: то, о чём мы говорим, это не четвёртая индустриальная революция. Я опишу это иначе.
В настоящее время в достижениях естественных наук: физики, математики, химии – мы имеем ускорение, и ядром этого ускорения является искусственный разум. В основе любого исследования лежат данные и то, как мы с ними работаем. Сегодня у нас есть технологии, которые сканируют тело человека полностью. В результате мы получаем множество данных. Нет такого врача, который может работать со всем этим объёмом, однако, когда мы используем искусственный интеллект, компьютерные системы, которые способны самостоятельно производить анализ и обучаться, и эти системы могут за считаные секунды проанализировать все данные и дать врачебный совет.
Искусственный интеллект поможет нам более глубоко понять нашу ДНК, а также изменить её так, чтобы мы жили дольше и были более здоровыми, преодолели такие болезни, как рак.
Не случайно, что мы уже имеем достижения: в прошлом году Нобелевскую премию по медицине получили двое исследователей, которые нашли решения, как победить некоторые виды рака. Однако это результат труднейшей работы нескольких лет и использования искусственного интеллекта.
Искусственный интеллект становится мозгом индустриальной революции.
Хочу констатировать одну важную вещь: нет четвёртой индустриальной революции. То, с чем мы сталкиваемся сегодня, и то, с чем молодое поколение столкнётся завтра, - постоянная революция, которая будет происходить каждый день. В её основе гигантские знания в сфере науки и технологий, однако локомотивом является искусственный разум. Те страны или компании, которые делают инвестиции в разработки, связанные с искусственным интеллектом, - на правильном направлении, поскольку искусственный интеллект вместе с имеющимися у нас знаниями драматически изменят этот мир, а также то, как мы пытаемся решать наши проблемы, в том числе, проблемы питания, воды, энергии. Всё это изменит также осуществляемый людьми труд. Например, труд врача будет совершенно иным, поскольку искусственный интеллект будет давать советы врачу. Иным будет также труд юриста и других. Будет много видов труда, которые исчезнут, однако возникнут также новые. И в основе этого будут инновации.
Мы живём не в период больших индустриальных компаний, а в таком веке, в котором инновации и стартапы управляют миром. Посмотрите на крупнейшие компании мира. Разве это крупные нефтяные компании? Нет.
Это те компании, которые начинались в гаражах, молодыми новаторами, превратившись в компании стоимостью в миллиарды долларов, которые правят миром. Наши проблемы найдут решения, которые будут связаны с новой волной индустриальной революции. Я называю её стремительной эволюцией с экспоненциальным ростом. Мы будем сталкиваться с эволюцией каждый день. Молодое поколение будет жить в чудесном мире – мире, где будут признаваться их качества и таланты, их инновационная сила.
Эта революция, глобализация повлияют на нашу каждодневную жизнь. Мы становимся свидетелями этого везде. События, которые происходят в мире, кажутся несколько непредсказуемыми, неорганизованными. Они являются результатом стремительной эволюции и нового квантового мира. Например, события, которые произошли во Франции: избрание Президента Макрона, который пришёл в результате движения молодёжи и победил на выборах. События в Британии, где эмоции, PR и Фейсбук создали движение «Брексит». Президент США Дональд Трамп прекрасный пример того, как можно в 21-ом веке заниматься политикой в обход средств массовой информации и напрямую обращаясь к избирателям, населению.
В моей стране около года назад, когда я был избран президентом, возглавляемая молодым журналистом акция протеста, которая началась на севере страны с участием нескольких человек, превратилась в акцию протеста 100, 1000, 5000, 10000 человек. В конце концов на площади у нас было 200 тысяч человек, что за две недели привело в Армении к революции. Всё это произошло, потому что мир глобализован, потому что мы взаимосвязаны, у каждого есть странице в Фейсбуке, и вы не нуждаетесь в политической партии, чтобы совершить большие изменения в вашей стране, и также во всем мире. Так что, добро пожаловать в новый глобальный мир, в котором мы будем жить.
Добро пожаловать в новый мир квантового поведения, в котором классические методы бизнеса, развития идей, даже ведения политики больше не будут эффективными. Нужно быть очень инновационными.
Два слова или просто совет молодым. Для меня быть молодым не связано с количеством лет, проведённых на этой планете, а связано с тем, насколько ты молод душой, достаточно ли у тебя энергии, интересует ли тебя происходящее. Если бы я давал совет моему внуку, которого также зовут Армен, я бы сказал: «Дорогой Армен, я не собираюсь советовать тебе стать врачом, юристом или фермером. Возможно, через 30 лет будет очень мало врачей или юристов. Что я посоветую тебе, это, прежде всего, загляни в себя, пойми, кто ты есть. Потому что каждый ребёнок от рождения имеет талант. Один талантлив в математике, другой – в музыке, другой имеет талант к ремеслу, третий – хороший рассказчик, четвёртый – политик, пятый имеет талант слушать – это фантастическое качество помогать людям, когда ты выслушиваешь об их проблемах и, возможно, даёшь совет. Каждый ребёнок имеет талант, и задача не в том, кем стать, а в том, чтобы выяснить, кто ты есть».
Второй совет, который я дам Армену: «Дорогой Армен, найди миссию своей жизни. Если у тебя талант к музыке, у тебя должна быть миссия стать, к примеру, лучшим скрипачом. Найди миссию своей жизни, а не работу. Ту миссию, которая станет страстью твоей жизни, частью тебя. И они оба – талант и миссия, должны быть в гармонии друг с другом.
Третье - думай о своей жизни так, как подобает в 21-ом веке. Думай о своей жизни, как о стартапе. Ты должен создать свой собственный стартап, который называется «Стартап Армен». Создавай себя, как профессионал, как некто умеющий создавать. Конечно, не забывай, что это сложная работа, нужно прилежно трудиться. Не забывай, что есть исторические ценности – ценности твоего народа и семьи. Не забывай, что для достижения чего-либо ты должен в течение всей жизни оставаться молодым.
Помни, что быть молодым не связано с тем, сколько лет ты провёл на этой планете. Это связано с молодостью души. Если будешь каждый день учиться чему-нибудь новому, как дети, то будешь молодым. Даже если тебе восемьдесят лет, однако ты продолжаешь учиться, удивляться миру, составлять планы на будущее, значит, ты молод.
Конечно, в твоей жизни будут трудности, однако ты должен быть смелым. С каждым следующим за твоим успехом днём ты должен доказывать, что достоин того, чего ты достиг. Каждый новый день после неудачи, разочарования – не повод для депрессии. Просто встань и снова иди. Ты имеешь перед собой чудесную жизнь и этот новый квантовый мир. Не беспокойся, не бойся, как не испугались учёные сто лет назад. Они переживали серьёзную драму, трагедию, не понимали, как действует эта вселенная, однако они изменили свои подходы и логику, они стали новаторами, начали думать о мире физики квантовым образом, и всё стало гармоничным и понятным.
Смотри на свою жизнь, на 21-ый век, индустрию, бизнес и политику с точки зрения новатора. Открывай заново этот мир – логика будет иной. Этот мир – квантовый, он не классический, однако, если поймёшь, как он действует, ты будешь в гармонии и будешь успешным. Следовательно, успеха тебе».
Успеха всем вам!
В каком-то смысле я завидую: хотел бы быть 15-20-летним, как вы, поскольку ожидаемая жизнь будет полна вызовов, однако решения здесь».
Как сообщалось ранее, президент Республики Армения Армен Саркисян 14 января отправится с рабочим визитом в Объединённые Арабские Эмираты и одновременно примет участие в форуме «Неделя устойчивости Абу Даби» (Abu Dhabi Sustainability Week).
В рамках официального визита Президент Республики проведёт встречи с высшим руководством Объединённых Арабских Эмиратов. В фокусе обсуждений будут текущие и перспективные вопросы, касающиеся повестки развития взаимовыгодного сотрудничества.
Президент Республики в Абу Даби примет участие в крупнейшем международном форуме «Неделя устойчивости Абу Даби», на одном из заседаний которого выступит в качестве главного спикера.
На открытии форума будут присутствовать более четырёх тысяч участников из разных стран мира, в том числе, руководители государств и правительств, дипломаты, политические и общественные деятели, крупные предприниматели.
«Неделя устойчивости Абу Даби» является авторитетной глобальной платформой, в рамках которой известные государственные, политические, общественные деятели, именитые эксперты, новаторы, представители крупных организаций представляют своё видение построения будущего, обсуждают основные социальные, экономические, технологические тенденции, которые формируют устойчивое мировое развитие. В этом году одной из основных тем «Недели устойчивости Абу Даби» будет объединение цифровизации и новейших технологий, создающиеся в результате этого новые возможности и решения, которые играют важную роль в обеспечении экономического роста, устойчивого развития и процветания.
В разные годы в рамках «Недели устойчивости Абу Даби» выступали Принц Уэльский Чарльз, Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев, Король Нидерландов Виллем-Александр, бывший Президент Франции Франсуа Олланд, бывший Генеральный Секретарь ООН Пан Ги Мун и другие.