Ամերիկացիների գրեթե 70 տոկոսը չի պաշտպանի Թրամփին, եթե նա արտակարգ դրության ռեժիմ մտցնի. հարցախույզ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի քաղաքացիների գրեթե 70 տոկոսը հավանություն չի տա երկրում արտակարգ դրության ռեժիմ մտցնելուն, եթե նախագահ Դոնալդ Թրամփը դրա սահմանման մասին որոշում ընդունի առանց Կոնգրեսի հավանության Մեքսիկայի հետ սահմանին արգելապատի կառուցման համար միջոցների հատկացման նպատակով:
Հասարակական կարծիքի հարցման՝ The Hill թերթի կողմից հունվարի 14-ին հրապարակված արդյունքների համաձայն, որը հունվարի 12-13-ին անցկացրել են Hill TV հեռուստաալիքը եւ HarrisX հետազոտական խումբը, ԱՄՆ-ի քաղաքացիների սոսկ 31 տոկոսն Է պատրաստ պաշտպանելու նախագահի այդ որոշումը:
Հարցման կազմակերպիչները նշում են, որ սոցիալական խմբերի մեծ մասը, բացի պահպանողականներից եւ Հանրապետական կուսակցության կողմնակիցներից, դեմ Է նախագահի այդ հնարավոր քայլին. արգելապատի կառուցման օգտին հանդես Է եկել հարցմանը մասնակցած պահպանողականների 60 տոկոսը, ինչպես նաեւ հանրապետականների կողմնակիցների 55 տոկոսը:

Опрос: почти 70% американцев не поддержат Трампа, если он введет режим ЧП
Почти 70% граждан США не одобрят введение в стране режима чрезвычайного положения, если президент Дональд Трамп примет решение о его введении для выделения средств на строительство стены на границе с Мексикой без одобрения Конгресса. Согласно обнародованным в понедельник газетой The Hill результатам опроса общественного мнения, проведенного с 12 по 13 января телеканалом Hill TV и исследовательской службой HarrisX, лишь 31% граждан США готовы поддержать такое решение президента, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Составители опроса отмечают, что большинство социальных групп, кроме консерваторов и сторонников Республиканской партии, выступают против такого возможного шага президента - за строительство стены выступили 60% опрошенных консерваторов, а также 55% сторонников республиканцев.