ՀՀ նախագահն ու ԱՄԷ պետնախարարը քննարկել են համատեղ նախագծերի իրագործման հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն Աբու Դաբիում հանդիպել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների պետնախարար Սուլթան Ալ-Ջաբերի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հայաստանի նախագահը և ԱՄԷ պետնախարարը խոսել են տնտեսության տարբեր ոլորտներում համագործակցության, մասնավորապես, համատեղ նախագծեր իրագործելու հնարավորությունների մասին։ Նախագահ Սարգսյանի խոսքով՝ տարիների ընթացքում, իհարկե, մեծ և փոքր հաջողություններ գրացնվել են, սակայն ներուժը շատ ավելի մեծ է։
Որպես համագործակցության հեռանկարային ուղղություն Արմեն Սարգսյանն առանձնացրել է տուրիզմի, ենթակառուցվածքների ու սպասարկումների ոլորտը՝ նշելով, որ Հայաստանը կարող է այս ոլորտում տարբերվող առաջարկներ անել, մասնավորապես, էկոտուրիզմ, պատմական զբոսաշրջություն։
Նախագահը կարևորել է նաև փոխգործակցությունը գյուղատնտեսության, սննդի արդյունաբերության ոլորտներում։ Նրա խոսքով՝ մեր երկիրը հայտնի է միրգ-բանջարեղենի վերամշակման, պահածոյացման, չրագործության ոլորտներում և այստեղ երկու երկները կարող են փոխշահավետ աշխատել։
Ըստ Արմեն Սարգսյանի, գործակցության արդյունավետ հարթակ կարող են լինել նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հեռահաղորդակցության ոլորտները, ֆինանսական սեկտորը, ինչպես նաև էներգետիկայի, մասնավորապես, վերականգնվող էներգիայի բնագավառը։

President Sarkissian meets with UAE Minister of State in Abu Dhabi
YEREVAN, JANUARY 14, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian, who is in the United Arab Emirates on an official visit, met with Minister of State Sultan bin Ahmad Sultan Al Jaber in Abu Dhabi, the Armenian Presidential Office told Armenpress.
During the meeting the two officials talked about the cooperation opportunities in different sectors of the economy, as well as implementing joint programs. The Armenian President noted that major and little success was recorded within the course of years, but the potential is much greater.
As a prospective cooperation direction the President mentioned the fields of tourism, infrastructures and services, stating that Armenia can make differing proposals in this field, particularly, ecotourism, historical tourism.
According to Armen Sarkissian, the IT and telecommunications sectors, as well as the financial sphere, energy, renewable energy fields, also can serve as an effective platform for cooperation.