Ցերեկային քնկոտությունը կարող Է վկայել դեմենցիայի զարգացման վտանգի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցերեկային քնկոտությունը կարող Է վկայել դեմենցիայի զարգացման վտանգի մասին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ամերիկացի բժիշկների հետազոտության մեջ, որը հրապարակվել Է Science Translational Medicine հանդեսում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Մասնագետները վերլուծել են 60 տարեկանից բարձր 119 մարդու տվյալները, որոնք խորը փուլում քնի պակասություն ունեն: Նրանց են հանձնել դյուրակիր ԷլեկտրաԷնցեֆալոգրաֆական մոնիթորներ ուղեղային ալիքների արձանագրման համար:
Հետազոտողները պարզել են, որ իրենց հետազոտվողների մոտ եղել Է տաու-սպիտակուցի բարձր պարունակություն, որը քայքայում Է նեյրոնները եւ նյարդաթելիկային կծիկներ առաջացնում ուղեղում, որոնք հայտնաբերվում են Ալցհայմերի հիվանդության ժամանակ:
Նշվում Է, որ նման բացասական արդյունքի Է հանգեցրել հենց լիարժեք խորը փուլով քնի պակասը: Հիմնականում դա հանդիպել Է նրանց մոտ, ովքեր քնել են օրվա ցերեկային ժամերին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Сонливость в дневное время может свидетельствовать о риске развития деменции
Сонливость в дневное время может свидетельствовать о риске развития деменции, говорится в исследовании американских медиков в журнале Science Translational Medicine.
Специалисты проанализировали данные 119 человек старше 60 лет, испытывающих дефицит сна в глубокой фазе. Им выдали переносные электроэнцефалографические мониторы для фиксации мозговых волн,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Исследователи выяснили, что у их пациентов было повышенное содержание тау-белка, который разрушает нейроны и образует в мозге нейрофибриллярные клубки, обнаруживаемые при болезни Альцгеймера.
Отмечается, что к такому негативному эффекту привел именно недостаток сна с полноценной глубокой фазой. В основном это встречалось у тех, кто спал в дневное время суток.