Եվրոպայում առատ ձնատեղումները եւ միջերկրածովյան շրջանում տեղումները կշարունակվեն. ՕՀԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջիկա շաբաթներին ձյան առատ տեղումները Եվրոպայում եւ տեղումները արեւելյան միջերկրածովյան տարածաշրջաններում կշարունակվեն, զբոսաշրջիկները պետք Է ուշադիր լինեն տեղական իշխանությունների հանձնարարականների նկատմամբ: Այդ մասին, ինչպես տղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունվարի 11-ին Ժնեւում կայացած բրիֆինգում հայտնել Է Օդերեւութաբանության համաշխարհային կազմակերպության (ՕՀԿ) պաշտոնական ներկայացուցիչ Քլեր Նուլիսը:
«Իրադրությունը փոքր-ինչ թեթեւացել Է, բայց ձյան տեղումներ են սպասվում հանգստյան օրերին եւ երկուշաբթի: Բարելավման առաջին նշաններն ի հայտ կգան երեքշաբթի օրվանից»,-ասել Է նա:
ՕՀԿ-ի ներկայացուցչի խոսքով՝ ցուրտ ճակատը եւս մեկ շաբաթ կպահպանվի Կենտրոնական Եվրոպայի արեւելյան մասում, ինչպես նաեւ Արեւելյան եւ Հարավարեւելյան Եվրոպայի երկրներում: Առաջիկա շաբաթներին այն կարող Է ընդգրկել նաեւ Եվրոպայի հյուսիսային եւ արեւմտյան տարածաշրջանները:
«Ցուրտ ճակատը նաեւ կբերի ընդգրկուն ցրտահարություններ ցածրավայրերում, ինչը կարող Է վտանգ ներկայացնել առողջության եւ բուսականության համար: Շատ շրջաններում կպահպանվի ձյան հաստ շերտը»,-ասել Է նա:
Նուլիսը հավելել Է, որ առաջիկա մեկ-երկու շաբաթվա ընթացքում նաեւ կշարունակվեն նորմայից բարձր տեղումները արեւելյան միջերկրածովյան տարածաշրջաններում եւ Մերձավոր Արեւելքի հյուսիսային մասում, ինչը կարող Է հանգեցնել սողանքների եւ հեղեղումների, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Снегопады в Европе и осадки в средиземноморье продолжатся, заявили в ВМО
Сильные снегопады в Европе и осадки в регионах восточного средиземноморья продолжатся в ближайшие недели, туристы должны внимательно относиться к рекомендациям местных властей, сообщила на брифинге в пятницу официальный представитель Всемирной метеорологической организации Клэр Нуллис.
"Ситуация стала немного полегче, но снегопады ожидаются в выходные и в понедельник. Первые признаки улучшения начнутся со вторника", - сказала она.
По словам представительницы ВМО, холодный фронт останется еще на неделю в восточной части центральной Европы, а также в странах восточной и юго-восточной Европы. В ближайшие недели он может также затронуть северные и западные европейские районы,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Холодный фронт также принесет шикоромасштабные заморозки в низменностях, что может привести к риску для здоровья и растительности. Во многих районах будет сохраняться глубокий снег", - сказала она.
Нуллис добавила, что в ближайшие одну-две недели также продолжится период выпадения осадков сверх нормы в регионах восточного средиземноморья и северной части Ближнего Востока. Это может привести к оползням и наводнениям.