ԵՄ-ն 2015 թվականից օգնել Է ավելի քան 650 հազար միգրանտների փրկելու Միջերկրական ծովում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆրիկայի եւ Մերձավոր Արեւելքի երկրներից ավելի քան 650 հազար փախստականների են երեք տարվա ընթացքում փրկվել Միջերկրական ծովում անօրինական միգրանտների փոխադրողների դեմ պայքարում Եվրամիության՝ ռազմածովային գործողության արդյունքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է միգրացիայի, ներքին գործերի եւ քաղաքացիության հարցերի եվրոկոմիսար Դիմիտրիս Ավրամոպուլոսը:
«Եվրամիությունը 2015 թվականից օգնել Է փրկել ավելի քան 650 հազար միգրանտների՝ ծովի ջրատարածքում նրանց մահացությունը կրճատելով 36 տոկոսով»,- Բրյուսելում ասել Է նա լրագրողներին: Դեկտեմբերին ԵՄ-ի անդամ երկրները պայմանավորվել են մինչեւ 2019 թվականի մարտ երկարացնել «Սոֆիա» առաքելության մանդատը, որի հիմնական խնդիրը մարդկանց փրկելն Է եւ Միջերկրական ծովով միգրանտների անօրինական փոխադրմանը հակազդելը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

ЕС помог спасти свыше 650 тысяч мигрантов в Средиземном море с 2015 года
Более 650 тысяч беженцев из стран Африки и Ближнего Востока спасли за три года в результате военно-морской операции Евросоюза по борьбе с перевозчиками нелегальных мигрантов в Средиземном море, заявил еврокомиссар по вопросам миграции, внутренних дел и гражданства Димитрис Аврамопулос.
"Евросоюз с 2015 года помог спасти свыше 650 тысяч мигрантов, сократив на 36% их смертность в морских водах", - сказал он журналистам в Брюсселе,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В декабре страны-члены ЕС договорились продлить до конца марта 2019 года мандат миссии "София", основной задачей которой является спасение людей и противодействие нелегальной перевозке мигрантов через Средиземное море.