Մաղթում եմ, որ 2019 թվականը կրկին հայկական տարի լինի. Արմեն Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի, ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ մասնակցել է Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ պետական կառավարման համակարգի ներկայացուցիչների համար կազմակերպված ընդունելությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի գրասենյակից, նախագահ Սարգսյանը շնորհավորելով ներկաներին՝ ընդգծել է, որ 2018 թվականն առանձնահատուկ տարի էր մեր երկրի ու ժողովրդի համար. «Այն պատմական տարի է տաբեր իմաստներով: Եթե մտածենք, թե հային ինչպես են բնութագրում և՛ Հայաստանում, և՛ դրսում, կարձանագրենք, որ հիշում են աշխատասեր, ազնիվ մարդու կերպարը: Ազգ, որն առաջին քրիստոնյան է եղել, որը 20-րդ դարի առաջին մեծ ողբերգությունն է կրել՝ Մեծ Եղեռնը: Բայց նաև հիշելու ենք, որ 2018 թվականին մեր ժողովուրդը հսկայական փոփոխություններ արեց, որոնք կարելի է գնահատել և՛ որպես թավշյա հեղափոխություն, և՛ որպես հեղափոխություն հայկական ձևով:
Արտերկրում հանդիպել եմ մարդկանց, ովքեր կատարվածը գնահատում են որպես հայկական հրաշք: Որովհետև 21-րդ դարի այս ժամանակաշրջանում նմանատիպ կերպով այսպիսի փոփոխություններ անելն իրականում հրաշքի նման է, քանի որ աշխարհը շատ ավելի դինամիկ է ու անկանխատեսելի, ինչ-որ տեղ նաև՝ ավելի կոշտ ու կարծր: Եվ հայկական փոքր հրաշքն իր տեղն է ունենալու մեր ժողովրդի պատմության մեջ և ընդհանրապես»:
Նախագահը նշել է, որ, միաժամանակ, մեզնից՝ որպես երկիր ու ժողովուրդ, աշխարհի սպասելիքներն ավելի շատ են. «Մեզնից սպասելու են նոր հեղափոխություններ՝ տնտեսական, մշակութային, գուցե նոր, փոքր հրաշքներ: Իհարկե, նմանատիպ հրաշքներ սպասելու է նաև ողջ ժողովուրդը»:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել բոլորին, ովքեր ազնվորեն, հայրենասիրաբար, պրոֆեսիոնալ կերպով ծառայել են հայրենիքին, պետությանը և ազգային շահերին:
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել հեռացող Ազգային ժողովին, պարոն Բաբլոյան, Ձեզ առանձնապես, կառավարության բոլոր անդամներին: Եվ, իհարկե, ուզում եմ առիթն օգտագործել շնորհավորելու պարոն վարչապետ, Ձեզ և Ձեր գործընկերներին՝ խորհրդարանական ընտրություններում փայլուն հաղթանակ տանելու առթիվ: Ուզում եմ շնորհավորել պարոն Ծառուկյանին և պարոն Մարուքյանին և նրանց գործընկերներին՝Ազգային ժողովում իրենց ներկայությունն ապահովելու համար:
Իսկ 2019 թվականը սկսվելու է ոչ միայն նոր խորհրդարանով, նոր կառավարությունով, այլև, վստահ եմ, նոր մոտեցումներով: Եվ առաջիններից մեկն այն է, որ Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունն առաջին անգամ երկար տարիներից հետո ներկայացուցչական կազմով մասնակցելու է Դավոսի համաշխարհային տնտեսական ֆորումին: Սա կարևորում եմ, որովհետև հնարավորություն է աշխարհին նորից պատմելու, որ Հայաստանում ոչ միայն հեղափոխություն է եղել, այլև կա հստակ ծրագիր, նպատակ, ցանկություն, եռանդ՝ նոր ձևով աշխատելու և կառուցելու այս երկիրը: Վստահ եմ, որ հենց առաջին օրերից և՛ Ազգային ժողովի բոլոր անդամները, և՛ կառավարությունը մի րոպե իսկ ազատ ժամանակ չեն ունենա: Այդ առիթով բոլորին ուզում եմ նորից շնորհավորել,քանի որ այդ մեկ րոպե անգամ ազատ ժամանակ չունենալը նշանակում է 24 ժամ ծառայել ժողովրդին ու պետությանը»:
Եվս մեկ անգամ բոլորին շնորհավորելով 2018 թվականը պատմական տարի դարձնելու համար՝ նախագահը նշել է. «Ուզում եմ մաղթել, որ 2019 թվականը և՛ Հայաստանի համար, և՛ միջազգային առումով կրկին լինի հայկական տարի»:

Желаю, чтобы 2019 год вновь был армянским годом: Армен Саркисян
Президент Республики Армения Армен Саркисян вместе с Верховным Патриархом и Католикосом всех армян Гарегином Вторым, и.о. премьер-министра Николом Пашиняном, председателем Национального Собрания Ара Баблояном принял участие в приёме, организованном для представителей системы государственного управления по случаю праздников Нового года и Святого Рождества.
Как сообщает Арменпресс, президент Саркисян, поздравив присутствующих, подчеркнул, что 2018 год был особенным годом для нашей страны и народа. «Это исторический год в разных смыслах. Если подумать, как охарактеризовать армянина и в Армении, и вне её, увидим, что вспоминается образ трудолюбивого, честного человека. Народ, который был первым христианином, который вынес первую огромную трагедию 20-го века – Мец Ехерн (Великую Резню). Но также вспомним, что в 2018 году наш народ сделал громадные перемены, которые можно оценить и как бархатную революцию, и как революцию по-армянски.
За рубежом я встречал людей, которые оценивают произошедшее как армянское чудо. Потому что за этот период 21-го века подобным образом сделать такие изменения в действительности похоже на чудo, поскольку мир стал намного более динамичным и непредсказуемым, где-то также более жёстким и грубым. И маленькое армянское чудо будет иметь своё место в истории нашего народа и вообще».
Президент отметил, что в то же время от нас как от страны и народа ожидания мира ещё больше: «От нас будут ждать новых революций – экономической, культурной, может быть, новых маленьких чудес. Конечно, подобных чудес будет ожидать также весь народ».
Президент выразил благодарность всем, кто честно, патриотично, профессиональным образом служил родине, государству и национальным интересам.
«Хочу выразить благодарность уходящему Национальному Собранию, господин Баблоян, лично Вам, всем членам правительства. И, конечно, хочу использовать этот повод, чтобы поздравить, господин премьер-министр, Вас и Ваших коллег с блестящей победой в парламентских выборах. Хочу поздравить господина Царукяна и господина Марукяна и их коллег с тем, что обеспечили своё присутствие в Национальном Собрании.
А 2019 год начнётся не только с новым парламентом, с новым правительством, но также, я уверен, с новыми подходами. И одним из первых является то, что делегация Республики Армения впервые после долгих лет в представительном составе будет участвовать во Всемирном экономическом форуме в Давосе. Это я считаю важным, потому что это возможность вновь рассказать миру, что в Армении произошла не только революция, но есть чёткая программа, цель, желание, энергия работать по-новому и строить эту страну. Я уверен, что с первых же дней и все члены Национального Собрания, и правительство не будут иметь ни минуты свободного времени. В этом плане хочу вновь всех поздравить, потому что это неимение даже минуты свободного времени означает 24 часа служить народу и государству».
Ещё раз поздравляя всех с тем, что сделали 2018 год историческим годом, президент отметил: «Хочу пожелать, чтобы 2019 год и для Армении, и в международном плане вновь был армянским годом».