Apple-ի խոշորագույն կապալառուն կսկսի նոր iPhone-ներ հավաքել Հնդկաստանում. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Apple ընկերության խոշորագույն կապալառուն՝ Foxconn Technology Group-ը, Հնդկաստանում iPhone-ի ֆլագմանական մոդելների հավաքումը կսկսի 2019 թվականին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 27-ին հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով աղբյուրներ:
Գործակալության տվյալներով՝ Foxconn-ը 356 մլն դոլար Է ներդնում Apple հեռախոսների հավաքման հզորություններում: Դրա համար կընդլայնվի Շրիփերամբուդուր (Թամիլնադի նահանգ) քաղաքի գործարանը, որտեղ կապալառուն արդեն հեռախոսներ Է արտադրում չինական Xiaomi ընկերության համար: Այդ ընդլայնումը կարող Է ստեղծել մոտավորապես 25 հազար նոր աշխատատեղ, նշում Է գործակալությունը: Ենթադրվում Է, որ Շրիփերամբուդուրի գործարանում արտադրվելու են Apple հեռախոսների ամենաթանկ եւ ակտուալ մոդելները: Foxconn ընկերությունն Էլեկտրոնիկայի խոշորագույն կոնտրակտային արտադրողն Է աշխարհում, որը պատվերներ Է կատարում աշխարհի առաջատար բրենդների համար: Կենտրոնակայանը գտնվում Է Թայվանում: 2010 թվականից ընկերությունը հավաքում եւ արտահանում Է աշխարհում արտադրվող բոլոր Apple սմարթֆոնների կեսը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Reuters: крупнейший подрядчик Apple начнет сборку новых iPhone в Индии в 2019 году
Крупнейший подрядчик компании Apple Foxconn Technology Group начнет сборку флагманских моделей iPhone в Индии в 2019 году. Об этом со ссылкой на источники сообщило в четверг агентство Reuters.
По данным агентства, Foxconn инвестирует $356 млн в мощности для сборки телефонов Apple. Для этого будет расширен завод в городе Шриперамбудур (штат Тамилнад), на котором подрядчик уже производит телефоны для китайской компании Xiaomi. Подобное расширение может создать около 25 тыс. новых рабочих мест, отмечает агентство.
Предполагается, что на заводе в Шриперамбудуре будут производиться самые дорогие и актуальные модели телефонов Apple,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Компания Foxconn является крупнейшим в мире контрактным производителем электроники, выполняющим заказы для ведущих мировых брендов. Штаб-квартира расположена на Тайване. С 2010 года компания собирает и экспортирует половину всех производимых в мире смартфонов Apple.