«Արմենպրես»-ի թղթակիցն արժանացել է «Թրաֆիքինգի դեմ պայքարի» ամենամյա լրագրողական մրցանակի
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալության թղթակից Լիլիթ Դեմուրյանը՝ «Մարդկանց թրաֆիքինգի և դրա դեմ պայքարի» թեմային անդրադառնալու համար «Տպագիր և առցանց լրատվամիջոցների» անվանակարգում արժանացել է երրորդ տեղի մրցանակին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ թղթակիցը մրցանակին է արժանացել «Թրաֆիքինգի զոհ է դարձել ՀՀ 37 քաղաքացի. ինչպիսի շահագործման են ենթարկվում հայերը և որտեղ» թեմայով նյութ պատրաստելու համար:
Մրցանակաբաշխությունը, որն անց է կացվում արդեն 7-րդ տարին, նախաձեռնել է Հայաստանի Հանրապետությունում մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի հարցերով խորհուրդը:
Այս տարվա նոյեմբերին հայտարարված մրցույթում ընդգրկվել են 2017-2018 թվականներին հրապարակված մարդկանց թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարին վերաբերող տպագիր, առցանց, ռադիո և հեռուստատեսային լրագրողական նյութերը:
Մրցույթին ներկայացվել է 9 լրագրողական նյութ, որոնք դիտարկել և գնահատել են լրագրողներից, փորձագետներից կազմված ժյուրին, նախապես մշակված չափորոշիչներով՝ առաջնորդվելով լրագրողական էթիկայի և թրաֆիքինգ երևույթի ճիշտ մեկնաբանման սկզբունքով:
ՀՀ-ում թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի հարցերով Խորհրդի աշխատանքային խմբի ղեկավար Վահրամ Կաժոյանը նշեց, որ նախաձեռնությունը նպատակ ունի բարձրացնել լրատվամիջոցների հետաքրքրվածությունը տվյալ թեմայի վերաբերյալ:
«Մրցույթն, իրոք, դրական արդյունք է բերել, մենք տեսնում ենք, որ թրաֆիքինգի և շահագործման դեմ պայքարի թեմայի շուրջ հետաքրքրվածությունն ավելացել է: Նկատել ենք, որ որքան շատ լուսաբանվում է, այնքան ավելի սկսում է նվազել հանցագործության դեպքերի թիվը»,- նշեց Կաժոյանը:
Մրցույթի կազմակերպիչ, Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի Ծրագրերի համակարգող Լիաննա Դոյդոյանն ընդգծեց, որ մրցույթի մասնակիցները ստանում են ոչ միայն հավաստագրեր, այլ նաև դրամական պարգևներ՝ 200 հազար, 170 հազար և 130 հազար ՀՀ դրամ՝ համապատասխանաբար առաջին, երկրորդ և երրորդ տեղերի համար:
Մրցույթն անց է կացվել հետևյալ անվանակարգերում՝ «Առցանց և տպագիր լրատվամիջոցներ» և «Հեռուստատեսություն և ռադիո»:
«Առցանց և տպագիր լրատվամիջոցներ» անվանակարգում առաջին հորիզոնականը զբաղեցրել է OC Media-ի լրագրող Արմինե Ավետիսյանը «Սեքս ստրկության զոհերը. թրաֆիքինգ» թեմայով հոդվածը գրելու համար: Տվյալ անվանակարգում երկրորդ տեղի մրցանակակիր չկար և երրորդ տեղի մրցանակակիրներն էին «Արմենպրես» լրատվական գործակալության թղթակից Լիլիթ Դեմուրյանը «Թրաֆիքինգի զոհ է դարձել ՀՀ 37 քաղաքացի. ինչպիսի շահագործման են ենթարկվում հայերը և որտեղ» և «Լեգալ Ինֆո» կայքի լրագրող Ելենա Արամյանը՝ «Թրաֆիքինգի դրսևորումները ՀՀ-ում. աշխատանքային շահագործում թեմաներին անդրադառնալու համար:
«Հեռուստատեսություն և ռադիո» անվանակարգում առաջին և երրորդ հորիզոնականները զբաղեցրած մրցանակակիրներ չկային: Երկրորդ տեղը զբաղեցրել է երկու լրագրող՝ ԱՐ հեռուստաընկերությունից Քրիստինե Ոսկանյանը՝ «13 մարդ ստրկության է ենթարկվել» և «Ռադիո Մարշալ»-ից՝ Ամալյա Պապյանը՝ «Բաց փակագիծ. թրաֆիքինգի նոր դրսևորումներ՝ արդեն Հայաստանում» թեմաների համար:
Առաջին հորիզոնականը զբաղեցրած Արմինե Ավետիսյանը նշեց, որ իր նյութի հերոսուհին եղել է մի հայ աղջիկ, ով Թուրքիայում ստրկության է ենթարկվել:
«Թուրքիայում գտնվող մեր ազգակիցների համար հայրենիք վերադառնալու խնդիր է առաջանում, քանի որ դիվանագիտական հարաբերություններ չունենք, և այդ դեպքում թրաֆիքինգի ենթարկված անձի խնդիրը բացահայտելն ու Հայաստան վերադարձնելը բարդություններ է առաջացնում: Իմ նյութը պատրաստելու ընթացքում ինձ համար բացահայտում արեցի, ինչը հետո տարբեր փորձագետներ հաստատեցին: Բացահայտումս այն էր, որ թրաֆիքինգի ենթարկվածները նաև հոգեբանական շահագործման են ենթարկվում, այսինքն՝ նա վերադառնում է հայրենիք, փրկվում է, սակայն հասարակություն ինտեգրվել դեռ դժվարանում է»,- եզրափակեց Արմինեն:

Корреспондент «Арменпресс» удостоилась ежегодной журналистской премии «Борьба с траффикингом»
Корреспондент «Арменпресс» Лилит Демурян удостоилась ежегодной журналистской премии «Борьба с траффикингом» за третье место в категории «Печатная пресса и сетевые СМИ».
Как передает «Арменпресс», премия была присуждена Лилит Демурян за статью «Жертвами траффикинга стали 37 граждан Армении: каким видам эксплуатации подвергаются армяне и где».
Конкурс проводится уже в 7-й раз, ппо инициативе Совета по борьбе с траффикингом и эксплуатацией Армении.
В нынешнем конкурсе рассматривались публикации за 2017-2018 годы по данной тематике в разнообразных СМИ.
В разделе журналистских публикаций были представлены 9 статей, которые оценивались журналистами, экспертами в составе жюри – по ранее установленным стандартам и критериям, основанным на журналистской этике и верной трактовке термина «траффикинг».
Руководитель рабочей группы Совета по борьбе с траффикингом и эксплуатацией Армении Ваграм Кажоян отметил, что цель инициативы – повышение интереса СМИ к данной теме.
«Конкурс дал положотельные результаты: мы видим, что интерес СМИ к данной теме повысился, а с ростом информированности происходит снижение числа подобных преступлений»,- сказал он.
Организатор конкурса, координатор программ Центра свободы информации Лиана Дойдоян подчеркнула, что участники получают не только дипломы, но и денежные награды. За первое место определена награда в размере 200 тысяч драмов, за второе -  170 тысяч драмов, а за третье - 130 тысяч драмов.
Конкурс проходил в номинациях «Печатная пресса и сетевые СМИ» и «Телевидение и Радио».
В номинации «Печатная пресса и сетевые СМИ» первое место присуждено  корреспонденту OC Media Арминэ Аветисян за статью «Жертвы сексуального рабства: траффикинг». Второй премии не было,  ежегодной журналистской премии «Борьба с траффикингом» за третье место в категории «Печатная пресса и сетевые СМИ» удостоились корреспондент «Арменпресс» Лилит Демурян за статью «Жертвами траффикинга стали 37 граждан Армении: каким видам эксплуатации подвергаются армяне и где» и корреспондент сайта «Легал-инфо» Елена Арамян за статью «Проявления траффикинга в Армении: трудовая эксплуатация».
В номинации «Телевидение и Радио» были шрисуждены лишь 2 вторые премии: корреспонденту ТВ-комании АР Кристинэ Восканян – за передачу «13 человек оказались в рабстве» и корреспонденту «Радио Маршалл» Амалии Папян - за передачу «Открытые скобки: новые проявления траффикинга в Армении».
Лауреат первой степени  корреспондент OC Media Арминэ Аветисян сообщила, что ее героиней стала армянка, которая подверглась траффикингу в Турции.
«В Турции у наших соотечественников, пострадавших от подобного насилия, возникают особые проблемы, поскольку у нас нет дипломатических отношений с этой страной. Кроме того, здесь есть и психологическая проблема: эти лица, даже спасшись и вернувшись на родину, с трудом интегрируются в общество»,- сказал она.