Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը և ՄԵՐԿՈՍՈՒՐԸ առևտրատնտեսական համագործակցության հուշագիր են ստորագրել
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը և ՄԵՐԿՈՍՈՒՐԸ  առևտրատնտեսական
համագործակցության հուշագիր են ստորագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը և Հարավամերիկյան ընդհանուր շուկան (ՄԵՐԿՈՍՈՒՐ) դեկտեմբերի 17-ին առևտրատնտեսական համագործակցության մասին հուշագիր են ստորագրել: Ինչպես «Արմենպրես»-ին, վկայակոչելով Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունից, հուշագիրը ստորագրվել է Մոնտեվիդեոյում՝ ՄԵՐԿՈՍՈՒՐ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում: Հուշագիրը ստորագրել են Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի՝  առևտրի հարցերով կոլեգիայի անդամ Վերոնիկա Նիկիշինան և Արգենտինայի, Բրազիլիայի, Պարագվայի և Ուրուգվայի արտաքին գործերի նախարարները:
«Այս տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Եվրասիական տնտեսական միության և ՄԵՐԿՈՍՈՒՐ-ի անդամ երկրների միջև առևտրաշրջանառությունն ավելացել է 8 տոկոսով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 5.7 միլիարդ դոլարի փոխարեն հասնելով 6.2 միլիարդ դոլարի: Դա, իհարկե, շատ քիչ է և պայմանավորված է փոխադարձ առևտրի պահպանողական կառուցվածքով, որը հիմնականում բաղկացած է հում սննդից: Չկրճատելով արդեն առկա առևտրային հոսքերը՝ հարկավոր է գտնել կոոպերացիաների զարգացման ուղիներն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են մեքենաշինությունը, սարքավորումների արտադրությունը, էլեկտրոնիկայի, գյուղատնտեսական տեխնիկայի արտադրությունը: Բացի այդ, ԵԱՏՄ-ն ու ՄԵՐԿՈՍՈՒՐԸ միմյանցից սովորելու բան ունեն ներքին ինտեգրացիայի հետ կապված հարցերում, քանի որ տնտեսական փոխադարձ կապերի ձևավորումը ծնում է հիմնականում իրար նման խնդիրներ և առաջադրանքներ, որոնք տարբեր կերպ են լուծվում: Եվ այստեղ փորձի փոխանակումը ներքին խոչընդոտները հաղթահարելու բանալին է»,- ասել է Վերոնիկա Նիկիշինան:
Հուշագիրը ենթադրում է, որ լիազորված գերատեսչությունները անցկացնելու են լայնաֆորմատ երկխոսություն առևտրի, մաքսային վարչարարության, տեխնիկական կանոնակարգման և ստանդարտիզացիայի, տնտեսության թվայնացման, ինչպես նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ: Դա թույլ կտա բացահայտել ներուժը, որն այսօր մեծ հաշվով չի իրացվում:

YEREVAN, DECEMBER 18, ARMENPRESS. The Eurasian Economic Commission (EEC) and the South American Common Market (MERCOSUR) on December 17 signed a memorandum on trade-economic cooperation, the EEC told Armenpress.
The memorandum was signed in Montevideo, Uruguay, on the sidelines of the MERCOSUR summit.
It was signed by EEC Member of the Board – Minister in charge for Trade Veronika Nikishina and the foreign ministers of Argentina, Brazil, Paraguay and Uruguay.
“This year in January-September the trade turnover between the Eurasian Economic Union (EAEU) and MERCOSUR member states increased by 8%, reaching 6.2 billion USD against the 5.7 billion USD of January-September of 2017. This, of course, is very little and is conditioned by the conservative structure of mutual trade which mainly consists of raw food. By not cutting the already existing trade flows, it is necessary to find cooperation development directions in the fields such as machinery building, production of devices, electronics and agricultural equipment. In addition, the EAEU and MERCOSUR have something to learn from each other on matters relating to domestic integration as the formation of mutual economic ties creates mainly similar issues and tasks which are solved differently. And here the exchange of experience is the key to overcoming the internal obstacles”, Veronika Nikishina said.
According to the memorandum, the authorized agencies will hold broad-format dialogue on trade, customs administration, technical regulation and standardization, economic digitization, as well as on other issues of mutual interest. This will allow to reveal the potential which is mostly not exercised today.