Մեղադրանք Է առաջադրվել Ստրասբուրգի հրաձգության առնչությամբ ձերբակալվածներից մեկին. BFM
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի դատախազությունը մեղադրանք Է ներկայացրել այն ձերբակալվածներից մեկին, որոնք կապված են դեկտեմբերի 11-ին Ստրասբուրգի Սուրբծննդյան տոնավաճառում հրաձգություն սարքած Շերիֆ Շեքաթի հետ: Դեկտեմբերի 17-ին այս մասին հայտնել Է BFM հեռուստաալիքը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ ձերբակալվածին մեղադրում են, մասնավորապես, ահաբեկչական հանցավոր խմբավորումների հետ կապերի, ապօրինի զենք ձեռք բերելու, պահելու եւ այլ անձի հանձնելու մեջ:
Դեկտեմբերի 11-ի երեկոյան 29-ամյա Շեքաթը հրաձգություն Է սկսել Ստրասբուրգի փողոցներում՝ Սուրբծննդյան տոնավաճառի մոտ: Դրա հետեւանքով զոհվել Է հինգ, վիրավորվել՝ 11 մարդ: Շեքաթը ոչնչացվել Է դեկտեմբերի 13-ին ոստիկանության հատուկ գործողության ընթացքում:
Ստրասբուրգի քաղաքագլուխը հարձակումը որակել Է ահաբեկչական գործողություն: Ֆրանսիայի ոստիկանությունն անցյալ շաբաթ Ստրասբուրգում ձերբակալել Է յոթ մարդու՝ հարձակվողի հորը եւ մորը, նրա երկու եղբայրներին եւ երեք ընկերներին: Հետագայում չորս հոգի ազատ Է արձակվել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: одному из задержанных в связи с нападением в Страсбурге предъявили обвинение
Французская прокуратура предъявила обвинение одному из задержанных, связанных с Шерифом Шекаттом, который открыл стрельбу на рождественской ярмарке в Страсбурге 11 декабря. Об этом сообщил в понедельник телеканал BFM.
По его данным, задержанного обвиняют в том числе в связях с террористическими преступными группировками, незаконном приобретении, хранении и передачи другому лицу оружия,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Вечером 11 декабря 29-летний Шекатт открыл стрельбу в Страсбурге на улицах рядом с рождественской ярмаркой. В результате пять человек погибли, 11 получили ранения. Шекатт был ликвидирован 13 декабря в результате спецоперации полиции.
Мэр Страсбурга назвал нападение терактом. Французская полиция на прошлой неделе задержала в Страсбурге семь человек - отца и мать нападавшего, двух его братьев и трех друзей. Четверо были впоследствии отпущены на свободу.