ՀՀ ոստիկանությունն ամանորյա և սուրբ ծննդյան տոներին ընդառաջ խորհուրդներ է տալիս քաղաքացիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաշվի առնելով այն, որ մոտենում են Ամանորյա և Սուրբ ծննդյան տոները, և այդ օրերին որոշ քաղաքացիներ հանգիստն անցկացնում են հանրապետությունից դուրս, ՀՀ ոստիկանությունը հորդորում է հետևել մի քանի խորհուրդների: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ոստիկանությունը խորհուրդ է տալիս՝
1. Ճամփորդելուց մի քանի շաբաթ առաջ ստուգել փաստաթղթերի առկայությունը, վավերականությունը և կարգավորել դրանք, որպեսզի վերջին օրերին անուշադրության պատճառով չհայտնվեք ոչ բարենպաստ իրավիճակում
2. Երբեմն իրավական ակտով սահմանված պահանջները չիմանալու պատճառով ծնողները երեխաների հետ փորձում են սահմանը հատել առանց վերջիններիս համար անձնագիր ստանալու՝ միայն ծննդյան վկայականով: Անհրաժեշտ է իմանալ, որ, անկախ տարիքից, անձը կարող է երկրից դուրս գալ միայն վավերական անձնագրով:
3. Եթե ունեք բիոմետրիկ անձնագիր, դրանում օտարերկրյա պետությունում վավերականության նշում չի կատարվում, իսկ հին նմուշի անձնագրի դեպքում անհրաժեշտ է ճամփորդելուց առաջ ստուգել վավերական կնիքի առկայությունը:
4. Եթե օտարերկրյա պետությունում կորցրել եք ՀՀ քաղաքացու անձնագիրը, Հայաստան վերադառնալու ամենաարագ տարբերակը վերադարձի վկայական ստանալն է. դրա համար պետք է դիմել տվյալ պետությունում գտնվող ՀՀ դիվանագիտական ծառայություն կամ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով՝ Արտաքին գործերի նախարարություն:

В преддверии новогодних и рождественских праздников полиция Армении дает гражданам советы
С учетом приближения новогодних и рождественских праздников, когда многие граждане Армении проводят каникулы вне страны, полиция Армении призывает их следовать некоторым советам. Как передает «Арменпресс», полиция советует:
1. За несколько недель до путешествия проверить свои документы, наличие соответствующих верификаций и прочих требований закона, чтобы в последний момент не оказаться в неприятной ситуации.
2. По причине незнания законов, родители пытаются иногда пересечь государственную границу с детьми, не имеющими паспортов: по закону, все граждане должны иметь валидный паспорт – независимо от возраста.
3. В биометрическом паспорте срок его действия в иностранном государстве не указывается, что необходимо в случае обычного паспорта.
4. Если вы потеряли апспорт в ином государстве, самым быстрый способ вернуться в Армению – получить справку о возвращении, для чего надо обратиться в консульскую службу МИД Армении в данной стране, или же в МИД – в установленном законом порядке.