Մասքը հետաձգեց Լոս Անջելեսի տակ տրանսպորտային թունելի բացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների The Boring Company ընկերությունը մինչեւ դեկտեմբերի 18-ը հետաձգել Է Լոս Անջելեսի (Կալիֆոռնիայի նահանգ) տակ ստորգետնյա տրանսպորտային թունելի բացումը եւ ցուցադրումը: Twitter-ում այս մասին գրել Է ամերիկացի ձեռնարկիչ Իլոն Մասքը, որին պատկանում Է այդ ֆիրման, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Հոկտեմբերին Մասքը հայտնել Էր, որ թունելը, որն ինքը մտահղացել Է որպես հասարակական տրանսպորտի ավանդական տեսակների այլընտրանք, կբացվի դեկտեմբերի 10-ին: Այժմ, ինչպես նա պարզաբանել Է, այդ պլանները շտկվել են: «Գործարկումը դեկտեմբերի 18-ին Է»,- նշել Է ձեռնարկիչը՝ հավելելով, որ «կլինի ավելին, քան թունելի բացումը»:
3,2 կիլոմետր երկարությամբ թունելը գցված Է Լոս Անջելեսի հարավային արվարձանի տակ: Նախագծի նապատակն այնպիսի տեխնոլոգիաների մշակումն Է, որոնք անհրաժեշտ են մեծ քաղաքներում տրանսպորտային համակարգերի ստեղծման համար, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Маск отложил открытие транспортного туннеля под Лос-Анджелесом
Американская компания The Boring Company отложила до 18 декабря открытие и демонстрацию подземного транспортного туннеля под Лос-Анджелесом (штат Калифорния). Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом написал в Twitter американский предприниматель Илон Маск, которому принадлежит данная фирма.
В октябре Маск сообщил, что туннель, задуманный им как альтернатива традиционным видам общественного транспорта, откроется 10 декабря. Теперь, как он пояснил, данные планы скорректированы. "Запуск - 18 декабря", - отметил предприниматель, добавив, что "будет больше, нежели открытие туннеля".
Туннель протяженностью 3,2 км проложен под южным пригородом Лос-Анджелеса. Цель проекта - отработка технологий, необходимых для создания транспортных систем в больших городах.