Հաագայի եկեղեցին հայ ընտանիքի արտաքսումը կանխելու համար կշարունակի 800 ժամ անընդմեջ տևող պատարագը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավելի քան մեկ ամիս շարունակ՝ շաբաթը 7 օր ու օրը 24 ժամ Հաագայի բողոքական եկեղեցիներից մեկում պատարագ է մատուցվում: Պատճառը եկեղեցում ապաստանած հայ Թամրազյանների ընտանիքն է, ովքեր, ըստ դատարանի որոշման, պետք է արտաքսվի երկրից:
Համաձայն Նիդերլանդներում գործող օրենքների՝ իրավապահ մարմիններն իրավունք չունեն մուտք գործել եկեղեցու տարածք, երբ այնտեղ պատարագ է մատուցվում, ուստի եկեղեցին որոշել է նաև կամավոր հոգևոր սպասավորների միջոցով անդադար պատարագ իրականացնել՝ թույլ չտալով արտաքսել հայ ընտանիքին՝ Սասուն և Անուշ Թամրազյաններին, ինչպես նաև նրանց երեխաներին՝ 21-ամյա Հայարփիին, 19-ամյա Վարդուհուն և 15-ամյա Սեյրանին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս պատմությունը հայտնվել է ինչպես տեղական, այնպես էլ արտասահմանյան լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում: Ընտանիքը Նիդերլանդներում է արդեն ինը տարի. ապաստան տրամադրելու դատական գործընթացները շարունակվել են տարիներ: Այս ընթացքում Թամրազյանների ընտանիքի անդամներն արդեն հասցրել են ինտեգրվել տեղի հասարակությանը, ձեռք բերել ընկերներ: Միայն հոկտեմբերի 25-ին դատարանը վճիռ է կայացրել, համաձայն որի՝ ընտանիքը պետք է վերադառնա հայրենիք՝ Հայաստան, որը Նիդերլանդների կառավարությունը համարում է ապահով նրանց համար:
Եկեղեցու սպասավորներից մեկը՝ Թեո Հեթեման նշել է, որ ընտանիքի պատմությունը շատ հուզիչ է: «Մենք կարեկցում ենք նրանց: Մենք համոզված ենք, որ այն, ինչ անում ենք, մեր եկեղեցու առաքելությունն է»,- նշել է նա:
Իրավաբան Մարտինե Գեոմանը, անդրադառնալով դեպքին, նշել է, որ երկրում նման իրավիճակում հայտնված շուրջ 400 երեխա կա:
Ամիսներ առաջ բոլորի ուշադրության կենտրրոնում էին երկրում արտաքսման վտանգի առաջ հայտնված հայ 12-ամյա Լիլին և 13-ամյա Հովիկը: Չարտաքսվելու վերջին հույսը կորցրած երեխաներն անգամ անհետացել էին իրենց խնամակալի տնից, որից հետո ոստիկանական որոնումներ էին սկսվել: Երկար որոնումներն ի վերջո արդյունք էին տվել: Մինչ այդ երկրում սկսվել էին տարբեր ակցիաներ՝ ի պաշտպանություն հայ երեխաների: Ի վերջո, Նիդերլանդների արդարադատության նախարար Մարկ Հարբերսը, օգտվելով իր լիազորություններից, բնակության թույլտվություն էր շնորհել երեխաներին:
Հատկանշական է, որ 2013 թվականին Նիդերլանդների կառավարությունն ընդունել էր օրենք, որը թույլ է տալիս երկրում գտնվող երեխաներին ապաստան տրամադրել, եթե նրանց ապաստանի դիմումն ընթացքի մեջ է ավելի քան 5 տարի:  Այդուհանդերձ, ինչպես նշում է  իրավաբան Մարտինե Գեոմանը, այդ օրենքը շատ հազվադեպ է կիրառվում:
Նիդերլանդների արդարադատության նախարարությունը հրաժարվել է մեկնաբանել Թամրազյանների ընտանիքի դեպքը:
Քանի դեռ ընտանիքի ապաստանի հարցը մնում է առկախված, եկեղեցու սպասավորներն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել շարունակել պատարագը, որն անդադար շարունակվում է արդեն 5-րդ շաբաթը՝ տևելով շուրջ 800 ժամ:

Гаагская церковь ведет 800-часовой беспрерывный молебен — с целью недопущения депортации армянской семьи
Гаагская церковь ведет 800-часовой беспрерывный  молебен  — с целью недопущения
депортации армянской  семьи
Уже более месяца,протестантская церковь Бетель, расположенная в Гааге,  ведет непрерывную службу в круглосуточном  режиме — с целью предотвратить депортацию (согласно решению суда) армянской семьи Тамразян на историческую родину.
В Нидерландах по закону запрещено полиции входить в храм, если в нем идет служба.
И  чтобы  спасти семью СасунаТамразяна, его женуАнуш, а также их детей - Айарпи, которой сейчас 21 год, 19-летней Вардуи и 15-летнего Сейрана, несколько священников со всей страны, начиная с 26 октября, по очереди без остановки ведут службу. В акции также принимают участие сотни добровольцев.
Как  передает Арменпресс, эта  история  оказалась в  центре  внимания  местных и иностранных СМИ. Семья Тамразянов приехала из Армении и прожила в Нидерландах более 9 лет.  Они уже  интегрировались в  местное  общество, у них уже  много друзей.
25 ноября  правительство Нидерландов  приняло решение об отправке  их в Армению – безопасное  для  них место.
Как свидетельствует  адвокат  Геоман, в  такой  ситуации в Нидерландах около 400 детей.
Ранее в центре  внимания оказались подлежащие  депортации 12-летняя Лили и 13-летний  Овик, которые, потеряв надежду остаться в стране, скрылись. После  долгих поисков  их нашли. К тому  времени в стране набрали силу  акции протеста  в  защиту  армянских детей. Министр юстиции  Марк Гарберс, использовав свои полномочия, предоставил детям вид на жительство.
В 2013г. в Нидерландах был принят закон, согласно которому предоставляется прибежище находящимся в  стране детям, если их заявление  находится в  процессе  рассмотрения  более 5 лет, однако, как  отмечает Геоман, он применяется крайне  редко.
В поддержку семьи протестантская церковь в Гааге ведет непрерывную службу в круглосуточном  режиме – она продолжается 800 часов, уже 5-ю неделю.