Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը անցած մի քանի ամիսների ընթացքում մշտապես սրտացավ մոտեցում է ցուցաբերել Արցախին առնչվող բոլոր հարցերին. Արայիկ Հարությունյան
Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը անցած մի քանի ամիսների ընթացքում մշտապես
սրտացավ մոտեցում է ցուցաբերել Արցախին առնչվող բոլոր հարցերին. Արայիկ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ընթացքում ներքաղաքական դաշտում Արցախի շուրջ սկսված որոշակի քննարկումները որևէ կերպ չեն կարող ազդել հայ ժողովրդի միասնականության և, առավել ևս, Արցախի ու Մայր հայրենիքի իշխանությունների ունեցած ջերմ, բացարձակ փոխվստահության վրա հիմնված և ամենաբարձր մակարդակի հարաբերությունների վրա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական, հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Արայիկ Հարությունյանը:
«Անհարկի շահարկումների արհեստական այս ալիքի խորացումը բացառելու համար, որպես քաղաքական ուժի ղեկավար և Արցախի իշխանությունների ներկայացուցիչ, պարտավոր էի արձագանքել:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը, անցած մի քանի ամիսների ընթացքում մշտապես սրտացավ մոտեցում է ցուցաբերել Արցախին առնչվող բոլոր հարցերին՝ աջակցելով պաշտպանունակության և տնտեսական զարգացման մակարդակի բարձրացմանն ուղղված Արցախի իշխանությունների ձեռնարկումներին: Լիովին տիրապետելով Արցախում նախատեսվող տնտեսական խոշոր նախագծերին (դրանց մի մասի վերաբերյալ առիթ եմ ունեցել ձեզ տեղեկացնելու), որոնք ապահովելու են Արցախի տնտեսության թռիչքային զարգացումը, ՀՀ կառավարությունը բառացիորեն արել է ամեն ինչ դրանց իրագործմանը նպաստելու համար: Եվ հավաստիացնում եմ ձեզ, որ առաջիկայում մեկնարկելիք խոշորամասշտաբ այդ ծրագրերը հնարավորություն են տալու կտրուկ բարձրացնելու արցախցիների սոցիալ-տնտեսական կենսամակարդակը: Ի դեպ, այդ ծրագրերն ընդգրկում են Արցախի՝ Սահմանադրությամբ ամրագրված ամբողջ տարածքը: Կարծում եմ՝ ուղերձս հստակ էր, և փակագծերը բացելու անհրաժեշտություն չկա:
Արցախի հարցում որոշ քաղաքական շրջանակների կողմից այս օրերին հաճախակի հնչող մտահոգություններին ի պատասխան ասեմ, որ մենք ողջունում ենք պարոն Փաշինյանի ունեցած մոտեցումը, այն է՝ հակամարտության լուծման հարցում պետք է վճռական լինի ժողովրդի դիրքորոշումը: Ըստ այդմ կոչ ենք անում քարոզարշավի ժամանակ բացառել Արցախի հետ կապված բոլոր տեսակի շահարկումները:
Համոզված եմ՝ դեկտեմբերի 10-ին մենք մեկ անգամ ևս ամրագրելու ենք հայկական երկու հանրապետությունների առաջնորդների լիովին նոր որակի հարաբերություններ, և առկա բոլոր տեսակի հարցերը այդ հարաբերություններում հաղթահարելի մանրուքներ են: Այս իմաստով անթույլատրելի էր մամլո պատասխանատուների դրսևորած անպատասխանատու վարքագիծը, քանի որ վերջիններս հաշվի չեն առել իրենց խոսքի հանդեպ հանրային ընկալումը:
Ավելի քան վստահ եմ, որ դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ-ում անցկացվելիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, իսկապես, կլինեն աննախադեպ Հայաստանի պատմության մեջ և կամբողջացնեն Նոր Հայաստանի նկատմամբ մեր բոլորիս սպասումները, որի անբաժան մասն է կազմում Արցախը:
Արցախի առաջատար քաղաքական ուժի անունից հայտարարում եմ, որ «Ազատ հայրենիք» կուսակցությունն անվերապահորեն իր աջակցությունն է հայտնում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի կողմից իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին:
Ուրեմն՝ առա՛ջ հանուն մեր միասնական հաղթած և հզոր Հայրենիքի, որտեղ պետք է տիրեն արդարությունը, միասնականությունը, սերն ու հանդուրժողականությունը յուրաքանչյուրի համար»,- գրել է Արայիկ Հարությունյանը:

YEREVAN, NOVEMBER 30, ARMENPRESS. The debates over Artsakh in the sidelines of the pre-electoral campaign of Armenia’s early parliamentary elections can in no way have an impact on the unity of the Armenian people, and particularly on the warm relations of the authorities of Armenia and Artsakh based on exceptional mutual trust, ARMENPRESS reports advisor to the President of Artsakh, Special Presidential Envoy Arayik Harutyunyan wrote on his Facebook page.
“To put an end to the wave of those unreasonable speculations I, as a leader of a political force and representative of Artsakh authorities, had to react.
The Government of the acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan displayed careful attitude towards all issues related to Artsakh during the past months, supporting the initiatives of Artsakh’s authorities aimed at raising the defense capacities of the country and economic development”, Harutyunyan wrote, adding that the Armenian authorities have spared no efforts to contribute to the implementation of a number of major economic projects that will ensure skyrocketing economic development. “And I assure you that in the near future those major programs will give an opportunity to dramatically increase the socio-economic life of the Artsakh people. By the way, those program cover the entire territory of Artsakh defined by the Constitution of Artsakh. I think my message is clear and there is no need to open the brackets”, he said.
Referring to the concerns of some political forces in Armenia, Harutyunyan said, “We salute the approach of Mr. Pashinyan, which is about that the people’s position should be decisive in solving the conflict. Therefore, we urge everyone to stop the speculations over Artsakh during the pre-electoral campaign”.
Speaking about the early parliamentary elections of Armenia scheduled on December 9, Arayik Harutyunyan expressed confidence that they will be unprecedented in the history of Armenia.
“On behalf of the leading political force of Artsakh, I announce that Free Motherland Party unconditionally supports the democratic reforms carried out by acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan”, the advisor to Artsakh’s President wrote.