Փաշինյանի կառավարությունը պատրաստվում է նոր մակարդակ հաղորդել ՌԴ հետ հարաբերություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը պատրաստվում է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները բարձրացնել նոր մակարդակի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանն ասաց Վանաձոր քաղաքում «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի նախընտրական հանրահավաքի ընթացքում։
«Մենք պետք է շարունակենք մեր աշխատանքը ՌԴ-ի հետ մեր ռազմավարական դաշնակցային հարաբերություններն ուժեղացնելու համար։ Դրանք պետք է բարձրացնենք նոր մակարդակի և ԵԱՏՄ, և ՀԱՊԿ շրջանակներում, և երկկողմ մակարդակներում»,- ասաց Փաշինյանը։
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ում տեղի ունեցող վերջին զարգացումներին՝ Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանն իր դաշնակիցների հետ պարզելու շատ հարցեր ունի։
«ՀԱՊԿ-ի հետ կապված բուռն քննարկումների պատճառը կազմակերպության անդամ երկրների դաշնակցային հարաբերությունները հստակեցնելն է։ Մեզ համար հասկանալի ու պարզ չէ, թե ինչու են մեր դաշնակիցները զենք վաճառում մեր նկատմամբ թշնամաբար տրամադրված երկրի։ Մենք տրամադրված ենք մեր գործընկերների հետ այս թեման պարզ ու շիտակ քննարկել, որպեսզի իմանանք, թե ում վրա հույս դնել կամ չդնել։ Բայց մեր հույսն առաջին հերթին պետք է դնենք մեր վրա, իսկ դրա համար պետք է տնտեսապես հզորանալ»,- ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը։

Правительство Пашиняна готовится придать новый уровень отношениям с РФ
И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян сказал, что его правительство готовится придать новый уровень отношениям с РФ. Как передает «Арменпресс», об этом он сказал в ходе предвыборного митинга блока «Мой шаг» в городе Ванадзор.
«Мы должны продолжать работать с РФ для укрепления наших стратегических, союзнических отношений. Надо придать новый уровень отношениям с РФ – и в ЕАЭС, и в ОДКБ, и на 2-стороннем уровне»,- сказал он.
По поводу последних развитий в ОДКБ, Пашинян отметил, что Армения должна прояснить некоторые вопросы со своими союзниками, и именно это стало причиной бурных дискуссий в ОДКБ.
«Для нас неясно и непонятно – почему наши союзники продают оружие настроенной враждебно к нам стране. Мы настроены обсудить эту тему с нашими союзниками ясно и прямо, чтобы уяснить – на кого нам можно или нельзя надеяться. Однако, в первую очердь мы должны надеяться на себя, для чего надо усилиться экономически»,- сказал он.
Пашинян с целью участия в агиткампании блока «Мой шаг» ушел в отпуск.
Напомним, что в первую тройку списка «Мой шаг» включены и.о. главы Правительства Никол Пашинян, и.о. первого вице-премьера Арарат Мирзоян и депутат распущенного парламента Лена Назарян.