Փաշինյանի կառավարությունը պատրաստվում է նոր մակարդակ հաղորդել ՌԴ հետ հարաբերություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը պատրաստվում է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները բարձրացնել նոր մակարդակի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանն ասաց Վանաձոր քաղաքում «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի նախընտրական հանրահավաքի ընթացքում։
«Մենք պետք է շարունակենք մեր աշխատանքը ՌԴ-ի հետ մեր ռազմավարական դաշնակցային հարաբերություններն ուժեղացնելու համար։ Դրանք պետք է բարձրացնենք նոր մակարդակի և ԵԱՏՄ, և ՀԱՊԿ շրջանակներում, և երկկողմ մակարդակներում»,- ասաց Փաշինյանը։
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ում տեղի ունեցող վերջին զարգացումներին՝ Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանն իր դաշնակիցների հետ պարզելու շատ հարցեր ունի։
«ՀԱՊԿ-ի հետ կապված բուռն քննարկումների պատճառը կազմակերպության անդամ երկրների դաշնակցային հարաբերությունները հստակեցնելն է։ Մեզ համար հասկանալի ու պարզ չէ, թե ինչու են մեր դաշնակիցները զենք վաճառում մեր նկատմամբ թշնամաբար տրամադրված երկրի։ Մենք տրամադրված ենք մեր գործընկերների հետ այս թեման պարզ ու շիտակ քննարկել, որպեսզի իմանանք, թե ում վրա հույս դնել կամ չդնել։ Բայց մեր հույսն առաջին հերթին պետք է դնենք մեր վրա, իսկ դրա համար պետք է տնտեսապես հզորանալ»,- ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը։

Pashinyan’s government plans to elevate relations with Russia to new level
YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. The government plans to elevate the relations with Russia to a new level, Caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan said at a campaigning rally of Im Kayl (My Step) bloc in Vanadzor.
“We must continue our work with Russia for strengthening our strategic allied relations. We must elevate them [relations] to a new level in both the EEU, the CSTO, and bilateral levels,” Pashinyan said.
Speaking about the latest development in the CSTO, Pashinyan said that Armenia has a lot to clarify with its allies.
“The reason of the [heated] discussions concerning the CSTO is to clarify the allied relations of the organization’s member countries. It is unclear for us why our allies are selling weapons to a country that is hostile towards us. We are set to discuss this topic clearly and straightforwardly with our partners in order to know on whom to rely on and whom not. But we must first of all rely on ourselves, and this requires to be economically stronger,” he said.