Աբեն ներողություն է խնդրել Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ Ճապոնիայի կողմից Դարվին քաղաքի ռմբակոծման համար
Աբեն ներողություն է խնդրել Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ
Ճապոնիայի կողմից Դարվին քաղաքի ռմբակոծման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն ժամանել Է Ավստրալիայի Դարվին քաղաք, որպեսզի առաջին անգամ ներողություն խնդրի Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ քաղաքի հոծախումբ ռմբակոծումների համար: Նոյեմբերի 15-ին այս մասին հայտնել Է Australian Associated Press գործակալությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ճապոնիայի վարչապետը Հյուսիսային տարածքի նահանգի մայրաքաղաք Է ժամանել այն բանից 75 տարի անց, երբ Ճապոնիան պատերազմի ժամանակ գրոհեց Դարվինի վրա, որն անգլո-ավստալական ուժերի կարեւոր բազան Էր: Դա Ճապոնիայի ղեկավարի առաջին այցն Է քաղաք 1942 – 1943 թվականների օդային հարձակումներից հետո:
Սպասվում Է, որ Աբեն նոյեմբերի 16-ին կհանդիպի Ավստրալիայի վարչապետ Սքոտ Մորիսոնի հետ: Ղեկավարները մտադիր են մասնակցել այն արարողությանը, որը տեղի կունենա քաղաքի՝ ճապոնական ռմբակոծումների հետեւանքով զոհված բնակիչների հուշահամալիրի մոտ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Абэ извинился за бомбардировку Японией города Дарвин во время Второй мировой войны
Премьер-министр Японии Синдзо Абэ прибыл в город Дарвин в Австралии, чтобы впервые принести извинения за массированные бомбардировки города во время Второй мировой войны. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщает в четверг агентство Australian Associated Press.
Премьер Японии прибыл в столицу штата Северная территория через 75 лет после того, как Япония атаковала Дарвин во время войны. Это первый визит японского лидера в город после воздушных налетов 1942-1943 годов.
Ожидается, что Абэ встретится с премьер-министром Австралии Скоттом Моррисоном 16 ноября. Лидеры намерены принять участие в церемонии у мемориала жителям города, погибшим в результате японских бомбардировок.