Նույն սեռի անձանց միջև ամուսնությունների կնքման արգելքի նախագիծը մերժվեց. Սահմանադրությունն այն արդեն արգելում է
Նույն սեռի անձանց միջև ամուսնությունների կնքման արգելքի նախագիծը մերժվեց.
Սահմանադրությունն այն արդեն արգելում է
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը բացասական եզրակացություն տվեց պատգամավոր Տիգրան Ուրիխանյանի ներկայացրած Ընտանեկան օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքի նախագծին: Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Արսեն Մանուկյանը նշեց, որ Ուրիխանյանը նախագծով առաջարկում է Ընտանեկան օրենսգրքում ամուսնությունների կնքման շարքում լրացնել նույն սեռի անձանց միջև ամուսնությունների կնքման արգելքը: Դրանով կբացառվի նույն սեռի անձանց միջև ամուսնությունների կնքումը:
«Սահմանադրության 35 հոդվածի առաջին մասով արդեն իսկ սահմանվում է, որ ամուսնությունը հնարավոր է կնոջ և տղամարդու միջև: Բացի այդ, ամուսնության համար անհրաժեշտ պայմաններն ամրագրված են նաև Ընտանեկան օրենսգրքի 10-րդ հոդվածով, համաձայն որի՝ ամուսնության կնքման համար անհրաժեշտ են ամուսնացող տղամարդու և կնոջ փոխադարձ կամավոր համաձայնությունը և նրանց ամուսնական՝ 18 տարեկան տարիքի հասնելը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց փոխնախարարը:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Սահմանադրությամբ և օրենքներով այդ խնդիրներն արդեն իսկ կարգավորված են, կառավարությունը մերժեց Ուրիխանյանի առաջարկած փոփոխությունները:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը շահարկումներից խուսափելու և  պարզաբանում կատարելու համար հետաքրքրվեց. «Հիմա ենթադրենք երկու տղամարդ կամ երկու կին գնում են զագս ու ասում են՝ մենք ուզում ենք ամուսնանանք, կա՞ արդյոք օրենսդրական որևէ ճանապարհ կամ հնարավորություն, որ նրանց ամուսնությունը գրանցվի»:
Փոխնախարարն ասաց, որ օրենքով նման հնարավորություն չկա, Սահմանադրության 35 հոդվածով հստակ նշվում է, որ ամուսնությունը տղամարդու և կնոջ՝ իրենց կամքով միասնությունն է:

Cabinet rejects bill on banning same-sex marriage citing existing prohibition in Constitution
YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. The Cabinet today issued a negative conclusion for the bill submitted by MP Tigran Urikhanyan on amending the Family Code of Armenia.
Deputy minister of labor and social affairs Arsen Manukyan said that the lawmaker proposes to add a ban on same-sex marriage in the code’s marriage regulations, thus ruling out same-sex marriages.
“Article 35 of the Constitution already defines that marriage is possible [only] between a man and a woman. In addition, the necessary conditions for marriage are also stipulated in Article 10 of the Family Code, according to which a marriage registration requires mutual consent between the man and the woman, as well as marriageable age – 18 or above,” the deputy minister said.
The Cabinet rejected MP Tigran Urikhanyan’s bill because the Constitution already bans same-sex marriage.
In order to avoid misinterpretations and manipulations, caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan asked the deputy minister: “Suppose two men or two women enter a [marriage registration office] and say they want to marry…is there any legislative way or possibility for their marriage to be in fact registered?”
The deputy minister said there is no such possibility, since the Constitution Cleary states that a marriage can be registered between a man and a woman.