Նման դեպքեր այլևս չեն լինելու. Հայկ Մարությանը` Նոր Նորքում ապօրինի շինարարության քանդման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել, որի սկզբում նախ անդրադարձել է այսօր առավոտյան Նոր Նորք վարչական շրջանում իրականացված  հերթական ապօրինի շինարարության քանդման դեպքին՝ մեկ անգամ ևս հիշեցնելով, որ այսուհետ մայրաքաղաքում առանց թույլտվության չի իրականացվելու որևէ շինարարություն: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Նոր Նորքում ապօրինի շինարարություն իրականացնողները  չունեին ոչ մի թույլտվություն, ծանուցում էին ստացել այն մասին, որ իրենց  գործունեությունն ապօրինի է,  եղել է անգամ քանդման որոշում: Ու չնայած այս ամենին`  շարունակել են  շինարարությունը՝ ամեն օր խախտելով օրենքը, անտեսելով պետության և հանրության պահանջը: Նման դեպքեր այլևս չեն լինելու», - նշել է Հայկ Մարությանը:
Գույքահարկի հավաքագրման գործընթացն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով քաղաքապետը պատասխանատուներին  հանձնարարել է  քաղաքացիներին մեկ անգամ ևս իրազեկել օրենքի պահանջի մասին՝ հետագա տույժերից ու տուգանքներից  խուսափելու  համար: Հիշեցնենք, որ համաձայն  «Գույքահարկի մասին» ՀՀ օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ կետի՝ ֆիզիկական անձինք գույքահարկի տարեկան գումարը սահմանված կարգով համապատասխան բյուջե են վճարում մինչև հաշվետու տարվա դեկտեմբերի 1-ը ներառյալ, իսկ հարկի վճարումը սահմանված ժամկետներից ուշացնելու դեպքում ժամկետանց յուրաքանչյուր օրվա համար հարկ վճարողը վճարում է օրենքով սահմանված տույժ: ՀՀ ոստիկանության պետավտոտեսչության վարչությանն էլ  առաջարկվել է ուժեղացնել հսկողությունը տեխզննման ժամկետանց կտրոնների նկատմամբ:
Անդրադառնալով աղբահանության խնդրին՝ քաղաքապետը  վարչական շրջանների ղեկավարներին և «Սանիթեք» ընկերությանը հանձնարարել է ընթացիկ աշխատանքներին զուգահեռ   հսկողության տակ պահել բնակելի շենքերի աղբամուղերի մաքրումն ու ախտահանումը:
Խորհրդակցության ավարտին  աշխատակազմի արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչությանը,  վարչական շրջանների ղեկավարներին քաղաքապետը հնաձնարարել է նախապատրաստական աշխատանքներ տանել  մայրաքաղաքի  ամանորյա տոնական ձևավորման ուղղությամբ՝ համաձայնեցնելով քաղաքի գլխավոր դիզայների հետ:
Աշխատակազմի  կազմակերպական  վարչությանը և  վարչական շրջանների ղեկավարներին   էլ  հանձնարարվել է  անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել՝ 2018թ. դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք ՀՀ ԱԺ  արտահերթ ընտրություններին, համաձայն ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 17 հոդվածի 5-րդ մասի, սահմանափակ ֆիզիկական հնարավորություններ ունեցող ընտրողների ընտրական իրավունքի իրականացման մատչելիությունը տեղամասային կենտրոններում ապահովելու համար:

Таких случаев больше не будет: Айк Марутян о незаконном строительстве в Нор Норке
В начале рабочего совещания мэр Еревана Айк Марутян коснулся случая сноса очередного незаконного строительства в административном районе Нор Норк сегодня утром. Как сообщили Арменпресс в Управление информации и по связям с общественностью мэрии Еревана, мэр еще раз напомнил, что отныне не будет никакого строительства без соответствующего разрешения.
«Те, кто осуществлял незаконное строительство в Нор Норке, не имели разрешения, они получали также извещение о незаконной деятельности, было даже решение о сносе. И несмотря на все это, они продолжали строительство, каждый день нарушая закон, а также игнорируя государственное и общественное требование. Больше таких случаев не будет», - отметил Айк Марутян.
С целью наиболее эффективной организации процесса сбора налога на имущество, мэр поручил ответственным лицам еще раз проинформировать граждан о требовании закона, чтобы избежать дальнейших санкций и штрафов. Напомним, что Согласно пункту 2, статьи 13, закона РА «О налоге на имущество», физические лица платят годовую сумму налога на имущество в установленном порядке до 1-го декабря того же года включительно. За нарушение установленного срока уплаты за каждый день налогоплательщик выплачивает штраф, предусмотренный законом.
Коснувшись проблемы вывоза мусора, руководителям административных районов и компании «Санитек» мэр поручил параллельно с текущими работами держать под контролем очистку и дезинфекцию мусоропроводов жилых зданий.
В завершении рабочего совещания управлению внешнего оформления и рекламы, а также руководителям административных районов столицы мэр поручил провести подготовительные работы по праздничному новогоднему оформлению столицы.
Организационному управлению аппарата и руководителям административных районов столицы мэр поручил во время предстоящих внеочередных выборов в НС РА, которые пройдут 9 декабря 2018г., согласно пункту 5, статьи 17 Избирательного кодекса РА, на территории участковых центров предпринять необходимые меры для обеспечения доступности реализации избирательного права избирателями, имеющими ограниченные физические возможности.