Ռուսաստանը կրճատել Է դոլարի դերն իր տնտեսության մեջ. The Wall Street Journal
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը ջանքեր Է գործադրում դոլարից կախվածության նվազեցման համար, դրանք արդեն որոշ արդյունքներ են բերել: Այս գնահատականը բերված Է The Wall Street Journal (WSJ) թերթի հոդվածում, որը նոյեմբերի 11-ին հրապարակվել Է նրա կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ռուսաստանը փորձում Է հրաժարվել դոլարից այնինչ, նրա տնտեսությունն իր վրա զգում Է ամերիկյան պատժամիջոցների ճնշումը, երկիրը պատրաստվում Է նոր սահմանափակումների, որոնք, ինչպես սպասվում Է, կկիրառվեն այս ամսվա վերջին»,- արձանագրված Է նյութում:
«Այսպես կոչված ապադոլարացումը, որը պաշտպանում են նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը, պետք Է օգնի մեղմացնելու հարվածը, եթե արեւմտյան պատժամիջոցներն ուղղված լինեն ֆինանսական համակարգի դեմ»,- նշում Է հրատարկությունը: Թերթի բերած գնահատումների համաձայն՝ «Ռուսաստանի բանկերում մասնավոր անձանց եւ ֆիրմաների արտարժույթներով ավանդների բաժինն այս տարա սեպտեմբերին նվազել Է մինչեւ 26 տոկոս 2016 թվականի 37 տոկոս մակարդակի բարձրակետային ցուցանիշից»: Բացի դրանից, «արտահանումից դոլարներով եկամուտների բաժինն ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակում նվազել Է մինչեւ 68 տոկոս 2013 թվականի 80 տոկոսից», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Russia demotes dollar’s role in its economy – The Wall Street Journal
YEREVAN, NOVEMBER 12, ARMENPRESS. Russia makes efforts to reduce dependency from US dollar, and this already led to some results, stated in the article published at The Wall Street Journal.
“Russia is trying to wean itself off the greenback as its economy buckles under U.S. sanctions and the country prepares for stricter penalties expected later this month”, the article says. “The so-called de-dollarization process, backed by President Vladimir Putin and Russia’s central bank, should help soften the blow if new Western sanctions target the financial system”.
Already, the dollar’s role in the Russian economy has been shrinking. The share of foreign-currency deposits held by individuals and firms in Russian banks has fallen to 26% this September, from a 2016 peak of 37%, according to Wall Street Journal calculations based on central-bank data. And the share of dollar-priced export revenues fell to 68% in the second quarter of this year, from over 80% in 2013, central-bank data shows.