Արա Բաբլոյանը չի մասնակցելու խորհրդարանական ընտրություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն առաջիկա խորհրդարանական ընտրութուններին չի մասնակցելու, նա գնում է առողջապահության ոլորտ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նա այս մասին հայտնեց նոյեմբերի 7-ին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում:
«Չեմ մասնակցելու ընտրություններին, որ երիտասարդներն առաջադրվեն: Գնում եմ առողջապահության ոլորտ: Չառաջադրվելու այլ պատճառ չկա: Ես 71 տարեկան եմ, բավական է, որքան գործունեություն եմ ծավալել քաղաքականությունում: Կարծում եմ, որ հիմա երիտասարդ և փորձառու մարդիկ պետք է մասնակցեն»,-ասաց Բաբլոյանը:
Նա ասաց, որ իր որդին ևս չի առաջադրվելու: Բաբլոյանը նշեց, որ ինքը հանրապետական կուսակցությանն անդամագրվել է միայն նրա համար, որ կուսակցությունը մոնոպոլիզմի, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ճանապարհով էր գնում: «Ես եղել եմ իշխանության մեջ, կառավարության անդամ 1991-ից, սակայն  կուսակցություն մտել եմ միայն ԱԺ-ում լինելու ժամանակ: Կուսակցություն չեմ մտել ինչ-որ պաշտոն ստանալու համար: Կարծում եմ, համոզվել եք, որ ինձ համար պաշտոնը նրա համար էր պարզապես, որ  ծրագրերը ճիշտ ձևով առաջ տանեի»,-նշեց նա:
Հարցին, թե հիմա ՀՀԿ-ն ընդդիմությո՞ւն է, նա ասաց, որ ընդդիմություն են դառնում, երբ լինում են փոքրամասնություն, ընտրությունների ավարտից հետո պարզ կդառնա:  Բաբլոյանը նկատեց, որ հանրապետական կուսակցությունն առաջիկա ընտրությունների համար ունի լուրջ մարդկային և մասնագիտական պոտենցիալ: Հարցին, թե հնարավո՞ր է, արդյոք, որ ՀՀԿ-ն գա խորհրդարան, վերափոխվի, Բաբլոյանը պատասխանեց՝ ինչու ոչ:

Ара Баблоян не будет баллотироваться на внеочередных парламентских выборах
Спикер Национального Собрания Армении Ара Баблоян заявил, что не будет баллотироваться на внеочередных парламентских выборах – он перейдет на работу в сфере здравоохранения. Как передает «Арменпресс», об этом он сказал в беседе с журналистами в НС Армении.
"Мне 71 год, я долго проработал и считаю, что необходимо дать дорогу более молодому поколению", - сказал Баблоян, добавив, что намерен вернуться в сферу здравоохранения.  При этом он отметил, что Республиканская партия Армении (РПА) обязательно должна участвовать в выборах. В этой связи он подчеркнул, что высоко оценивает ее шансы, поскольку у партии есть серьезный человеческий и профессиональный потенциал, который следует использовать для последующего развития. При этом он отметил, что вступил в партию в 2012 году только потому, что РПА взяла направление на борьбу с монополиями и коррупцией.
В то же время он подчеркнул, что был во власти с 1991 года, в том числе, входил в состав правительства, но всегда был беспартийным и вступил в РПА уже после избрания депутатом. "Я вступил в РПА не для того, чтобы получить должность. Для меня это не просто пост, а возможность более правильно продвигать программы", - сказал Баблоян.