Արա Բաբլոյանը չի մասնակցելու խորհրդարանական ընտրություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանն առաջիկա խորհրդարանական ընտրութուններին չի մասնակցելու, նա գնում է առողջապահության ոլորտ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նա այս մասին հայտնեց նոյեմբերի 7-ին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում:
«Չեմ մասնակցելու ընտրություններին, որ երիտասարդներն առաջադրվեն: Գնում եմ առողջապահության ոլորտ: Չառաջադրվելու այլ պատճառ չկա: Ես 71 տարեկան եմ, բավական է, որքան գործունեություն եմ ծավալել քաղաքականությունում: Կարծում եմ, որ հիմա երիտասարդ և փորձառու մարդիկ պետք է մասնակցեն»,-ասաց Բաբլոյանը:
Նա ասաց, որ իր որդին ևս չի առաջադրվելու: Բաբլոյանը նշեց, որ ինքը հանրապետական կուսակցությանն անդամագրվել է միայն նրա համար, որ կուսակցությունը մոնոպոլիզմի, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ճանապարհով էր գնում: «Ես եղել եմ իշխանության մեջ, կառավարության անդամ 1991-ից, սակայն  կուսակցություն մտել եմ միայն ԱԺ-ում լինելու ժամանակ: Կուսակցություն չեմ մտել ինչ-որ պաշտոն ստանալու համար: Կարծում եմ, համոզվել եք, որ ինձ համար պաշտոնը նրա համար էր պարզապես, որ  ծրագրերը ճիշտ ձևով առաջ տանեի»,-նշեց նա:
Հարցին, թե հիմա ՀՀԿ-ն ընդդիմությո՞ւն է, նա ասաց, որ ընդդիմություն են դառնում, երբ լինում են փոքրամասնություն, ընտրությունների ավարտից հետո պարզ կդառնա:  Բաբլոյանը նկատեց, որ հանրապետական կուսակցությունն առաջիկա ընտրությունների համար ունի լուրջ մարդկային և մասնագիտական պոտենցիալ: Հարցին, թե հնարավո՞ր է, արդյոք, որ ՀՀԿ-ն գա խորհրդարան, վերափոխվի, Բաբլոյանը պատասխանեց՝ ինչու ոչ:

Speaker Ara Babloyan will not participate in upcoming parliamentary elections
YEREVAN, NOVEMBER 7, ARMENPRESS. Speaker of the Parliament of Armenia Ara Babloyan says he will not participate in the upcoming snap parliamentary elections, will carry out an activity in the healthcare sector, reports Armenpress.
“I am not going to participate in the elections so that young people are nominated. I am returning to the healthcare sector. There is no other reason for not participating in the elections. I am 71 years old, what activity I have carried out in politics is enough. I think now young and experienced persons should participate”, Babloyan told reporters.
He informed that his son as well will not be nominated. Babloyan said he joined the Republican Party because the party was moving on the path of fighting monopolies, corruption. “I have been in the leadership, a member of the government since 1991, but I joined the party when I was in the Parliament. I didn’t join the party for getting a position. I think you understand that the position for me was just for moving forward the programs in a right way”, he said.
Asked whether the Republican Party is now an opposition, he said the party becomes an opposition when it’s a minority, therefore, this issue will be clear after the election results. Ara Babloyan said the Republican Party has a serious human and professional potential for the upcoming elections.