ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողը կժամանի Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Կլիմո Նյալետսոսի Վուլը (Clément Nyaletsossi Voule) նոյեմբերի 7-16-ը կայցելի Հայաստան՝ գնահատելու երկրում խաղաղ հավաքների անցկացման ազատության իրացման մակարդակը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի պաշտոնական կայքը: Այցի արդյունքներով Վուլը 2019 թվականի հունիսին Մարդու իրավունքների 41-րդ նստաշրջանին կներկայացնի համապարփակ զեկույց:
«Հայաստանում խաղաղ, ժողովրդավար փոփոխությունների շրջան է, ինչը մեծ նշանակություն կարող է ունենալ մարդու բոլոր իրավունքների, մասնավորապես խաղաղ հավաքներ իրականացնելու իրավունքի պաշտպանության և ընդլայնման տեսակետից, ինչպես նաև կարող է նպաստել օրենքի գերակայության ամրապնդմանը՝ հանուն ժողովրդավարական նվաճումների ու տնտեսական զարգացման»,- նշել է փորձագետը: Նա ընդգծել է, որ այցը հնարավորություն կընձեռի շփումների միջոցով ուսումնասիրել Հայաստանում խաղաղ իրավունքի իրացման խնդիրները:
10-օրյա այցի ընթացքում Վուլը կլինի Գյումրիում, Վանաձորում, Վայքում և Երևանում, կհանդիպի կառավարության, դատական, օրենսդիր համակարգերի, դիվանագիտական կորպուսի, միջազգային կազմակերպությունների մեդիայի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, ինչպես նաև Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ:

UN Special Rapporteur to visit Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS. UN Special Rapporteur Clément Nyaletsossi Voule will visit Armenia from 7 to 16 November 2018 to assess the exercise of the rights to freedom of peaceful assembly and of association, ARMENPRESS was informed from the official website of the UN Human Rights Office of the High Commissioner.
"Armenia is going through a peaceful democratic transition; this has enormous potential to enhance the protection and promotion of all human rights, especially the rights to freedom of peaceful assembly and of association, and consolidate the rule of law in order to capitalise on the enjoyment of democratic gains and economic development," the independent human rights expert said.
"This visit will provide me with an opportunity to examine issues concerning freedoms of peaceful assembly and association in Armenia, through first-hand information collected from the different actors concerned."
During his 10-day mission, Voule will visit Gyumri, Vanadzor, Vayk and Yerevan and will meet Government officials, representatives of the judiciary, legislature, media, civil society, as well as with the Human Rights Defender of the Republic of Armenia. He will also meet representatives of the diplomatic corps, United Nations system and other international organisations.
The Special Rapporteur will hold a news conference on 16 November at United Nations House, Petros Adamyan Street, 14 Yerevan, at 11:30 am. Access to the conference will be limited to journalists.
The Special Rapporteur will present a comprehensive report on his visit to the 41st session of the Human Rights Council in June 2019.