Մակրոնը եւ Շտայնմայերը տվեցին Առաջին աշխարհամարտի ավարտի 100-ամյակին նվիրված հանդիսությունների մեկնարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիան եւ Գերմանիան համատեղ տվեցին Առաջին համաշխարհային պատերազմի (1914 – 1918) ավարտի հարյուրամյակի առթիվ հուշահանդիսությունների պաշտոնական ծրագրի մեկնարկը: Երկու երկրների նախագահներ Էմանուել Մակրոնը եւ Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը նոյեմբերի 4-ի երեկոյան Ստրասբուրգում այցելեցին քաղաքի Երաժշտական ակադեմիայի նվագախմբի համերգին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես հայտնել են Ելիսեյան պալատում, սիմֆոնիկ համերգի ծրագիրը «նվիրված Էր եվրոպական հաշտության թեմային»: Երաժիշտների ելույթին, որոնք կատարել են Դեբյուսիի եւ Բեթհովնեի ստեղծագործությունները, նախորդել Է կարճատեւ պաշտոնական արարողությունը:
Նոյեմբերի 5-ին Ֆրանսիայի ղեկավարը կուղեւորվի Ստրասբուրգից 120 կիլոմետր հեղավորության վրա գտնվող Մորանժ, որտեղ 1914 թվականի օգոստոսին տեղի Է ունեցել Առաջին համաշխարհայինի ֆրանս-գերմանական խոշոր ընդհարումներից մեկը, որը պատմության մեջ Է մտել որպես Սահմանային ճակատամարտ:
Այդտեղ զոհվել Է 5 հազար եւ վիրավորվել 15 հազար մարդ: Ընդամենն ութօրյա հուշածրագրի ընթացքում Մակրոնը պատերազմի ճակտամարտերի պատմական վայրեր կայցելի Ֆրանսիայի11 դեպարտամենտների տարածքում: Նոյեմբերի 9-ին պետության ղեկավարը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի հետ կայցելի Սոմմի ճակատամարտերի վայրեր, որտեղ հարյուր հազարավոր բրիտանացիներ են զոհվել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Макрон и Штайнмайер дали старт торжествам в честь 100-летия окончания Первой мировой войны
Франция и Германия совместно дали старт официальной программе мемориальных торжеств к столетию окончания Первой мировой войны (1914-1918). Президенты двух стран Эмманюэль Макрон и Франк-Вальтер Штайнмайер в воскресенье вечером посетили в Страсбурге концерт оркестра городской Музыкальной академии, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщили в Елисейском дворце, программа симфонического концерта "посвящена теме европейского мира". Выступление музыкантов, исполнивших произведения Дебюсси и Бетховена, предварила краткая официальная церемония.
В понедельник французский лидер направится в расположенный в 120 км от Страсбурга Моранж, где в августе 1914 года произошло одно из первых крупных франко-германских военных столкновений Первой мировой, вошедшее в историю как Пограничное сражение. В нем погибли 5 тыс. и были ранены 15 тыс. человек.
Всего в ходе восьмидневной мемориальной программы Макрон посетит исторические места военных сражений на территории 11 департаментов Франции. В пятницу глава государства вместе с премьер-министром Великобритании Терезой Мэй посетит места сражений на Сомме, где погибли сотни тысяч британцев.