Լուսավոր Հայաստան կուսակցությունն առանձին է մասնակցելու խորհրդարանական ընտրություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լուսավոր Հայաստան կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել առաջիկա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին իր մասնակցության ձևաչափի կապակցությամբ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարությունում ասված է․
«Լուսավոր Հայաստան Կուսակցությունը իր կազմավորման հիմքում դրել է երկրում համակարգային, անշրջելի վերափոխումների առաքելությունը։ Կուսակցության խորհրդարանական առաջին ընտրություններում Ելք կուսակցությունների դաշինքով մասնակցությունը պատմական և ճակատագրական դարձավ ոչ միայն մեր ժողովրդի նորագույն պատմության, այլև Ելք դաշինքի յուրաքանչյուր կուսակցության համար առանձին-առանձին։ Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունը որակապես փոխել է երկրում քաղաքական առաջնայնությունները՝ առաջին անգամ քաղաքական գործընթացների մասնակից յուրաքանչյուր սուբյեկտին շնորհելով հավասար մասնակցային հնարավորություններ։
Լուսավոր Հայաստան Կուսակցությունը, Հանրապետություն Կուսակցության հետ երկար քննարկումների արդյունքում որոշում է կայացրել Ազգային Ժողովի առաջիկա ընտրություններին մասնակցել Լուսավոր Հայաստան Կուսակցության ցուցակով՝ սեփական տեսլականով և ծրագրերով։
Լուսավոր Հայաստանն իր ցուցակում կներգրավի նաև ներկայացուցիչներ այլ գաղափարակից քաղաքական ուժերից և ակտիվ քաղաքացիական խմբերից։ Երևանի ավագանու ընտրություններից հետո բարձր գնահատելով «Հանրապետություն» կուսակցության հետ «Լույս» դաշինքով համատեղ անցած ճանապարհը՝ կուսակցությունները կշարունակեն համագործակցությունը Երևանի ավագանիում Լույս խմբակցության շրջանակներում:
Լուսավոր Հայաստան կուսակցությունը շնորհակալություն է հայտնում Ելք դաշինքի իր գործընկերներին՝ անգնահատելի և կարևոր համարելով երկու՝ Հանրապետություն և Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցությունների հետ երկամյա արտախորհրդարանական և խորհրդարանական բեղուն աշխատանքը։ Հավատում ենք, որ միասնական համատեղ աշխատանքի հզոր ներուժը սպառված չէ, ուստի նրանցից յուրաքանչյուրին մաղթում ենք հաջողություն առաջիկա ընտրություններում՝ ի շահ և ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու»։

Lusavor Hayastan Party to run for parliament individually
YEREVAN, NOVEMBER 4, ARMENPRESS. Lusavor Hayastan (Bright Armenia) party has released a statement about the format of its participation in the upcoming early elections of parliament.
“Lusavor Hayastan party has put the mission of systematic, irreversible reforms at the foundation of its establishment. The party’s participation in the first parliamentary elections by the Yelk alliance of parties became historic and fateful not only in the modern history of our people, but also individually for each party of the Yelk alliance. The revolution that took place in Armenia has qualitatively changed the political priorities in the country by enabling equal participation opportunities for the first time to each subject that takes part in political processes.
As a result of long discussions with the Hanrapetutyun [Republic] party, Lusavor Hayastan party has made a decision to participate in the upcoming elections of the National Assembly [parliament] by the Lusavor Hayastan party list, with its own vision and programs.
Lusavor Hayastan will also involve in its list representatives from other political forces and active civil groups sharing similar ideology. After the Yerevan City Council election, highly valuing the jointly passed path together with the Hanrapetutyun party by the Luys alliance, the parties will continue cooperation in the Yerevan City Council within the framework of the Luys faction.
Lusavor Hayastan party thanks its partners from the Yelk alliance by finding the many years of extra-parliamentary and parliamentary productive work with the two – Hanrapetutyun and Civil Contract parties, to be invaluable and important. We believe that the powerful potential of united joint work is not exhausted, therefore we wish each of them good luck in the upcoming election for the benefit and welfare of the Republic of Armenia and citizens of the Republic of Armenia,” the statement says.