Լուսավոր Հայաստան կուսակցությունն առանձին է մասնակցելու խորհրդարանական ընտրություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լուսավոր Հայաստան կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել առաջիկա արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին իր մասնակցության ձևաչափի կապակցությամբ։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարությունում ասված է․
«Լուսավոր Հայաստան Կուսակցությունը իր կազմավորման հիմքում դրել է երկրում համակարգային, անշրջելի վերափոխումների առաքելությունը։ Կուսակցության խորհրդարանական առաջին ընտրություններում Ելք կուսակցությունների դաշինքով մասնակցությունը պատմական և ճակատագրական դարձավ ոչ միայն մեր ժողովրդի նորագույն պատմության, այլև Ելք դաշինքի յուրաքանչյուր կուսակցության համար առանձին-առանձին։ Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունը որակապես փոխել է երկրում քաղաքական առաջնայնությունները՝ առաջին անգամ քաղաքական գործընթացների մասնակից յուրաքանչյուր սուբյեկտին շնորհելով հավասար մասնակցային հնարավորություններ։
Լուսավոր Հայաստան Կուսակցությունը, Հանրապետություն Կուսակցության հետ երկար քննարկումների արդյունքում որոշում է կայացրել Ազգային Ժողովի առաջիկա ընտրություններին մասնակցել Լուսավոր Հայաստան Կուսակցության ցուցակով՝ սեփական տեսլականով և ծրագրերով։
Լուսավոր Հայաստանն իր ցուցակում կներգրավի նաև ներկայացուցիչներ այլ գաղափարակից քաղաքական ուժերից և ակտիվ քաղաքացիական խմբերից։ Երևանի ավագանու ընտրություններից հետո բարձր գնահատելով «Հանրապետություն» կուսակցության հետ «Լույս» դաշինքով համատեղ անցած ճանապարհը՝ կուսակցությունները կշարունակեն համագործակցությունը Երևանի ավագանիում Լույս խմբակցության շրջանակներում:
Լուսավոր Հայաստան կուսակցությունը շնորհակալություն է հայտնում Ելք դաշինքի իր գործընկերներին՝ անգնահատելի և կարևոր համարելով երկու՝ Հանրապետություն և Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցությունների հետ երկամյա արտախորհրդարանական և խորհրդարանական բեղուն աշխատանքը։ Հավատում ենք, որ միասնական համատեղ աշխատանքի հզոր ներուժը սպառված չէ, ուստի նրանցից յուրաքանչյուրին մաղթում ենք հաջողություն առաջիկա ընտրություններում՝ ի շահ և ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու»։

Партия «Светлая Армения» пойдет на выборы отдельно
Партия «Светлая Армения» опубликовала заявление относительно участия в предстоящих внеочередных парламентских выборах:
«Партия «Светлая Армения» в основу своего формирования поставила миссию структурных, необратимых преобразований в стране. Участие партии в парламентских выборах в блоке «Елк» стало историческим и судьбоносным не только в новейшей истории нашего народа, но и для каждого члена блока. Состоявшаяся в Армении революция качественно изменила политические приоритеты страны – предоставив каждому участнику политического процесса равные возможности участия.
Партия «Светлая Армения» в результате долгих консультаций с Республиканской партией приняла решение участвовать в предстоящих выборах в Национальное собрание по списку «Светлой Армении» - с собственной программой и собственной концепцией.
Партия «Светлая Армения» включит в список представителей других политических сил, а также активных гражданских групп. После выборов Совета старейшин Еревана, высоко оценивая пройденный с партией «Республика» путь – в блоке «Луйс», партии продолжат сотрудничество в ССЕ во фракции «Луйс».
Партия «Светлая Армения» благодарит своих партнеров из блока «Елк», считая бесценным и важным опыт двухлетней плодотворной парламентской и внепарламентской работы с партиями «Республика» и «Гражданский договор». Мы верим, что огромный потенциал совместной работы далеко не исчерпан, посему каждой из них мы желаем успеха в предстоящих выборах – на благо и в интересах Республики Армения и гражданина Республики Армения».