Բրիտանական ընկերությունների գրեթե կեսը երկյուղում է արհեստական ինտելեկտի զարգացումից
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արհեստական ինտելեկտի (ԱԻ) տեխնոլոգիաների ակտիվ զարգացումը կարող Է հանգեցնել հինգ տարվա ընթացքում ընկերությունների գործող բիզնես-մոդելների լիակատար հնացման: Այս կարծիքը հայտնել են բրիտանական ընկերությունների 41 տոկոսի ներկայացուցիչները, որոնք մասնակցել են Microsoft-ի հարցմանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ընդ որում՝ հարցվածների 51 տոկոսը խոստովանել Է, որ իրենք ընկերության գործունեության մեջ ԱԻ-տեխնոլոգիաների ներդրման ռազմավարություն չունեն: Ինչպես ցույց Է տալիս հետազոտությունը, բրիտանացի աշխատակիցների 45 տոկոսը վախենում Է կորցնել իր աշխատատեղը ԱԻ-ի կատարելագործման պատճառով, սակայն նրանց միայն 49 տոկոսն Է փորձում նոր հմտություններ ձեռք բերել, որոնք կօգնեն իրենց համապատասխանելու աշխատաշուկայի փոխվող իրադրությանը:
«Ինչպես եւ ցանկացած այլ փոփոխությունների դեպքում երբեմն ավելի հեշտ Է ոչինչ չանել,-հայտարարել Է Microsoft բրիտանական բիզնեսի ղեկավար Քլեր Բարքլին:-Բայց բոլոր ընկերություններն Էլ իրենց վրա կզգան արհեստական ինտելեկտի ազդեցությունը»:
Հարցմանը մասնակցել են Մեծ Բրիտանիայի խոշոր ընկերությունների 5 հազարից ավելի աշխատակիցներ եւ գլխավոր կառավարիչներ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Почти половина британских компаний боится исчезновения своих бизнес-моделей из-за ИИ
Активное развитие технологий искусственного интеллекта (ИИ) может привести к полному устареванию действующих бизнес-моделей компаний в течение пяти лет, полагают представители 41% британских компаний, принявших участие в опросе Microsoft, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
При этом 51% респондентов признались, что у них нет стратегии по внедрению ИИ-технологий в деятельность компаний.
Как показывает исследование, 45% британских сотрудников опасаются потерять свое рабочее место из-за совершенствования ИИ, однако лишь 49% из них пытаются обучиться новым навыкам, которые помогут им соответствовать изменяющейся ситуации на рынке труда.
"Как и в случае с любыми изменениями, иногда проще ничего не делать, - заявила глава британского бизнеса Microsoft Клэр Баркли. - Но все компании ощутят на себе влияние искусственного интеллекта".