Ալավերդու պղնձաձուլարանը վաղ թե ուշ կամ կարդիականացվի, կամ կփակվի. Ավինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալավերդու պղնձաձուլարանը վաղ թե ուշ կամ պետք է արդիականացվի, կամ փակվի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «ArmProd EXPO 2018» 17-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսի պաշտոնական բացմանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը:
Նա նշեց, որ խնդիրն ավելի շատ «Թեղուտ» ՓԲԸ-ի և ՎՏԲ բանկի միջև գոյություն ունեցող դատական գործի հետ է կապված, այլ ոչ Կառավարության: «Մենք փորձում ենք հնարավորինս արագ խնդիրը բերել տրամաբանական հանգուցալուծման, և այս պահի դրությամբ դրական առումով բանակցություններն առաջ են գնում, և ես կարծում եմ, որ մոտակա ժամանակներս մենք այդ հանգուցալուծմանը կհասնենք»,-նշեց նա՝ հավելելով, որ այս փուլում դեռևս քննարկվում են Ալավերդու պղնձաձուլարանի շահագործման  շարունակման, ինչպես նաև արդիականացման և բնապահպանական խնդիրներին վերաբերող հարցեր:
Լրագրողի այն հարցին, թե ինչ փուլում են չինական ընկերության՝ նոր պղնձաձուլարան կառուցելու հետ կապված բանակցությունները, փոխվարչապետի պաշտոնակատարը պատասխանեց, որ  այս փուլում ակտիվ աշխատանք է տարվում չինացի գործընկերների հետ: «Նոյեմբերին տեղի է ունենալու Չինաստանի հետ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը, և այնտեղ, կարծում եմ, որոշակի զարգացումներ տեղի կունենան: Նախագիծը բավականին խոշոր է  և ունի իր բարդությունները, բայց Կառավարությունը պատրաստակամություն է հայտնել բոլոր իր ջանքերը ներդնել, որպեսզի գործընթացը կայանա, և նախագիծը  բնապահպանության առումով ապահով լինի»,-հավելեց նա:

Alaverdi Copper Factory sooner or later will be either upgraded or closed – acting deputy PM
YEREVAN, NOVEMBER 2, ARMENPRESS. The Alaverdi Copper Factory sooner or later must be upgraded or closed, acting deputy prime minister of Armenia Tigran Avinyan told reporters during the opening of ArmProd EXPO 2018 17th international exhibition, reports Armenpress.
Avinyan said the problem is not linked with the government, it’s mainly linked with the judicial case between the Teghut CJSC and VTB Bank. “We are trying to reach the logical solution of the problem as soon as possible, and at the moment the talks are moving forward positively, and I think that we will reach that solution in the nearest future”, he said, adding that at this stage the continuation of the Factory’s operation, as well as upgrading and environmental issues are being discussed.
Asked at what stage are the talks with the Chinese company on constructing a new cooper factory, the acting deputy PM said at this stage active works are being held with the Chinese partners. “The session of inter-governmental commission with China will be held in November, and I think certain developments will take place. The project is quite large and has its own complications, but the government expressed readiness to make all efforts for the process to take place and the project to be environmentally safe”, he added.