NASA-ի առաջին «միջմոլորակային» նանոարբանյակներն ստացել են Մարսի լուսանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: MarCO մարսյան զույգ զոնդերը, որոնք տիեզերք Էին արձակվել InSight վայրԷջքային մոդուլի հետ միասին, հաջողությամբ դուրս են եկել «քնածության վիճակից» եւ դարձել առաջին նանոարբանյակները, որոնք ստացել են այլ մոլորակի լուսանկարներ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է NASA-ի Ռեակտիվ շարժման լաբորատորիան:
«Մեզանից մոտավորապես վեց ամիս պահանջվեց, որպեսզի հասնենք Մարս: Առաքելության այս փուլը միշտ Էլ բավականին դժվարին Է եղել մարսյան զոնդերի համար, ուստի նույնիսկ փոքր հաջողությունները մեզ համար մեծ հաղթանակներ են դառնում: Ահա թե ինչու այն, որ մենք վերջապես տեսանք Մարսը, մեծ հաղթանակ դարձավ մեզ համար»,- հայտարարել Է Քոդի Քոլին՝ առաքելության ղեկավարը NASA-ի Ռեակտիվ շարժման լաբորատորիայում: CubeSat համակարգի երկու փոքրիկ արբանյակները, որոնց NASA-ի մասնագետներն անվանել են Mars Cube One (MarCO), մայիսի սկզբին միջմոլորակային տարածություն են արձակվել այն նույն Atlas V հրթիռով, որը InSight ավտոմատ կայանը դուրս բերեց Մարսի ուղեծիր:
Այս նանոարբանյակները NASA-ի կողմից ստեղծվել են մեկ պարզ, բայց շատ հետաքրքիր խնդիր լուծելու համար. դրանք տիեզերական գործակալության ինժեներներին կօգնեն Երկրի հետ InSight-ի կապը պահպանել Մարսի վրա վայրԷջքի ժամանակ եւ հանդիսատեսներին թույլ կտան այդ գործընթացը դիտել «ուղիղ եթերով», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Первые "межпланетные" наноспутники НАСА получили фотографии Марса
Пара марсианских зондов MarCO, запущенная в космос вместе с посадочным модулем InSight, успешно вышла из "спячки" и стала первыми наноспутниками, получившими фотографии другой планеты. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщает Лаборатория реактивного движения НАСА.
"У нас ушло примерно шесть месяцев на то, чтобы добраться до Марса. Эта фаза миссии всегда была достаточно сложной для марсианских зондов, и поэтому даже маленькие успехи становятся для нас триумфами. Поэтому то, что мы наконец-то увидели Марс, стало большой победой для нас", — заявил Коди Колли (Cody Colley), руководитель миссии в Лаборатории реактивного движения НАСА.
Два миниатюрных спутника системы CubeSat, которые специалисты НАСА окрестили Mars Cube One (MarCO), были запущены в межпланетное пространство в начале мая на борту той же самой ракеты Atlas V, которая вывела автоматическую станцию InSight на курс к Марсу.
Эти наноспутники были созданы НАСА для решения одной простой, но очень интересной задачи – они помогут инженерам космического агентства поддерживать связь InSight с Землей во время посадки на Марс и позволят зрителям увидеть этот процесс в "прямом эфире".