Արա Աբրահամյանը նպատակահարմար է համարում ԵԱՏՄ շրջանակներում գործարարների համագործակցության ընդհանուր հարթակի ստեղծումը
Արա Աբրահամյանը նպատակահարմար է համարում ԵԱՏՄ շրջանակներում
գործարարների համագործակցության ընդհանուր հարթակի ստեղծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ ամենափոքր երկիրն է, սակայն նույնիսկ այդպիսի փոքր երկիր լինելով՝ անծայրածիր հնարավորություններ է ձեռք բերում և կրկնապատկվում են այդ հնարավորությունները, եթե հաշվի է առնվում սփյուռքի գործոնը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`«Եվրասիական շաբաթ 2018» ֆորումի իր ելույթում  Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը նշեց, որ համաժողովի ընթացքում Սփյուռքի հանրահայտ գիտնականների մասնակցությունը , իրենց գիտական ելույթները  հետաքրքրիր կլինեն գործարարների համար և  համագործակցության հնարավորություն կստեղծեն:
Աբրահամյանի խոսքով` «Եվրասիական շաբաթ 2018» համաժողովը նպաստում է տնտեսական հարաբերությունների զարգացման միջոցով Միության անդամ երկրների սոցիալ-տնտեսական և մշակութային համագործակցության ամրապնդմանը:
«Ամեն տարի մեր ֆորումի մասնակցության ցուցանիշներն աճում, իսկ «Եվրասիական շաբաթ» ֆորումի ևս մեկ առանձնահատկությունն այն է, որ այն մշտապես գործող է: Կարծում եմ, որ նպատակահարմար կլինի ապագայում ԵԱՏՄ երկրների ձեռնարկատերերի համար այնպիսի համակարգի ստեղծումը, որը նաև մեծ հարթակ կհանդիսանա գործարարների միջև համագործակցության համար»,-ասաց նա:
Արա Աբրահամյանի խոսքով`ավելի քան 200 միլիոնանոց ԵԱՏՄ շուկայի ներուժը հետաքրքրություն է առաջացնում գործընկերների շրջանում:
«Բոլորս լավ գիտենք, որ բիզնեսը սիրում է ներդրումներ, իսկ ներդրումներն  ուղղվում են այնտեղ, որտեղ պլանավորման հասկանալի մեխանիզմներ կան: Այսօր աշխարհում բազմաթիվ խնդիրներ կան, և Հայաստանի համար տրանսպորտային շրջափակումը Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից, Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցներն  ու այլ բարդություններն ավելի են միավորում բոլորին: Այսօր մենք տենում ենք ԵԱՏՄ շուկայի ներսում աճի դինամիկա և վստահ ենք, որ այս ներուժը դեռևս մինչև վերջ չի օգտագործված»,-հավելեց Աբրահամյանը՝ մաղթելով համաժողովի արդյունավետ աշխատանք:

Ara Abrahamyan considers appropriate creation of common cooperation platform for businessmen within EAEU
Ara Abrahamyan considers appropriate creation of common cooperation platform for
businessmen within EAEU
YEREVAN, OCTOBER 23, ARMENPRESS. Armenia is the smallest member state of the Eurasian Economic Union (EAEU), but despite this, it acquires endless opportunities, and these opportunities double if the Diaspora factor is taken into account, Ara Abrahamyan – Chairman of the Union of Armenians of Russia, said in his remarks during the Eurasian Week International Forum which launched in Yerevan on October 22, reports Armenpress.
Ara Abrahamyan said the participation of Diaspora’s famous scientists in the Forum, their scientific speeches will be interesting for the businessmen and will create an opportunity for cooperation.
According to him, the Eurasian Week Forum contributes to strengthening the socio-economic and cultural cooperation of the Union’s member states via the development of economic ties.
“Every year the participation rate of our Forum increases, and one of the key features of the Eurasian Week Forum is that it is constantly operating. I think it would be appropriate to create a system for the EAEU entrepreneurs in the future which will act as a great platform for the cooperation between the businessmen”, Ara Abrahamyan said.
He stated that the potential of the EAEU market worth over 200 million is interesting for businessmen.
“We all know that the business loves investments, and the investments are directed where there are understandable planning mechanisms. Today there are many problems in the world, and the transport blockade of Armenia by Turkey and Azerbaijan, the sanctions against Russia and other complications further unite everyone. Today we see growth dynamics within the EAEU market and we are confident that this potential is not completely utilized yet”, Ara Abrahamyan said, wishing productive work to the Forum participants.