Արա Աբրահամյանը նպատակահարմար է համարում ԵԱՏՄ շրջանակներում գործարարների համագործակցության ընդհանուր հարթակի ստեղծումը
Արա Աբրահամյանը նպատակահարմար է համարում ԵԱՏՄ շրջանակներում
գործարարների համագործակցության ընդհանուր հարթակի ստեղծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ ամենափոքր երկիրն է, սակայն նույնիսկ այդպիսի փոքր երկիր լինելով՝ անծայրածիր հնարավորություններ է ձեռք բերում և կրկնապատկվում են այդ հնարավորությունները, եթե հաշվի է առնվում սփյուռքի գործոնը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`«Եվրասիական շաբաթ 2018» ֆորումի իր ելույթում  Ռուսաստանի հայերի միության նախագահ Արա Աբրահամյանը նշեց, որ համաժողովի ընթացքում Սփյուռքի հանրահայտ գիտնականների մասնակցությունը , իրենց գիտական ելույթները  հետաքրքրիր կլինեն գործարարների համար և  համագործակցության հնարավորություն կստեղծեն:
Աբրահամյանի խոսքով` «Եվրասիական շաբաթ 2018» համաժողովը նպաստում է տնտեսական հարաբերությունների զարգացման միջոցով Միության անդամ երկրների սոցիալ-տնտեսական և մշակութային համագործակցության ամրապնդմանը:
«Ամեն տարի մեր ֆորումի մասնակցության ցուցանիշներն աճում, իսկ «Եվրասիական շաբաթ» ֆորումի ևս մեկ առանձնահատկությունն այն է, որ այն մշտապես գործող է: Կարծում եմ, որ նպատակահարմար կլինի ապագայում ԵԱՏՄ երկրների ձեռնարկատերերի համար այնպիսի համակարգի ստեղծումը, որը նաև մեծ հարթակ կհանդիսանա գործարարների միջև համագործակցության համար»,-ասաց նա:
Արա Աբրահամյանի խոսքով`ավելի քան 200 միլիոնանոց ԵԱՏՄ շուկայի ներուժը հետաքրքրություն է առաջացնում գործընկերների շրջանում:
«Բոլորս լավ գիտենք, որ բիզնեսը սիրում է ներդրումներ, իսկ ներդրումներն  ուղղվում են այնտեղ, որտեղ պլանավորման հասկանալի մեխանիզմներ կան: Այսօր աշխարհում բազմաթիվ խնդիրներ կան, և Հայաստանի համար տրանսպորտային շրջափակումը Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից, Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցներն  ու այլ բարդություններն ավելի են միավորում բոլորին: Այսօր մենք տենում ենք ԵԱՏՄ շուկայի ներսում աճի դինամիկա և վստահ ենք, որ այս ներուժը դեռևս մինչև վերջ չի օգտագործված»,-հավելեց Աբրահամյանը՝ մաղթելով համաժողովի արդյունավետ աշխատանք:

Ара Абраамян считает целесообразным создание общей платформы сотрудничества представителей бизнеса в рамках ЕАЭС
Ара Абраамян считает целесообразным создание общей платформы сотрудничества
представителей бизнеса в рамках ЕАЭС
Армения – самая маленькая из стран ЕАЭС. Но даже такая небольшая страна становится необъятной, и ее возможности увеличиваются многократно, когда в дело вступает фактор Диаспоры. Как передает «Арменпресс», об этом 23 октября заявил глава Союза армян России, посол доброй воли ЮНЕСКО Ара Абраамян в ходе пленарного заседания «Технологический прорыв и потенциальные возможности стран ЕАЭС», состоявшегося в ходе проходящего в Ереване международного форума Евразийская неделя.
По его словам, участие в форуме ученых из диаспоры имеет большой интерес для бизнеса и создает возможности для сотрудничества. «Уверен, что доклады и научные разработки ученых вызовут широкий интерес у представителей бизнеса», - отметил Абраамян
"ЕАЭС способен через развитие экономических связей привести к повышению благосостояния населения, сохранению культурной, исторической и социальной общности Союза", - сказал он.
“Огромный потенциал почти 200-миллионного евразийского рынка вызывает повышенный интерес со стороны внешних партнеров из разных стран, в том числе, из Европейского Союза, с которым у Армении имеется соглашение о широком сотрудничестве”, - заявил президент ОО "Международный форум евразийского партнерства", президент Всемирного армянского конгресса и Союза армян России, посол доброй воли ЮНЕСКО Ара Абраамян. «Он отметил, что в евразийском пространстве, как и во всем мире, накоплено немало проблем на пути экономического развития.
«Для Армении - это транспортная блокада со стороны Турции и Азербайджана, нарушение всех международных правовых норм, для России- санкции, в то время как  известно, что бизнес любит стабильность, и инвестиции идут туда, где есть понятный горизонт планирования»,- отметил Абраамян.
Тем не менее, продолжил он, объединение стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) дает возможность преодоления этих вызовов, о чем свидетельствует рост внутреннего рынка ЕАЭС.  Ара Абраамян считает целесообразным создание общей платформы сотрудничества представителей бизнеса в рамках ЕАЭС.