Ավստրալիայի վարչապետը ներողություն Է խնդրել սեռական բռնության զոհերից
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը պաշտոնապես ներողություն Է խնդրել սեռական բռնության զոհերից: Հարյուրավոր մարդիկ Էին հավաքվել Կանբերայում՝ լսելու խորհրդարանին հղած նրա հուզական ուղերձը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Հետաքննության ընթացքում, որը տեւել Է հինգ տարի, պարզվել Է, որ մի քանի տասնամյակ երկրի հաստատություններում ու կազմակերպություններում սեռական բռնության են ենթարկվել տասնյակ հազարավոր երեխաներ:
«Այսօր մենք վերջապես կարող ենք խոստովանել ու լսել մեր երեխաների կորած ճիչերը: Մեզ հարկավոր Է հաշտվել ու խոնարհվել նրանց առջեւ, որոնց մասին մենք մոռացել Էինք, եւ ներում աղերսենք նրանցից»,-ասել Է նա:
Հետաքննության ընթացքում, որը շարունակվել Է մինչեւ 2017 թվականի դեկտեմբերը, լսվել են բռնության ավելի քան 8 հազար զոհերի ցուցմունքներ, որը տեղի Է ունեցել այդ թվում՝ եկեղեցիներում, դպրոցներում եւ մարզական ակումբներում:
«Ինչո՞ւ Էին անտեսվում երեխաների եւ ծնողների ճիչերը: Ինչո՞ւ Էր կուրացել մեր արդարադատության համակարգը անօրինականության նկատմամբ: Ինչո՞ւ այսքան երկար ժամանակ պահանջվեց գործել սկսելու համար»,-ասել Է Մորիսոնը:
Ընդդիմության առաջնորդ Բիլ Շորթենը, դիմելով խորհրդարանին, ասել Է. «Կա վնաս, որն անկարելի Է ուղղել: Բայց այսօր Ավստրալիան խնդրում Է ներել իրեն»: Վարչապետի եւ ընդդիմության առաջնորդի ելույթներից հետո խորհրդարանում հայտարարվել Է լռության րոպե: Բարեգործական կազմակերպությունները, որոնք աջակցություն են ցուցաբերել բռնության զոհերին, հայտնել են, որ տուժածներն ու նրանց մերձավորները բոլոր երկրներից ժամանել են Կանբերա, որպեսզի լսեն վարչապետի ներողությունը: «Նրանք եկել են ծանր սրտով,-ասել Է Care Leavers Australasia Network կազմակերպության ղեկավար Լեոնի Շիդին:-Հիանալի Է, որ երկիրը ներողություն Է խնդրում, բայց դեռ շատ աշխատանք կա անելու»:
Մյուս կողմից, բռնության բազմաթիվ զոհեր քննադատել են կառավարության արձագանքը հետաքննությանը, հատկապես փոխհատուցումներ վճարելու ազգային սխեմայի մասով:
Սեռական բռնության բոլոր զոհերին պետք Է վճարվի մոտավորապես 106 հազար դոլար, շատերն այդ գումարը բավարար չեն համարում: Հետաքննության ընթացքում ոստիկանությանն Է դիմել 15 հազարից ավելի մարդ, քննություն Է անցկացվել ավելի քան 4 հազար կազմակերպությունների նկատմամբ, հիմնականում՝ կրոնական եւ կրթական: Ամենից հաճախ սեռական ոտնձգություններին խառն են եղել հոգեւորականներն ու դպրոցների ուսուցիչները:

Премьер Австралии извинился перед жертвами сексуального насилия
Австралийский премьер-министр Скотт Моррисон принес официальное извинение жертвам сексуального насилия. Сотни людей собрались в Канберре, чтобы послушать его эмоциональное обращение к парламенту, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
В ходе расследования, которое длилось пять лет, выяснилось, что за несколько десятилетий в учреждениях и организациях страны сексуальному насилию подверглись десятки тысяч детей.
"Сегодня мы наконец можем признать и услышать потерянные крики наших детей. Нам нужно смириться и склониться перед теми, о ком мы забыли, и молить их о прощении", - сказал он.
В ходе расследования, которое продолжалось до декабря 2017 года, было заслушано более 8 тыс. свидетельских показаний жертв насилия, которое происходило в том числе в церквях, школах и спортивных клубах.
"Почему игнорировали крики детей и родителей? Почему наша система правосудия была слепа к беззаконию? Почему потребовалось столько времени, чтобы начать действовать?" - сказал срывающимся голосом Моррисон.
Лидер оппозиции Билл Шортен сказал, обращаясь к парламенту: "Есть вред, который нельзя исправить. Но знайте, что сегодня Австралия просит ее простить".
После выступления премьера и лидера оппозиции в парламенте была объявлена минута молчания.
Благотворительные организации, оказывающие поддержку жертвам насилия, сообщили, что пострадавшие и их близкие приехали в Канберру со всей страны, чтобы услышать извинения премьер-министра.
"Они приехали с тяжелым сердцем, - сказала глава организации Care Leavers Australasia Network Леони Шиди. - Прекрасно, что страна приносит извинения, но предстоит еще немало работы".
С другой стороны, многие жертвы насилия критиковали реакцию правительства на расследование, особенно в части национальной схемы выплаты компенсаций. Всем жертвам сексуального насилия должны выплатить около 106 тыс. долларов, многие считают эту сумму недостаточной.
За время следствия в полицию обратились более 15 тысяч человек, расследование велось в отношении более 4 тысяч организаций, в основном религиозных и образовательных. Чаще всего в сексуальных домогательствах оказывались замешаны священники и школьные учителя.