ՀՀ արտահանողներն ու արտադրողներն ապրանքները ռուսական սուպերմարկետներին կմատակարարեն առանց միջնորդների. Արտակ Շաբոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտահանողներն ու արտադրողները իրենց ապրանքները ռուսական սուպերմարկետներին կմատակարարեն առանց միջնորդների և խոչընդոտների: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Եվրասիական շաբաթ 2018»-ի շրջանակներում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը: Նրա խոսքով` ֆորումին հրավիրվել են մեծ թվով ռուսական մանրածախ ցանցերի ներկայացուցիչներ, որոնց համար հանդիպումներ են կազմակերպվել հայ արտահանողների հետ:
«Այսօրվա դրությամբ որոշ արտահանողներ արդեն իսկ ռուսական սուպերմարկետների հետ առանց միջնորդների համագործակցում են, սակայն անհրաժեշտ է այնպես անել, որ նրանց թիվը մեծանա»,- ընդգծեց նա՝ հավելելով, որ ռուսական սուպերմարկետները նախընտրում էին հայկական արտադրանքը ստանալ տեղական առաքիչների միջոցով, ինչն այդ արտադրանքի արժեքը բարձրացնում էր եւ այն շուկայում պակաս մրցունակ դարձնում:
«Եվրասիական շաբաթ» եռօրյա ֆորումն այս տարի անցկացվում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ եւ Հայաստանի Տնտեսական զարգացման ու ներդրումների նախարարության եւ «Բիզնես Հայաստան» հիմնադրամի աջակցությամբ:

Armenian exporters and manufacturers to supply goods to Russian supermarkets without mediators – SCPEC Chairman
Armenian exporters and manufacturers to supply goods to Russian supermarkets without
mediators – SCPEC Chairman
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. Armenian exporters and manufacturers will supply their products to Russian supermarkets without mediators and any barriers, Artak Shaboyan – chairman of the State Commission for the Protection of Economic Competition, told reporters within the framework of the Eurasian Week International Forum which launched in Yerevan on October 22, reports Armenpress.
He said representatives of a great number of Russian retail chains have been invited to the Forum, and meetings have already been organized for them with the Armenian exporters.
“As of now some exporters are already cooperating with the Russian supermarkets without mediators, but it is necessary to take actions to increase their number”, he said, adding that the Russian supermarkets preferred to receive the Armenian goods via local suppliers which increased the value of that good and made it less competitive in the market.
The Eurasian Week three-day forum is being held by the initiative of the Eurasian Economic Union (EEU) and the support of the Armenian ministry of economic development and investments and Business Armenia Foundation.